foundation of human communication n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Foundation of Human Communication PowerPoint Presentation
Download Presentation
Foundation of Human Communication

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 25

Foundation of Human Communication - PowerPoint PPT Presentation


 • 148 Views
 • Uploaded on

Foundation of Human Communication. Chapter 10 : . Group ve Takım Performansının Güçlendirilmesi Konu özeti : Grup üyeleri ne yapmalılar veya Grup üyeleri nasıl etkin olabilirler Grup ve Takım problem çözme yapısının oluşturulması Grup ve Takım liderliğinin güçlendirilmesi

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Foundation of Human Communication' - russ


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
foundation of human communication

Foundation of HumanCommunication

Chapter 10:.

Group ve Takım Performansının Güçlendirilmesi

Konu özeti:

Grup üyeleri ne yapmalılar veya Grup

üyeleri nasıl etkin olabilirler

Grup ve Takım problem çözme yapısının oluşturulması

Grup ve Takım liderliğinin güçlendirilmesi

Grup ve Takım toplantılarının güçlendirilmesi

foundation of human communication1

Foundation of HumanCommunication

Kısım 10: konudan beklentiler nelerdir?

Grup üyelerinin performansını etkileyen altı önemli fonksiyonu

tanımlamak

Grupların problem çözümünde önemli beş kademe-

(Etkin düşünme )

Liderliğin anlaşılmasında: karekterin,fonksiyonel,durumsal ve

yenilikci karekterlerin mukayese edilerek liderliğin anlaşılması.

Toplantıları geliştirilen Ajandaya uygun olarak düzenlemek

Uygun stratejileri kullanarak müzakerelere yeterli katılımı

temin etmek.

foundation of human communication2
Foundation of Human Communication
 • Gruplar ve önemi neden büyüktür? Neden okullarda okul aile birliği toplantılarında ,parlementoda grup ve takım kurularak toplantılar yapılır?Neden? Bunun nedeni çok basit.Çünkü gruplar çalışır.Birlikte çalışarak bir netice üretilir sonuş alınır zira bireysel olarak ayni çalışmalardan istenilen netice alınmayabilir.Yapılan araştırmalara göre.
 • Grup ve takım halinde yapılan çalışmalar problemlerin çözümüne yönelik yaratıcılık öne çıkar:Normalde bireysel yapılan çalışmalarda buna rastlanmaz.
 • Grup çalışmalarında grupta çalışan bireylerin daha çok gelişimleri kaçınılmazdır.yapılan sunumlar bütün üyelerin ortakça karar almalarını sağlar.
foundation of human communication3
Foundation of Human Communication

…/

 • özellikle yapılan müzakerelerde grup üyeleri bire bir katılmaları halinde grup veya takım üyelerinin memnuniyeti en yüksek düzeyde olur.
 • Grup olarak çalışmada daha çok bilgi kaynaklarına ulaşmak kolaydır.Normalde bireylerin ulaşamayacağı bilgilere grup olarak sahip olunur.

Bütün bunlar gruplu yapılan çalışmaların avantajlarıdır.

Öte yandan bazı dezavantajlarıda kaçınılmazdır.Şöyleki:

1-bazı konuşmayı seven kişiler ,duyarsız kişiler,toplantıda çok konuşma yaparlar.Hep onlar konuşmak ister.buda diğer üyeleri rahatsız eder.

foundation of human communication4
Foundation of Human Communication

../

Bu nedenle, dayanışma kaybolur.Bazı hoşnutsuzluklar olurki buna asla meydan vermemek lazımdır.Bu tip insanlar toplantıyı domine etmek isterler.Grup ruhu kaybolur.

 • Grup üyeleri bazen baskı olduklarını hissedebilirler.rahatsız olabilirler.Grubun diğer üyeleriyle ayni fikirleri paylaşmak zorunluluğu gibi bir duyguya kapılabilirler.Hal böyle olunca,insanın kendi fikirlerine sahip çıkması zorlaşmaktadır bu sayede.
 • Bazı üyeler sadece geriye oturup sadece diğerlerinin yapmalarını beklerler.yük almaktan ve sorumluluk almaktan kaçınırlar.
 • Grup halinde çalışmak bireysel olarak çalışmaktan ve dinlemeten daha çok zaman alır.

