listnat stromy a ke e n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
LISTNATÉ STROMY A KEŘE PowerPoint Presentation
Download Presentation
LISTNATÉ STROMY A KEŘE

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 8

LISTNATÉ STROMY A KEŘE - PowerPoint PPT Presentation


 • 1091 Views
 • Uploaded on

LISTNATÉ STROMY A KEŘE. dub, buk, lípa, vrba, habr, bříza,. Dub letní. Má tmavě hnědou borku a laločnaté listy. Plodem jsou žaludy (nažky v miskovité číšce). Lesní zvěř je vyhledává jako potravu. Dřevo dubu je velmi tvrdé, používá se na vodní stavby, protože nehnije. Buk lesní.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

LISTNATÉ STROMY A KEŘE


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Presentation Transcript
  1. LISTNATÉ STROMY A KEŘE dub, buk, lípa, vrba, habr, bříza,

  2. Dub letní Má tmavě hnědou borku a laločnaté listy. Plodem jsou žaludy (nažky v miskovité číšce). Lesní zvěř je vyhledává jako potravu. Dřevo dubu je velmi tvrdé, používá se na vodní stavby, protože nehnije.

  3. Buk lesní Má šedou hladkou borku a lesklou vejčitou čepel listů. Plodem jsou bukvice (trojboké nažky v ostnité číšce). Bukové dřevo je tvrdé, používá se na výrobu nábytku a parket.

  4. Lípa srdčitá Je to náš národní strom, jehož listy mají srdčitou čepel. Plodem je oříšek. Lipové dřevo je měkké, vhodné na řezbářské práce.

  5. Vrba jíva Květe na začátku jara. Jednopohlavné květy jsou uspořádány v jehnědách. Samčím chlupatým jehnědám se lidově říká „kočičky“.na samičích jehnědách se po oplození vytvářejí tobolky s ochmýřenými semeny. Vrba je rostlinou dvoudomou. Má velmi měkké dřevo, z proutí některých vrb se pletou koše.

  6. Habr obecný Vyskytuje se v lesích a parcích. Má hladkou tmavošedou borku. Listy jsou řapíkaté s pilovitou čepelí na okraji a podél žilek řasnatě zprohýbané. Květy jsou jednopohlavné, uspořádané do jehněd. Plodem jsou drobné oříšky, přirostlé k trojlaločnému křídlu – rozšiřování větrem. Habr má velmi tvrdé dřevo, které se hodí k výrobě dřevěných součástek nářadí.

  7. Bříza bělokorá Má štíhlý kmen s nápednou bílou borkou. Řapíkaté listy mají kosočtverečnou čepel. Jednopohlavné květy jsou uspořádány v jehnědách. Plodem jsou křídlaté nažky, které vítr přenáší na velkou vzdálenost. Březové dřevo se používá k výrobě nábytku nebo se jím topí.

  8. Zdroje:1. WILHELM THOMÉ, Prof. Dr. Otto. http://cs.wikipedia.org/ [online]. [cit. 8.3.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Illustration_Quercus_robur0.jpg2. WILHELM THOMÉ, Prof. Dr. Otto. http://cs.wikipedia.org/ [online]. [cit. 8.3.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Illustration_Fagus_sylvatica0.jpg 3. AUTOR NEUVEDEN. http://poselsvetla.blog.cz/ [online]. [cit. 8.3.2013]. Dostupný na WWW: http://poselsvetla.blog.cz/1103/lipa-malolista-srdcita-tilia-cordata 4. AUTOR NEUVEDEN. http://www.uspza.cz/ [online]. [cit. 8.3.2013]. Dostupný na WWW: http://www.uspza.cz/obrazky5/14-vrba_02_big.jpg 5. WILHELM THOMÉ, Prof. Dr. Otto. http://upload.wikimedia.org/ [online]. [cit. 8.3.2013]. Dostupný na WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2a/Illustration_Fagus_sylvatica0.jpg 6. AUTOR NEUVEDEN. http://www.e-rimbaba.cz/ [online]. [cit. 8.3.2013]. Dostupný na WWW: http://www.e-rimbaba.cz/cz_briza-belokora,192.html učebnice přírodopisu pro 7. ročník ZŠ a víceletá gymnázia – nakladatelství Fraus 2005,str. 88-89,vLS.cz