P o m p e j e it lie 2009
Download
1 / 38

- PowerPoint PPT Presentation


  • 65 Views
  • Uploaded on

P o m p e j e Itálie 2009. Manuální posouvání na další snímek. Hudební doprovod. J@.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - coby


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
P o m p e j e it lie 2009
P o m p e j eItálie 2009

Manuální posouvání na další snímek.

Hudební doprovod

J@


P o m p e j e it lie 2009

Město jménem Pompeje se zrodilo v čase starého Říma na úpatí Vesuvu. Nalézalo se na cestě mezi severem a jihem, mezi mořem a bohatými údolími ve vnitrozemí a tak se stávalo bohatou kořistí tu Etrusků, jindy Samnitů, Římanů, . . . A všichni sem přinesli své zvyky a umění, které dnes označujeme jako tzv. pompejské styly. K prvnímu velkému neštěstí došlo roku 62 po Kristu, kdy se při zemětřesení z města stala hromada sutin. Nesmírná houževnatost a píle přeživších občanů však dokáže během krátké doby znovu oživit poničené město. Pak se to stane : Vesuv, po staletí považovaný za vyhaslou sopku, plný vinic a luxusních obydlí,se odpoledne 24.srpna roku 79 po Kr. probudí a vybuchuje s neúprosně ničivou silou . .Město bylo pohřbeno pod vrstvou 6-7 metrů popela. Po 1700 letech započaly vykopávky.P o m p e j e it lie 2009

Mnoho divadel-ních předsta-vení, které tu mohli di-váci shlédnout potěší i nás v dnešní doběP o m p e j e it lie 2009

Naše kroky směřují k úzkým uličkám. Na konci jedné vidíme bordel. Ne nepořádek. Prostě bordýlek s pokojíky nahoře i dole. V nich kamenné lůžko, a na něm se odehrávaly věci… Nad dveřmi do pokojíků můžeme dodnes obdivovat fresky, které naznačovaly, v jakém oboru je obyvatelka pokojíku přebornicí.


P o m p e j e it lie 2009

I v vidíme bordel. Ne nepořádek. Prostě bordýlek s pokojíky nahoře i dole. V nich kamenné lůžko, a na něm se odehrávaly věci… Nad dveřmi do pokojíků můžeme dodnes obdivovat fresky, které naznačovaly, v jakém oboru je obyvatelka pokojíku přebornicí.pokojích jsou vymalovány fresky s erotickými výjevy. Jestli znázorňují speciální služby, které se tu tehdy provozovaly, nebo jen měly rozproudit fantazii klientů, to už nám asi nikdo neřekne. Na freskách jsou znázorněny ty nejodvážnější polohy, včetně některých sadomasochistických i krvavých výjevů – které dodnes překvapují svým erotickým nábojem a otevřeností.


P o m p e j e it lie 2009

Po západu slunce se vidíme bordel. Ne nepořádek. Prostě bordýlek s pokojíky nahoře i dole. V nich kamenné lůžko, a na něm se odehrávaly věci… Nad dveřmi do pokojíků můžeme dodnes obdivovat fresky, které naznačovaly, v jakém oboru je obyvatelka pokojíku přebornicí. i všechny hospody měnily na domy lásky. Jasně, že pro tak velké město by jeden bordýlek nestačil… Každá tedy měla v patře pokojíky, ve kterých si Římané užívali nevázaných sexuálních rozkoší. Servírky se totiž v noci změnily v prostitutky a po celodenním obsluhování v jídelně uspokojovaly hosty také v posteli. Za pohlavní akt se podle historiků platilo stejně jako za dvě sklenice vína.
P o m p e j e it lie 2009

V ulicích můžeme vidět i přechody pro chodce. Kameny byly položeny tak, aby mezi nimi mohly projet vozyP o m p e j e it lie 2009

Opouštíme čtvrť řemeslníků,uličky Pekařskou, Barvířskou i Soukenickou Ulice jsou najednou širší a domy výstavnější.


P o m p e j e it lie 2009

A to už jsme v pravých římských lázních. Barvířskou i Soukenickou Ulice jsou najednou širší a domy výstavnější.

Mimo mnoha soukromých existovaly ve městě i troje lázně veřejné.Všude mramor, fresky, sochy, teplá i studená voda,dokonce i plavecký bazén. Můžeme si dopřát střiky i masáže… Prostě všechno, co si dopřáváme v lázních i dnes…


P o m p e j e it lie 2009

Forum- bylo srdcem veřejného, politického i ekonomického života. Okolo stály nejdůležitější veřejné budovy města. Původně bylo ohraničeno ze tří stran dvojím sloupovím. Na čtvrté, severní straně byla budova Capitolia (chrám zasvěcený božstvům)


P o m p e j e it lie 2009

Faunův dům-jedna z nejbohatších budov ve městě. Zaujímala prostor celého bloku. Byla postavena v druhém století n.l. v hellenistické architektuře vkusně sladěné s italským stylem. Tři jídelny byly bohatě ozdobeny mozaikou. Budova byla doplněna dvěmi zahradami, z nichž větší byla opravdu skvostem.


P o m p e j e it lie 2009

S obdivem si prohlížíme paláce, domy,vcházíme do atrií, ložnic, prohlížíme bohatou výzdobu na stěnách, mozaiky na podlahách, fontánky a sochy…


P o m p e j e it lie 2009

N atrií, ložnic, prohlížíme bohatou výzdobu na stěnách, mozaiky na podlahách, fontánky a sochy…akonec se zastavíme u Amfiteátru. Ten byl postaven v roce 80 před Kristem, kdy se Pompeje staly římskou kolonií a stal se tak nejstarším známým amfiteátrem. Měří přibližně 135x104 m a mohl pojmout na 20.000 osob. Probíhala zde představení s boji gladiátorů a sportovní klání, přičemž publikum sem přijíždělo i z okolních měst.


P o m p e j e it lie 2009

Při pohledu na mohutné panorama Vesuvu nám dojde celá katastrofa. Zemětřesení, pak opravy města. Vesuv vypustí oblak značící jeho probuzení a lidé prchají pryč. Když se hodiny nic neděje, mnozí se vrací, ale vtom nastává mohutná erupce. Černý oblak, zatemňující slunce. Spoušť rozpálených kamenů a popela pokrývá Pompeje. Domy i zdi se bortí, peklo dosahuje vrcholu. Nakonec vlna popela smíšeného s vodou vymazává poslední zbytky života. Ti, kteří odtud prchli, jsou dostiženi jedovatými plyny, jež se šíří na všechny strany.


P o m p e j e it lie 2009

K o n e c katastrofa. Zemětřesení, pak opravy města. Vesuv vypustí oblak značící jeho probuzení a lidé prchají pryč. Když se hodiny nic neděje, mnozí se vrací, ale vtom nastává mohutná erupce. Černý oblak, zatemňující slunce. Spoušť rozpálených kamenů a popela pokrývá Pompeje. Domy i zdi se bortí, peklo dosahuje vrcholu. Nakonec vlna popela smíšeného s vodou vymazává poslední zbytky života. Ti, kteří odtud prchli, jsou dostiženi jedovatými plyny, jež se šíří na všechny strany.

prohlídky

J@