Bu bölümün amacı işte grup çalışmalarındaki dezavantajları ortadan kaldırmaya yönelik olup başarıya odaklanmaktır.

foundation of human communication5
Foundation of HumanCommunication
 • Grup üyelerinin yapmaları gerekenler:
 • İki saatlik bir toplantıdan yeni çıkmış ,ve herhangi bir amac gerçekleştirememiş ve yorulmuş bir grup üyesinin sızlanması ne olur? Cevap: gruplardan nefret ediyoum olabilir. Diğer bir üye ise “bana bakma ben değilim senin suçladığın kişi” diyebilir.Grup toplantıları ve projeleri üzerinde çalışmak bir zevktir.Birlikte çalıştığımız zaman enerjimi ve verimliliğimi çok seviyorum ve çok mutluyum der bir başkası.Birinci insanın bilmediği ve ikinci insanın bildiği nedir?
 • Başdada belirtiğimiz gibi gruplarda çalışmak çok sinir bozucu olabilir.Ancak,bunun böyle olmaması gerekir.
foundation of human communication6
Foundation of Human Communication
 • Biz ve diğer üyelerinde grup halinde çalışma kural ve usullerini bilmeleri gerekirki ancak, bu şekilde başarılı işler ortaya konabilisin.Grup ve takım üyeleri hem verbal hemde non verbal iletişim kurallarını kullanmak zorundadır. Üyelerin diğer üyeleri dinlemesi ve gereken doğru cevapları vererek kendilerini diğerlerine adapte etmeleri gerekir.
 • Anahtar -önemli funksiyonların tanıtımı ve netice alabilmek için bunların uygulanması:
 • Çalışkan ve verimli çalışan grup üyeleri söz konusu bu fonksiyonların kullanılmasını temin etmek ve gereken komünikasyonun yapılmasını sağlamaktır. Yapılan çalışmalar söz konusu bu fonksiyonların kullanılmamasının grup çalışmalarından beklenen verimin alınmamasına neden olacağını belirtmişlerdir.Bu “yaklaşım” grup çalışmalarının daha verimli ve kaliteli olmalarında önemli etkedir.
foundation of human communication7
Foundation of Human Communication
 • Bu yaklaşımın ruhu grup üyelerinin uyanık ve dikkatli olmalarından ileri gelmektedir.(vigilant thinkers).Bu tip bir grup üyesi bu fikirleri ,değerlendirir,düşünür ve test eder.bu arada diğerlerini dinler ve onlara uygun cevap verir.Bilinen 4 tip düşünen grup üyeleri vardır.
 • 1-grup nasıl bir hedef koymuştur-hedefi nedir
 • 2-hedefe varmak için mevcut düzenden değişiklik söz konusumudur?
 • 3-hedefe varmak için grup ne tür opsiyonlara sahiptir.
 • 4-hedefe varmak için olumlu ve olumsuz etkenler nelerdir.
 • Grup üyeleri bu sıraya sadık kalmak zorunda değildir.Değişiklik her zaman olabilir.
foundation of human communication8
Foundation of Human Communication
 • Hedefin açıkca belirlenmesi- önemelidir.
 • Ne yapmak istiyoruz? Grubun ne yapmak istediği ve asıl amacının ne olduğunu bilmek için çok ilgili ve istekli grup üyesi sorabilir.Bir araştırmacı gruba göre soru sadece açık ve anlaşılır olmaktan ziyade ayni zamanda heyecan vericide olmalıdır.Grubun hedefi ve amacı çok heyecanlı ve önemli olmak zorundadır.Çünkü “hedef” grup için önemlidir.hatta bireysel olarak yapılabilen bir hedef olmaktan dahada önemlidir.örneğin ,bir futbol takımının kamp yaparken soyunma odasında “Avrupa şampiyonasına hazırlanıyoruz –kazanacağız” gibi slogan olması ve bu sloganı her gün takım oyuncularının görmesi ve buna inanması ve ona göre çok çalışması gerektiğini bilmesi çok önemlidir. Hiçbir hedefi olmayan ve neticesine inanmayan bir takım takım ruhunu yaşatamaz ve başarılı olamaz.
foundation of human communication9
Foundation of HumanCommunication
 • “Başarıya” odaklı bir grup yapısı geliştirmek :
 • Her zaman grup toplantılarında grup söz konusu hedefe kilitlenmeli veya hedefin dışında çalışma yaparak grup hedefini gerçekleştirmelidir.Belki siz böyle bir grupta bulunmadınız ve bir hedef için çalışmadınız.Grup şayet kendisini mutlaka hedefe “odaklayarak” bir çalışma yapısı gerçekleştirirse mutlaka başarılı olacaktır.
