3d panel
Download
1 / 57

موضوع پروژه: ساختمان های پیش ساخته 3d-panel وپانلهای ساندویچی - PowerPoint PPT Presentation


  • 164 Views
  • Uploaded on

موضوع پروژه: ساختمان های پیش ساخته 3d-panel وپانلهای ساندویچی.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' موضوع پروژه: ساختمان های پیش ساخته 3d-panel وپانلهای ساندویچی' - brook


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
3d panel
موضوع پروژه: ساختمان های پیش ساخته 3d-panelوپانلهای ساندویچی


معرفی‌سيستم: ساخته به كار گيری بتن،به عنوان يك ماده اصلی ساختمانی،نياز به قالب بندی،داربست و اختصاص زمان برای گيرش،عمل اوری و مقاوم شدن ان دارد.از اين رو،از مدت ها قبل،ساخت قطعات بتنی پيش ساخته مورد توجه قرار گرفت و پيشرفت هاي چشم گيری به لحاظ ارائه انواع سيستم های پيش ساخته حاصل شد.ايراد اصلي استفاده از قطعات پيش ساخته بتن مسلح،در درجه اول،نحوه اتصال قطعات است كه يك مشكل سازه ای است،و در درجه دوم،حمل قطعات از كارخانه به محل نصب است كه يك مشكل اقتصادی محسوب ميشود.مشكل دوم از ان جا ناشي ميشود كه قطعات بزرگ سنگين و حجيم هستند. لذاهزينه و زمان حمل انها قابل ملاحظه است.به همين دليل،سعی شده است تا حجم يا وزن و يا زمان حمل قطعات تا حد امكان كاهش يابد.سيستم ساختمانی،كه در اين جا مورد بررسی قرار ميگيرد،در دهه هشتاد ميلادیتحت عنوان[پانل های ساندويچی به روش بتن پاشي در پای كار]به بازار جهانی معرفی شد و در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار گرفت.


لازم به توضيح است اولين نسل اين سيستم در سالهای قبل از انقلاب اسلامی در ايران توليد شد و مورد استفاده قرار گرفت. در كشورهای ارائه كننده اين سيستم در ابتدا اتريش و ايتاليا بودند.اين سيستم،با توجه به ضوابط حاكم در كشورهای نام برده،كاربرد چندانی نداردو محدود به ساخت و ساز محدود ويلايی در خارج از شهر ها ميشود.در سالهای بعد،ساخت و فروش ان در كشورهايی مانند چين،افغانستان،عراق،تركيه،برزيل،ارژانتين،كلمبيا و ايران گسترش يافت.در سيستم پانل ساندويچی،صفحات متشكل از پانل عايق حرارتي پلي استايرن منبسط يا پلي يورتان همراه با دو شبكه فلزي در طرفين عايق،كه به وسيله مفتولهای فولادی مورب به يكديگر متصل شده اند،يك شبكه فلزی سه بعدی را تشكيل ميدهد.اين قطعات پس از انتقال به محل احداث ساختمان،به يكديگر متصل و از دو طرف به انها بتن پاشيده ميشود.از تلفيق پانل و بتن،سازه ساختمان حاصل ميشود.


   پانلهای سه بعدی  سيستم در سالهای قبل از انقلاب اسلامی در ايران توليد شد و مورد استفاده قرار گرفت. در كشورهای ارائه كننده اين سيستم در ابتدا اتريش و ايتاليا بودند.اين سيستم،با توجه به ضوابط حاكم در كشورهای نام برده،كاربرد چندانی نداردو محدود به ساخت و ساز محدود ويلايی در خارج از شهر ها ميشود.در سالهای بعد،ساخت و فروش ان در كشورهايی مانند چين،افغانستان،عراق،تركيه،برزيل،ارژانتين،كلمبيا و ايران گسترش يافت.     3D-PANEL      

دهها سال است که صنعت ساختمان سازی  درکشورهای پیشرفته  د نیا از حالت سنتی خارج گردیده و روند صنعتی بخود گرفته است  ، وسعی گردیده که خصوصیات سبکی ،مقاومت ،    یکپارچگی  ، عایق بودن ، سرعت در نصب ، سهولت در اجرا و . . . رادرمصالح مصرفی بکار گرفته شود.

