Kar mlar ayr labilir mi
Download
1 / 9

Kar???mlar Ayr?labilir Mi ? - PowerPoint PPT Presentation


  • 197 Views
  • Uploaded on

Karışımlar Ayrılabilir Mi ?. Karışımları ayırmada kullanılan altı temel yöntem vardır. Bunlar; 1-)Süzme 2-)Mıknatısla ayırma 3-)Buharlaştırma 4-)Eleme 5-)Yüzdürme 6-)Dinlendirme 7)Damıtma.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Kar???mlar Ayr?labilir Mi ?' - strom


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Kar mlar ayr labilir mi

Karışımları ayırmada kullanılan altı temel yöntem vardır. Bunlar;1-)Süzme2-)Mıknatısla ayırma3-)Buharlaştırma4-)Eleme5-)Yüzdürme 6-)Dinlendirme

7)Damıtma


1 s zme

1) SÜZME


2 miknatisla ayirma

* Mıknatıs tarafından çekilebilen demir,nikel,kobalt gibi maddelerle yapılan karışımları ayırmada mıknatıs kullanılabilir. * Demir tozu ile kumu, nikel ile tuz…gibi karışımları bu yöntemle ayırabiliriz.

2) MIKNATISLA AYIRMA


3 buharla tirma

3) BUHARLAŞTIRMA


4 eleme

4) ELEME


5 y zd rme

5) YÜZDÜRME


6 d nlend rme

6) DİNLENDİRME


7 damitma

  • Birbiriyle karışmış sıvıların ayrılmasında damıtma yöntemi kullanılır. Karışan maddelerin kaynama noktalarının farklı olmasından yararlanılır. Farklı kaynama noktasına sahip iki sıvıdan kaynama noktası düşük olan sıvı daha buharlaşmaya başlar ve ayrı bir kapta toplanarak yoğunlaştırılır. Böylece iki sıvı ayrılmış olur.

7) DAMITMA


ad