DZIEŃ 1 – 04.12. - PowerPoint PPT Presentation

dzie 1 04 12 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
DZIEŃ 1 – 04.12. PowerPoint Presentation
Download Presentation
DZIEŃ 1 – 04.12.

play fullscreen
1 / 21
DZIEŃ 1 – 04.12.
86 Views
Download Presentation
tanek-rosales
Download Presentation

DZIEŃ 1 – 04.12.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. DZIEŃ 1 – 04.12. • Wyjechaliśmy o godz. 4.00 rano, aby dotrzeć punktualnie na Mszę Św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach, w czasie której modlimy się o bezpieczną podróż i miłe wrażenia. • Godz. 7.00 - bagaże już spakowane do autokaru więc możemy ruszać w drogę. Przejeżdżamy przez Czechy, Austrię aż do malowniczej włoskiej miejscowości u stóp Alp – Tarvisio, gdzie zatrzymujemy się na nocleg.

 2. DZIEŃ 2 – 05.12. • Jedziemy do Loreto, a tu zwiedzamy Bazylikę – Święty Domek oraz Cmentarz Polski, gdzie spoczywają polscy żołnierze polegli w czasie II wojny światowej w bitwie o Ankonę w 1944 r. Późnym wieczorem docieramy do Asyżu i tu zatrzymujemy się na nocleg.

 3. DZIEŃ 3 – 06.12. • Zwiedzamy Asyż – kamienne miasto położone w górzystym regionie Umbrii, gdzie urodził się i mieszkał Św. Franciszek. Zwiedzamy wnętrze Bazyliki Św. Franciszka oraz kryptę, w której złożono ciało Świętego. Zachwyca nas piękno średniowiecznych budowli wykonanych często z biało-różowego kamienia, co nadaje im ciepły, klimatyczny nastrój; rzymski amfiteatr, stare fontanny…; niesamowity chaos w układzie ulic …. • W drodze do Rzymu zatrzymujemy się jeszcze w Casci – mieście Św. Rity.

 4. DZIEŃ 4 – 07.12. • HURA !!! Jesteśmy w Rzymie! • Ze względu na natężenie ruchu ulicznego wyruszamy o wczesnej godzinie i kierujemy się na Watykan, gdzie w podziemiach Bazyliki Św. Piotra odprawiona zostaje Msza Św. Tuż obok znajduje się grób Ojca Świętego Jana Pawła II. Mamy szczęście - o tej porze nie ma jeszcze turystów, więc możemy spokojnie pomodlić się, zaśpiewać ukochaną pieśń naszego papieża „Barkę” oraz złożyć na grobie wykonaną przez nas czerwoną różę. Jest to bardzo wzruszająca chwila dla wszystkich nas i nie potrafimy powstrzymać łez.

 5. Następnie spotykamy się z naszym przewodnikiem po Rzymie, która oprowadza nas po Muzeach Watykańskich. Powstały one ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży. Początki kolekcji związane są ze zbiorem dzieł zgromadzonych przez Sykstusa IV i Juliusza II, a powiększanych przez kolejnych papieży. Wśród eksponowanych dzieł są obrazy Michała Anioła, Giotta i jego uczniów Rafaela, Leonarda da Vinci, Caravaggia. Jest to niewątpliwie najbogatsza kolekcja dzieł sztuki z całego świata. Na szczególną uwagę zasługuje Kaplicy Sykstyńska, gdzie odbywają się conclave i inne szczególnie uroczyste ceremonie. Wspaniałe freski, z których słynie Sykstyna, wykonali najwybitniejsi malarze włoscy XIV, XV i XVI wieku.

 6. Kolejne miejsce, które niewątpliwie trzeba zobaczyć będąc w Rzymie to Kapitol, czyli centrum i serce Starożytnego Rzymu. Za czasów rzymskich Kapitol był centrum religijnym a obecnie stanowi centrum historyczne. Wzgórze Kapitolińskie jest najmniejszym z siedmiu wzgórz, na którym położony jest Rzym.

 7. Znów jesteśmy na Watykanie, wchodzimy na kopułę Bazyliki Św. Piotra. Dla niektórych to nie lada wyczyn, ale warto – widok na Watykan jest zachwycający. DZIEŃ 5 – 08.12.

 8. Następnie o godz. 12.00 uczestniczymy w modlitwie Anioł Pański odprawianej przez Ojca Świętego na Placu Św. Piotra. Kiedy Ojciec Święty pozdrawia Polaków krzyczymy z całych sił – na pewno nas usłyszał.

 9. Kolejny cel to Bazylika Św. Jana na Lateranie - zespół pałacowo-kościelny, gdzie do 1308 roku gospodarowali papieże. Kościół Św. Jana na Lateranie jest katedrą biskupa Rzymu czyli papieża.W Pałacu na Lateranie odbyły się Sobory Laterańskie. Tuż obok znajdują się Święte schody, po których zgodnie z tradycją Jezus szedł do Poncjusza Piłata na przesłuchanie. Wchodzimy na kolanach ofiarując nasz wysiłek w dobrych intencjach.

 10. DZIEŃ 6 – 09.12. • Gdzie się nie obejrzymy tam zabytki i starożytne budowle – mamy czego zazdrościć Rzymianom. Zwiedzamy Koloseum, które swym rozmiarem przytłacza, Łuk Konstantyna, Zamek Św. Anioła, Forum Romanum - centrum religijnego, politycznego i gospodarczego życia starożytnego Rzymu położone u stóp Kapitolu i Palatynu. W okresie cesarstwa Forum zostało rozbudowane i wzbogacone o liczne świątynie i łuk triumfalny cesarza Augusta.

 11. Udajemy się na Plac Wenecki – nie tylko centrum rzymskiego życia politycznego, religijnego i społecznego lecz także punkt orientacyjny dla zwiedzających. Tu zbiegają się najważniejsze arterie komunikacyjne miasta. Nad placem dominuje olbrzymi pomnik poświęcony Wiktorowi Emanuelowi II, za panowanie którego Włochy zostały ostatecznie zjednoczone.

 12. Ostatni dzień w Rzymie – poświęcamy go na zwiedzenie Kościoła Quo Vadis, gdzie stoi popiersie Henryka Sienkiewicza oraz Katakumby Św. Kalista -starożytne cmentarze podziemne, gdzie pierwsi chrześcijanie (I-IV w. n.e.) grzebali swoich zmarłych. DZIEŃ 6 – 09.12.

 13. Fontanna di Trevi oraz zmiana warty przy Pałacu Kwirynalskim.

 14. DZIEŃ 7 – 10.12 • Wyjeżdżamy, w drodze powrotnej zatrzymujemy się w Padwie, gdzie nawiedzamy najsławniejszą romańsko – bizantyjską świątynię świata chrześcijańskiego Bazylikę Św. Antoniego zwaną „cudem Padwy” z sarkofagiem świętego oraz kaplicą polską. • Krajobraz znów przybiera kolor biały ………

 15. DZIEŃ 8 – 11.12 • Jedziemy i jedziemy – coraz bliżej domu. Tylko myśl o powrocie do codziennych obowiązków mąci nasz spokój ducha. No cóż …. Nic nie trwa wiecznie. • Pomimo to, niektórym udaje się zapaść w błogi sen.

 16. A teraz pozostały tylko wspomnienia