کشور پهناور ایران با دارا بودن شرایط اقلیمی  ، اجتماعی   ، اقتصادی   ، فرهنگی   خاص   و

بالا خص قرار داشتن اکثر نقاط کشور در کمربند زلزله خیز جهانی ( واتفاقات چند ساله اخیر ) و کمبود شدید مسکن بواسطه رشد جمعیت کشور و جوان  بودن  بافت جمعیت  ایران  ، لازم و واجب است که ما هم از مصالح بهینه شده و سیستم صنعتی تولید مسکن استفاده نمائیم


بیش از چهل سال است که استفاده از پانلهای سه بعدی در کشورهای صنعتی متداول گردیده و در دهه 50 درایران نیز مطرح گردید که بدلائلی  تا  اواسط دهه   70 پیشرفت زیادی نداشته است .  امااخیرا توجه زیادی به آن شده است . و   سازمان محترم زمین و مسکن هم در سالهای 80  و1381با ا نتشار دو جلد دفتر چه راهنما و مشخصات فنی پانلهای سه بعدی در راه شناساندن آن سعی زیادی نموده است .

 پانلهای سه بعدی چیست و چه کاربردی دارد

 این پانلها ازصفحات سه بعدی تشکیل گردیده از:

 1 – هسته مرکزی که  معمو لا از عایق  پلی استایرن   یا پلی  اورتان  و   یا عایق پشم   سنگ و بضخامت های 5 تا 10 سانتیمتر میباشد .

 2- دو شبکه فولادی از مفتول بضخامت 3 میلیمتر   چشمه های   8×8  سانتیمتر  و  بفاصله 1 تا 2 سانتیمتر از هسته مرکزی قرار داشته و بوسیله  تعداد زیادی مفتول قطری  بهم  جوش  برقی شده اند .


3d panel1
مراحل هشتگانه نصب پانلهای سه بعدی در کشورهای صنعتی متداول گردیده و در دهه 50 درایران نیز مطرح گردید که بدلائلی  تا  اواسط دهه   70 پیشرفت زیادی نداشته است .  امااخیرا توجه زیادی به آن شده است . و   سازمان محترم زمین و مسکن هم در سالهای 80  و1381با ا نتشار دو جلد دفتر چه راهنما و مشخصات فنی پانلهای سه بعدی در راه شناساندن آن سعی زیادی نموده است .3d-panel


پانلها در کارخانه  به ابعاد مورد نیاز که نوع دیواری آن معمولا  1×3متر ی و نوع سقفی آن1×3 و80/0 × 3 متری میباشد تولید و سپس به محل نصب حمل میگردد  . پس از نصب از دو طرف در نوع دیواری بابتن ریز دانه ویا بتن سبک به ضخامت 3 الی 4 سانتیمتر  پوشش   میگردد  و در نوع سقفی  پس از نصب روی آن  به ضخامت 5 الی 7 سانتیمتر بتن ریزی میشود .

انواع پانلهای سه بعدی دیواری

1-   پانل سه بعدی دیواری باربر

2-   پانل سه بعدی دیواری غیر باربر

پانلهای سه بعدی دیواری

 پانلهای دیواری بار بر رادر  دیواره سوله ها ، ساختمانهای صنعتی ، دیوارهای محوطه،ساختمانهای بدون استفاده از سازه فلزی یا بتن آرمه(که معمولا یک یا دو طبقه و برای انبوه سازیها میباشد) و . . .استفاده مینمایند . 


پانلهای دیواری نیاز که نوع دیواری آن معمولا  1×3متر ی و نوع سقفی آن1×3 و80/0 × 3 متری میباشد تولید و سپس به محل نصب حمل میگردد  . پس از نصب از دو طرف در نوع دیواری بابتن ریز دانه ویا بتن سبک به ضخامت 3 الی 4 سانتیمتر  پوشش   میگردد  و در نوع سقفی  پس از نصب روی آن  به ضخامت 5 الی 7 سانتیمتر بتن ریزی میشود .غیر باربر را در دیوارهای خارجی و داخلی کلیه ساختمانهائیکه دارای سازه فلزی یا   بتنی هستند ، اجرا مینمایند و بدلیل سبک وعایق بودن و . . . در برجها و سوله ها بسیار کار برد دارد . 

