Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Zdrowo i kolorowo PowerPoint Presentation
Download Presentation
Zdrowo i kolorowo

Zdrowo i kolorowo

199 Views Download Presentation
Download Presentation

Zdrowo i kolorowo

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Zdrowo ikolorowo

 2. Troszeczkę teorii: Dzieciom w wieku 7-12 lat według polskich norm żywienia zaleca się codziennie spożywać około 65 dag warzyw i owoców. Część warzyw i większość owoców powinna być spożywana na surowo, bo w tej postaci zawierają najwięcej witaminy C. Zaleca się jeść owoce i warzywa 5 razy dziennie.

 3. Smaczne i zdrowe

 4. Pamiętajmy! • Warzywa i owoce należy kupować tylko świeże i o intensywnym zabarwieniu • Warzywa i owoce myjemy starannie w ciepłej wodzie, a płuczemy pod strumieniem zimnej wody. • Owoce cytrusowe myjemy w gorącej wodzie. • Obieramy je cienko, najwięcej witamin jest tuż pod skórką! • Warzywa gotujemy w małej ilości wody pod przykryciem, żeby zachowały jak najwięcej zawartych w nich składników.

 5. Jak przetwarzamy owoce i warzywa?

 6. Dżemy i konfitury Otrzymujemy je przez smażenie owoców w gęstym syropie z cukru, można je otrzymać ze śliwek, jabłek, moreli, wiśni.

 7. Kompoty Owoce w kompotach zachowują swe właściwości witaminowe i smakowe. Na zachowaniu tych właściwości korzystnie wpływa dodanie cukru. Owoce z których można robić kompoty to: truskawki, śliwki, gruszki, jabłka, porzeczki , wiśnie.

 8. Soki Soki owocowe otrzymujemy przez wyciskanie soku z dojrzałych owoców i warzyw np.: jabłek, winogrona, pomarańczy, grejpfruta, marchewki, buraczka.

 9. Kwaszonki Kwaszenie jest bardzo starą metodą przechowywania warzyw. Kwasi się najczęściej ogórki i kapustę.

 10. Mrożonki- witaminy w torebkach To również bogate źródło witamin warzyw i owoców, byle były zdrowe i świeże.

 11. Susze Niektóre owoce można suszyć w specjalnych suszarniach. Poddaje się je działaniu wysokiej temperatury. Owoce wówczas tracą sok, kurczą się i stają się suche.