Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
MADDEYİ TANIYALIM PowerPoint Presentation
Download Presentation
MADDEYİ TANIYALIM

MADDEYİ TANIYALIM

313 Views Download Presentation
Download Presentation

MADDEYİ TANIYALIM

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. MADDEYİ TANIYALIM

 2. Maddeyi Nasıl Nitelendiririz? • Madde-Cisim-Malzeme-Eşya ÇEVREMİZDE SAYISIZ MADDELER VARDIR.

 3. Yumuşak - Sert Çizilmeye dayanıklı maddeler sert maddelerdir. Örneğin, tebeşiri tırnağımızla çok kolay çizebiliriz.ancak taşıçizemeyiz. Tebeşire kolayca şekil verebiliriz ama taşaveremeyiz.Taş, tebeşirden daha serttir. Tebeşir taşagöre yumuşak, pamuğa göre serttir. Sert Madde Yumuşak Madde

 4. Saydamlık- Opaklık Işığı tamamen geçiren maddelere saydam madde,ışığın bir kısmını geçiren maddelere yarı saydam madde ,ışığı hiç geçirmeyen maddelere opak madde denir . Çanakopak maddedir . Camsaydam maddedir.

 5. Parlak - Mat Altın parlak, kumaş ise mattır. Çelik kaşık parlak, tahta kaşık mattır. Ayna gibi ışığı tam olarak yansıtan maddeleri parlak, tam olarak yansıtmayan maddeleri mat olarak nitelendiririz. Taş mattır. Buzparlaktır.

 6. Pürüzsüzlük-Pürüzlülük Bir maddenin yüzeyine dokunduğumuzda elimiz kolayca kayabiliyorsabu madde pürüzsüz madde, kayamıyorsa pürüzlü maddedir. Cam pürüzsüzdür. Halı pürüzlüdür.

 7. Esneklik ve Berklik Kırılmadan bükülebilen maddeler esnek madde, bükülemeyen maddeler berk maddedir.Yay-Esnek madde Taş-Berk Madde

 8. Madde, Cisim, Malzeme, Eşya, Alet Çevremizde gördüğümüz hemen her şey maddedir.Maddenin kullanım şekline göre cisim,malzeme,eşya,aletler yapılır. CİSİM: Maddenin şekil almış halinecisim denir.Demir ve bakırmaddedir,bu maddelerdenyapılan demir kapı ve bakır tencere cisimdir.Sadece katımaddeler cisim olabilir ;çünkü sıvı ve gaz maddelere şekil verilemez. Sandalye(Cisim) Odun(Madde)

 9. EŞYA: Bir işe yaradığı için evde ya da iş yerinde ya da yanımızda taşıdığımız maddelere eşya denir. Deney tüpleri eşyadır. 

 10. MALZEME: Bir maddenin yapımında kullanılan diğer maddelerden her birine malzeme denir. Örneğin; helva yaparken kullanılan un , şeker ve yağ birer malzemedir.

 11. ALET: Cisimlere şekil vermek veya onlar üzerinde bir iş yapmak için kullanılan maddelere alet denir. Ancak bir madde hem cisim, hem eşya, hem malzeme, hem hem de alet olabilir. Mesela tahta. Bu bir alettir.