پانلهای سه بعدی سقفی

عرض پانلهای سقفی بین 80 تا 100 سانتی متر است  و ضخامت عایق پلی استایرن بکار رفته معمولا  10  تا 15 سانتیمتر میباشد.سقف ها بصورت تیرچه

 و پانل استفاده میشود و دیگر جزئیات طبق نقشه های اجرائی خواهد بود


  خواص پانلهای سه بعدی     نیاز که نوع دیواری آن معمولا  1×3متر ی و نوع سقفی آن1×3 و80/0 × 3 متری میباشد تولید و سپس به محل نصب حمل میگردد  . پس از نصب از دو طرف در نوع دیواری بابتن ریز دانه ویا بتن سبک به ضخامت 3 الی 4 سانتیمتر  پوشش   میگردد  و در نوع سقفی  پس از نصب روی آن  به ضخامت 5 الی 7 سانتیمتر بتن ریزی میشود .

خلاصه ای از خواص پانلهای سه بعدی بشرح زیر است :     

-  وزن کم       مقاوم در برابر زلزله         احتیاج به نیروی انسانی کم

-عایق حرارتی و صوتی مناسب       اتصال خوب              حمل ونقل آسان

- استحکام و یکپارچگی مطلوب    انبار داری مناسب  عدم نیاز به نعل درگاه

 - سرعت در نصب                    اشغال فضای کم درزیربنای مفید ساختمان    ایمنی

- شکل پذیری مناسب       ایجاد تسحیلات درلوله کشی تاسیسات  قیمت بسیار مناسب 


برخی از ویژگیها : نیاز که نوع دیواری آن معمولا  1×3متر ی و نوع سقفی آن1×3 و80/0 × 3 متری میباشد تولید و سپس به محل نصب حمل میگردد  . پس از نصب از دو طرف در نوع دیواری بابتن ریز دانه ویا بتن سبک به ضخامت 3 الی 4 سانتیمتر  پوشش   میگردد  و در نوع سقفی  پس از نصب روی آن  به ضخامت 5 الی 7 سانتیمتر بتن ریزی میشود .

1 -وزن یک متر مربع سقف با تیرچه و پانل حداقل 100 کیلو گرم کمتر  است از  وزن  سقف با تیرچه و سفال  میباشد .

2    -وزن یک متر مربع دیوار با سفال 20 سانتی با دو طرف ملات ماسه سیمان  3 سانتی حدود

320 کیلوگرم است در حالیکه وزن دیوار پانلی با دو طرف  ملات ماسه سیمان   3 سانتی حدود 140 کیلو گرم است.

3  -  فضای مفید قابل استفاده در بناهای با پانل سه بعدی بین 5 تا 10 درصد بیشتر از بناهای اجرا شده با سفال یا بلوک میباشد .

4-به دلیل ایجاد  حدود 3 سانتیمتر  بتن ریز دانه در دو روی پانل   ،  آن را میتوان   غیر قابل اشتعال درنظر گرفت و گسترش شعله در داخل و خارج پانل رخ نمیدهد . مضافا  اینکه مقاومت حداقلی (در برابر آتش )  برابر با  30 دقیقه برای سازه پانلی در نظر داشت.


با توجه به اینکه سیستم سه بعدی در واقع متشکل از دیوارها و سقفهای بتنی عمود بر یکدیگ میباشد  ، لذاصلبیت جانبی آن در مقایسه با قاب های خمشی بسیار بالاتر میباشد.

از مزایای ساختمانهای ساخته شده با پانلهای سه بعدی3D  در مقایسه با ساختمانهای بااسکلت فلزی یا بتن آرمه  ،  متصل بودن تمامی دیوارها و سقف به یکدیگر میباشد

2 –ایجاد ساختمان با پانل سه بعدی و با استفاده از سازه فلزی و یا بتن آرمه


 در این سیستم پس از اجرای اسکلت فلزی یا بتن آرمه  ابتدا سقف ها بر اساس   نقشه های اجرائی مربوطه اجرا میگردد.  سپس جهت اجرای د یوارها  با اتصال میلگرد نمره 8   یا 10   طبق جزئیات اجرائی به دور تا دور قاب ها یا محل اتصال دیوار یا سازه ساختمان ، پانل دیواری با سیم آرما تور  بندی   به میلگردهای  اتصال پس از تراز  و شاقول کردن محکم بسته میشوند و پس از اجرای لوله کشی های  تاسیساتی  با بتن  ریز دانه  به ضخامت   حدود 3 سانتیمتر بتن پاشی میگردد .  در این سیستم دیوارها غیر باربر میباشد


