Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
der PowerPoint Presentation

der

123 Views Download Presentation
Download Presentation

der

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. a e o i a da e der o da i yi a na e mer o ku i li a ra e yer o yu i ki a ma e ser o nu i le a ya e mer o ra i ner

 2. ı u dı di ı lık u yar al dı ye di ı lı u mar kal dı de di ı sı u lu sar dı in di ı sır u tan say dı sil di sırdı ı u san kay dı del di

 3. da de dı du Oya’ da el de dal dı uyu du da Ali’ de yan dı duy du Ata’ Esra’ da Mine’ de ara dı kur du elma da dere de tara dı oku du masa da yer de uyar dı uy du

 4. nın nin nun ma Oya’ nın dede nin suyu nun uyu ma dayı nın anne nin kolu nun duy ma yaka nın nine nin o nun kur ma elma nın dere nin kuru nun oku ma masa nın kedi nin soru nun uy ma

 5. elleri dere anteni okula Oya’nın kirli mi? Dayı, annemi yolla. Anne, nineme kur. 1 Orada derin akar. Masal kedisi iyi uyudu.

 6. Masalı okuyalım. Sonunu tahmin edelim Hırsız Kediler İki kedi yemek almaya kırları turluyordu. Bir tarlada yolduklarını torbaya koydular. Tavuk ile balık onların en sevdiği yiyeceklerdi. Kuytu bir yerde onları yediler. Yaptıkları yanlış olsa da umurlarında değildi. Onların tek derdi yemekti. Karnı doyan kediler, tarlada uykuya daldılar. Mallarını arayan Nermin nine, iki kediyi de yakaladı.

 7. Kediler, Nermin ninenin ellerini tırmaladılar. Oradan ayrıldılar. Ormanda onları kurtlar kıs kıvrak yakaladılar. Kediler oradaki kayınlara tırmandılar. “İmdat !” diye bağırdılar. Nermin nine elinde uzun sopa ile yanlarına geldi. İkisini de titrerken gördü. Onları oradan indirdi. …. Sizce, nine onlara nasıl bir ceza vermiştir?

 8. DENİZ KIZI OKULDA Burak çok heyecanlıydı. Çok yakında bir tiyatro ekibi gösteri için okullarına gelecekti. Burak günler öncesinden biletini almıştı, ilk defa tiyatrocuları görecekti, ilk defa bir oyun izleyecekti. Heyecanla beklediği gün nihayet geldi. Bir pazar günüydü. Burak erkenden kalktı. Kahvaltısını yaptı. Elbiselerini giydi. Biletini tekrar kontrol etti. Babası Burak'ı okuluna bıraktı. Burak koşarak tiyatronun sergileneceği salona yöneldi. Biletini kapıda duran görevliye verdi. Görevli, Burak'a oturacağı yeri gösterdi.

 9. Burak etrafına baktı. Bazıarkadaşlarının henüz gelmediğinigördü. Sabırsızlıkla oyunun başlamasını bekledi. Salonun ışıkları söndü. Perdeler açıldı. Sahne sanki camsız bir akvaryumdu. Büyüklü küçüklü rengârenk balıklar ve ortada bir deniz kızı... Burak çok şaşırmıştı, ilk defa bir deniz kızı görüyordu.

 10. Oyun, Deniz kızının yaşam öyküsü üzerine kurulmuştu. Onun mutlu bir yaşamı vardı. Deniz kızı dans ediyordu. Elinde yosunlardan oluşan bir buket vardı. Sahnede sanki bütün balıklar dans ederek neşeyle deniz kızına eşlik ediyorlardı. Deniz kızının yosunlardan oluşmuş buketini seyircilere atmasıyla perdeler kapandı. Salondan alkış sesleri yükseldi. Oyun sona ermişti. Fakat ışıklar yanmamıştı.Perde yeniden açıldı. Deniz kızı sahnedeydi, seyircileri selâmladı. Perde tekrar kapandı. Işıkların yanmasıylasalon boşalmaya başladı.

 11. Burak çıktığında babası onu kapıda bekliyordu. Burak yolda babasına oyunu anlattı. Bundan sonra sık sık tiyatroya gitmek istediğini de söyledi.1. Sınıf Türkçe Kitabı Komisyon (Bu kitap için yazılmıştır.)