slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Kağıthane İlçesi Kağıthane Meydanı ve Yakın Çevresi

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 1

Kağıthane İlçesi Kağıthane Meydanı ve Yakın Çevresi - PowerPoint PPT Presentation


  • 442 Views
  • Uploaded on

Kağıthane İlçesi Kağıthane Meydanı ve Yakın Çevresi Cephe Rehabilitasyonu ve Kentsel Tasarım Uygulama Projesi. K E N T S E L T A S A R I M M Ü D Ü R L Ü G Ü.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Kağıthane İlçesi Kağıthane Meydanı ve Yakın Çevresi' - tomas


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Kağıthane İlçesi Kağıthane Meydanı ve Yakın Çevresi

Cephe Rehabilitasyonu ve Kentsel Tasarım Uygulama Projesi

K

E

N

T

S

E

L

T

A

S

A

R

I

M

M

Ü

D

Ü

R

L

Ü

G

Ü

Kağıthane, yüzyıllar boyu taşıdığı tarihsel kimliği “mesire yeri” sıfatını uzun zaman önce kaybetmiştir. Bugünki ilçe sınırları içerisinde kalan dereler, tertemiz sular, verimli haralar, yerini sanayi alanlarına, beraberinde de gecekondu mahallelerine bırakmıştır. Bir zamanlar saray erkanının ve kıymetli misafirlerin ağırlandığı, şehzadelerin sünnet törenlerinin yapıldığı Kağıthane, hızlı ve kontrolsüz büyüyen pek çok büyük şehirde olduğu gibi 1950’li yıllardan itibaren ülkenin çeşitli yerlerinden göç etmiş yeni sakinlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Proje alanı, içerdiği idare, sosyal – kültürel tesis, servis, ticaret ve sanayi fonkiyon alanları ile merkez niteliği taşımaktadır. Kağıthane Belediyesi ek binası, Kültür Merkezi, Daye Hatun Camii ve İlçe Trafik Müdürlüğü gibi proje alanına özellik kazandıran yapıların arasında kalan alan, I. derece odak noktası olarak öne çıkmaktadır.

Kağıthane merkezini Hasdal, Kemerburgaz, Nurtepe, Gültepe, Seyrantepe ve Maslak istikametine bağlayan döner kavşağın bulunduğu nokta II. derece odak noktasıdır. Araç trafiği açısından oldukça yoğun bir nokta olmasının yanında, yaya sirkülasyonu düşünülmeden düzenlenmiş bir kavşaktır. Ayazağa – Şişli yönünden gelen yolun dik bir eğimle bu kavşağa bağlanıyor olması da risk altında bulunan binaların önüne beton engeller yapılmasına sebep olmuştur.

Sübyan Mektebi ve Daye Hatun Camii’nin sınırladığı telefon kulübelerinin ve yetişkin ağaçların bulunduğu alan da yaya yoğunluğunun yüksekliği ve çevresindeki tarihi yapılarla III. derece odak noktası olarak tespit edilmiştir . Sübyan Mektebi 150 yıllık bir yapı olmasına rağmen, yıkık bir haldedir. Çevresiyle birlikte bu binanın, anıtlar yüksek kurulundan onaylı restorasyon projesiyle ilçe müzesi olarak düzenlenmesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanmaktadır.

Kanuni’nin şehzadesi Mehmed’in dadısı için 1544 yılında yapılmış olan Daye Hatun Camii, bugün ilk yapıldığı dönemdeki niteliklerini taşımamaktadır. Bugünkü cam, Büyük bir kısmı yıkılmış olan eski caminin yerine 1960’lı yıllarda yeniden yapılmıştır.

Proje alanı sınırları içerisinde, yapıların üst katlarında yer seçmiş sanayi işlevine rastlanmaktadır. Fason üretim yapan tekstil atölyelerinin bulunduğu binaların üst katlarında mal indirme amaçlı kullanılan makaralar ve “kapı”lar bulunmaktadır . Konut amaçlı yapılmış binaların ön cephelerinde yapılan bu tür değişiklikler, bina cephesinin görünümünü bozmaktadır.

Mevcut siluet

Öneri siluet