* * *   مزایای استفاده از پانلهای ساندویچی  * * *1· ۱ - سبکی دیوارهای ساخته شده از پانلهای ساندویچی در مقایسه با دیگر مصالح2·  ۲ - سرعت حمل و نقل و سهولت نصب و اجرای پانلهای ساندویچی در ارتفاع 3·  ۳ - مقاومت زیاد در برابر نیروهای برشی ناشی از زلزله 4· ۴ - عایق در مقابل حرارت ، برودت ، رطوبت و صدا5· ۵ - مقاوم در برابر آتش سوزی بعلت وجود قشرهای بتونی طرفین پانل ساندویچی 6· ۶ - نفوذناپذیری ساختمان در مقابل حشرات 7· ۷ - امکان حمل و بکارگیری پانلهای ساندویچی در مناطق صعب العبور جهت احداث ساختمان بدون نیاز به کارگران متخصص 8· ۸ - دستیابی به فضای مفید بیشتر بعلت ضخامت ناچیز دیوارهای پانل ساندویچی 9· ۹ - آزادی عمل در اجرای طرحهای متنوع به علت انعطاف پذیری قطعات پیش ساخته پانلهای ساندویچی10 ۱۰ - صرفه جویی در هزینه پی سازی و اسکلت ساختمانهای بلندمرتبه بدلیل وزن اندک قطعات سقف و دیوار پانلهای ساندویچی 11· ۱۱ - صرفه جویی در هزینه تهویه مطبوع ساختمان در تابستان و یا زمستان بدلیل جلوگیری از تبادل حرارت و یا برودت و در نتیجه صرف انرژی کمتر


12 ساندویچی  * * *· ۱۲ - افزایش عمر مفید ساختمان و دستگاههای تأسیساتی آن 13 ·۱۳ -  عدم نفوذ نسبی آلودگی صوتی و ایجاد آرامش برای ساکنین ساختمان در شهرهای بزرگ14· ۱۴ - بازگشت سرمایه گذاری در امور ساختمان سازی در کوتاهترین زمان 15· ۱۵ - عبور دادن لوله های آب و فاضلاب و برق و تلفن به سادگی از زیر شبکه پانل و نصب چهارچوب دربها و   کلاف فلزی پنجره ها قبل از بتن پاشی و کلاً اجرای تأسیسات ساختمان با کمترین هزینه 16·۱۶  -  عدم نیاز به کنده کاری و تخریب تأسیساتی دیوارها و سقف و در نتیجه عدم ایجاد نخاله های انباشته که صرفه جویی در هزینه و وقت را بدنبال دارد .17 ۱۷ - پس از بتن پاشی طرفین پانلها با ضخامت حداقل 3 سانتیمتر ، پانلها بی نیاز از ملات گچ و خاک میباشد و با اجرای پلاستر گچ ( سفیدکاری ) ، دیوارها و سقف آماده برای نقاشی خواهد بود .18· ۱۸ - حذف نعل درگاه در سیستم پیشرفته پانلهای ساندویچی .19· ۱۹ - حمل و نقل پانلهای ساندویچی با هزینه اندک صورت می گیرد . بطور مثال یکدستگاه تریلر قادر است حدود 1000 متر مربع پانل سانویچی را حمل کند .20· ۲۰ - استفاده از دیوار و سقف پانلهای ساندویچی در ساختمان سازی ، بهره وری مناسب آهن آلات مصرفی را موجب میگردد . بطور مثال باصرف 17 کیلوگرم در متر مربع فولاد بصورت مفتول و میلگرد می توان یک واحد مسکونی یک طبقه را بنا کرد


نقاط ضعف سيستم: ساندویچی  * * *1.در حالت سازه كامل 3Dّّْْْ،محدوديت ارتفاع ساختمان و دهانه هاي سقف هاي ان .2.ديوار خارجي تمام شده نيز بر خلاف جدا كننده هاي متداول [تيغه گچي يا سفالي]در گروه ديوارهاي سنگين قرار ميگيرد.3.ضخامت بالاي ديوار هاي خارجي در مقايسه با ديگر تيغه هاي متداول.4.محدوديت ابعاد باز شوها در حالت سيستم كامل 3D‍‍[طبق ضوابط طراحی سقف ها و ديوارهاي بتن مسلح.5.عدم امكان بازيافت مصالح و استفاده مجدد.


