1 co jsou p adn vl kna lnu a konop n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
1. Co jsou přadná vlákna lnu a konopí? PowerPoint Presentation
Download Presentation
1. Co jsou přadná vlákna lnu a konopí?

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 28

1. Co jsou přadná vlákna lnu a konopí? - PowerPoint PPT Presentation


  • 67 Views
  • Uploaded on

1. Co jsou přadná vlákna lnu a konopí?. ŘEŠENÍ. Jedná se o sklerenchymatické provazce ze stonků, která se používají v textilním průmyslu. 2. Proč listy bazalky nebo oregána po rozemnutí intenzivně voní?. ŘEŠENÍ.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '1. Co jsou přadná vlákna lnu a konopí?' - tanuja


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
ŘEŠENÍ

Jedná se o sklerenchymatické provazce ze stonků, která se používají v textilním průmyslu.

slide4
ŘEŠENÍ

Původcem intenzivní vůně jsou žláznaté trichomy, které obsahují vonné silice. Díky nim se obě používají jak v čerstvém tak sušeném stavu jako koření.

slide6
ŘEŠENÍ

Na povrchu plodů je vrstva voskovitých látek, která slouží k ochraně a zvyšuje nepropustnost pro vodu a plyny.

slide8
ŘEŠENÍ

Na jejím povrchu vyrůstají větvené krycí trichomy, které jsou dobře pozorovatelné i pouhým okem. Jejich úkolem je ochrana povrchu před přímým osluněním a snížení výparu.

5 chlupy jedn rostliny se zpracov vaj v textiln m pr myslu v kter a kde se na rostlin nach zej
5. Chlupy jedné rostliny se zpracovávají v textilním průmyslu. Víš, které a kde se na rostlině nacházejí?
slide10
ŘEŠENÍ

Je to bavlník, ze kterého se sklízejí semena s dlouhými chlupy. Plodem je tobolka.

slide12
ŘEŠENÍ

Na povrchu listu je vytvořená kutikula, která je nepropustná pro vodu a plyny. Zabraňuje tak nejen vysychání pletiv, ale také jejich bobtnání. Dále je na povrchu velmi často vrstva vosků. Tloušťka těchto bariér závisí na druhu rostliny a ekologických podmínkách.

slide14
ŘEŠENÍ

Žirafám, velbloudů a kozám se vyvinul tak dlouhý, pohyblivý a obratný jazyk, že si lehce s hustými trny poradí. Sliznice v jejich tlamě se nepoškodí při uchopení trnité větvičky pysky.

slide16
ŘEŠENÍ

Je to hluchavka, jejíž bezbranné listy se listům žahavé kopřivy podobají natolik, že se mnohý živočich raději vyhne oběma.

slide17
9. Když se na špičce listu filodendronu vytvořila kapka vody, babička vždy říkala, že bude pršet. A většinou měla pravdu. Proč?
slide18
ŘEŠENÍ

Kapka vody byla vyloučena gutací vodními skulinami, protože příliš vysoká relativní vzdušná vlhkost neumožňovala transpiraci. K nasycení vzduchu vodními parami dochází např. před deštěm.

10 u kter ch druhotn tloustnouc ch d evin se v m nepoda na pa ezu ur it st podle letokruh
10. U kterých druhotně tloustnoucích dřevin se vám nepodaří na pařezu určit stáří podle letokruhů?
slide20
ŘEŠENÍ

U dřevin rostoucích v tropickém deštném pralese, kde se neprojevuje sezónnost v průběhu teplot a srážek. Kambium tedy pracuje nepřetržitě a pokud se nevyskytne náhlý stresový faktor (zastínění, konkurence o další zdroje) vytváří se víceméně stejné buňky druhotného dřeva.

slide21

11. Na břehu rybníku stojí stará vykotlaná vrba. Děti se od nepaměti schovávají uvnitř dutého kmenu. Jak to, že je vrba živá?

slide22
ŘEŠENÍ

Nejstarší druhotné dřevo ve středu stonku již není funkční a neslouží k transportu vody s minerálními látkami. Protože dřevo vrby je měkké, velmi snadno podléhá u starých stromů mrtvá hmota hnilobě.

slide24
ŘEŠENÍ

Pletiva obsahují velké mezibuněčné prostory (interceluláry) vyplněné vzduchem. V některých orgánech se dokonce vytvořilo specializované pletivo s velkýmu mezibuněčnými prostory – aerenchym.

slide26
ŘEŠENÍ

Průduchy se nacházejí na svrchní straně listů a jejich přímé oslunění není na překážku vlivem dostatečného zásobení vodou.

slide28
ŘEŠENÍ

Letokruhová analýza pomáhá určit stáří použitého dřevěného materiálu, nejčastěji se jedná o trámy, mostní pilíře,ale i dřevěné historické předměty. Existuje souvislá srovnávací časová linie, která byla vytvořena spojením jednotlivých letokruhových analýz o známém stáří, jež ke konci roku 2000 již zahrnovala časový interval let 538-2000 po Kr., tedy 1463 roků!