6. لازمه ارائه اموزشهای تخصصی لازم براي اجرای بخش های مختلف.7.نقش تعيين كننده عوامل اجرا در دقت و كيفيت اجرا،به ويژه در مورد بتن پاشی.8.تعدد نسبی ابزارهای اجرا [دستگاه شات كريت ،دوخت ميلگرد ها و...]9.لزوم فراوری مواد و مصالح در كارگاه.10.وجود محدوديت های جدي فصلي در اجرا.


11.سختي كنترل كيفيت ،خصوصا در مورد تعيين ضخامت پوشش های بتن روی ميلگردها.12.سختی و در بسياري از موارد[در شرايط اقليمي حاد]عدم امكان كنترل رواداری هاو شرايط عمل اوري لايه های بتن پاشيده شده.13.لازمه انجام بازديدهای ادواري براي حصول اطمينان از عدم وجود مشكلات خوردگی در پوشش خارجی ديوار.14.سختی در بعضي موارد عدم وجود امكان ايجاد تغييرات در زمان ساخت و در دوره بهره برداري.


15.سختی و در بعضی موارد عدم وجود امكان دسترسی به تاسيسات مكانيكی و برقی در حالت اجرای تو كار مدارها.16.عدم امكان تعمير يا جايگزينی قطعات.17.لزوم در نظر گرفتن تمهيدات اضافی برای جواب گويی به انتظارات در زمينه صدابندی.18.لزوم در نظر گرفتن تمهيدات اضافي براي جواب گويی به انتظارات در زمينه صرفه جويی در مصرف انرژی.


19.عدم وجود امكان حذف پل های حرارتی به دليل عملی نبودن پيوستگی لايه عايق حرارتی.20.وجود خطر جذب اب و يخبندان لايه بتنی خارجی در مناطق سردسير.21.عملكرد ضعيف در محيط های مهاجم و خورنده.22.عملكرد ضعيف در مناطقی كه تغييرات دمای روزانه و فصلی قابل ملاحضه است ،به خصوص زماني كه ضخامت لايه بتنی خارجی اندك است.23.ميزان بالای اتلاف و ضايعات بتن خصوصا در حالت پاشش تحت فشار با دستگاه در زير سقف.


سسسس حرارتی به دليل عملی نبودن پيوستگی لايه عايق حرارتی.

سيستم تريدي پنل


سيستم تريدي پنل حرارتی به دليل عملی نبودن پيوستگی لايه عايق حرارتی.


سيستم حرارتی به دليل عملی نبودن پيوستگی لايه عايق حرارتی.


سيستم تريدي پنل حرارتی به دليل عملی نبودن پيوستگی لايه عايق حرارتی.


سيستم تريدي پنل حرارتی به دليل عملی نبودن پيوستگی لايه عايق حرارتی.


سيستم تريدي پنل حرارتی به دليل عملی نبودن پيوستگی لايه عايق حرارتی.


سيستم تريدي پنل حرارتی به دليل عملی نبودن پيوستگی لايه عايق حرارتی.


سيستم تريدي پنل حرارتی به دليل عملی نبودن پيوستگی لايه عايق حرارتی.


شات كريت حرارتی به دليل عملی نبودن پيوستگی لايه عايق حرارتی.


سيستم تريدي پنل حرارتی به دليل عملی نبودن پيوستگی لايه عايق حرارتی.


تريدي پنل حرارتی به دليل عملی نبودن پيوستگی لايه عايق حرارتی.


سيستم تريدي پنل حرارتی به دليل عملی نبودن پيوستگی لايه عايق حرارتی.


منابع: حرارتی به دليل عملی نبودن پيوستگی لايه عايق حرارتی.1.اينترنت 2.سيستم صفحات ساندويچی با بتن پوششی تریی دی [دكتر محمد بهروز كاري و دكتر رسول احمدي.مركز تحقيقات ساختمان و مسكن.3.كتاب فناوری‌ نوين در صنعت.استاد مربوطه:مهندس رضا قليزادهدانشجو:رويا صادقي


ad