 • Bir grubun gayet açık ve belli bir hedefi olabilir örneğin-”türkiye kupasını kazanmak”gibi veya daha fazla bilet satmak ve para kazanmak gibi.Bu tabi bu grubun bu hedeflerini gerçekleştirebileceği anlamına gelmez.Olmayada bilir.eskilerin deyimiyle”şayet temenniler at olsaydı ,dilenciler yarışırdı”.akıllara gelir. Bir şeyi ümit etmek onun olacağı anlamına gelmez.
foundation of human communication10
Foundation of HumanCommunication
 • Neticeye odaklı olmak demek, büyük ödülü aklınızdan hiç çıkarmayın demektir.Onunla yatıp onunla kalmak demektir.
 • Toplanılan bilgiyi verimli kullanınız:
 • Siz programcılar “GIGO “ nedir bilirmisiniz? Garbage in garbage out.
 • Şayet geliştirdiğiniz programda kötü (garbage) bir lisan kullanırsanız emin olunuz ki neticede daha kötü bir netice alırsınız.(more garbage).bu nedenle,grubun topladığı bilgiye iyi kullanması gerekir.Bunun için üç şey yapılmalıdır:
 • -grubun ihtiyacı olan faydalı bilgileri toplayınız
 • -bilgiyi grup ve takım üyeleriyle paylaşınız
 • -toplanan bilgiden doğru bir netice çıkarınız.
 • Alternativ Opsiyonlar geliştiriniz:
 • Diğer önemli bir husus grup üyeleri çok sayıda fikir üretmelidir ve çözüm üretmelidirler.iyi çalışan gruplar tek veya iki fikirle yetinmezler.Çok sayıda fikir geliştirmelidirler.
foundation of human communication11
Foundation of HumanCommunication
 • Bazen gruplar fikir üretmede zorlanırlar.o zaman dinlenmek,gezmek gerekirse tiyatroya gitmek iyi bir yöntem olabilir.Zor olan maddeleri sona saklamak ,bunun yerine daha basit olan maddelerle uğraşmak akılcı olabilir.Grup üyesi olarak yüksek düzeyde yeni fikirler üretmek sizden beklenen bir durumdur.duyarlı olmak ve taze başlangıç yapmak her zaman iyidir.
 • Fikirleri Değerlendiriniz:
 • Başarılı gruplar değerli fikirleri görür görmez onu tanırlar.Bu onlardan beklenir.Grup üyeleri bu fikirleri değerlendirir,yeni görüşler ve düşünceler alır,kabuller yapar,iyi olan fikirleri diğerlerinden ayırırlar. Düşük performanslı gruplar yüksek performanslı gruplara göre daha az ön fikirlidirler.Çok istekli bir grup bir karar verirken acele ederek işin hemen yapılmasını ister ve bitirir.Ancak,işi yaparken kritik sorulara pek önem vermezler ve bu nedenlede daha düşük düşünce kalitesinde iş yaparlar. İyi gruplar avantaj ve dezavantajları ayırırlar. Önce pozitiv ve negativ etkileri ayıralım sonra devam ederiz derler.bazı gruplar özel oturumda tahta kullanarak çalışırlar…
foundation of human communication12
Foundation of Human Communication
 • Diğerlerine karşı duyarlılık geliştiriniz.
 • Şimdiye kadar sadece işlerin neticeye dönelik olarak işe odaklandık.Yüksek performans gruplarda ayni zamanda grup diğerlerini dinler,ve diğerlerine karşı daha duyarlıdır.başkaları hakkında yapacakları değerlendirmelerine daha bir dikkat ederler onları kırmadan yaparlar bu işi.Bunu yaparken onları düşünceleriyle yaptıkalrı iş arasında bir dengeyi gözetmeye çaba harcarlar.
 • Problem çözen Grub ve Takımın Yapısı :
 • “Bana sadece ne yapacağımı söyle.Bilmek istediğim hangi teknik kullanarak bu problemi çözerim.”Genelde daha kolaya kaçarak kolay yöntemleri seçeriz.Gerçek olan şu “kisihirli bir yöntem yokki bize doğru çözümü göstersin.” Öncelikle yapı nedir ona bie bakalım.
foundation of human communication13
Foundation of Human Communication
 • Grup Yapısı: grubun veya takımın müzakeresinin nasıl yapılacağını gösteren bir ajandadır.bunun avantajı değişik konulara atlamadan konuları sırasıyla konuşmaktır.Şayet bir ajanda olmaz ise her bir dakikada bir konuya atlanır.Peki bir grup ne kadar değişik yapıya sahip olabilir.Grup toplantısı bazen bir grup toplantısından ziyade bir seminere dönebilir.Bu nedenle çok değişik bir yapıda olabilr.Şayet grup toplantısı bir veya iki kişi tarafından domine edilirse bu artık bir toplantıdan ziyade bir konuşmaya dönmüştür.Amaç grup yapısını gruptaki üyelerin katılmalarına imkan verecek bir dengeyi kurmak gerektirir.
 • Müzakereler iki yönlü olmalıdır.hem konuş hem dinle şeklinde.Başkalarının kritiklerine cevap vermektir.Önemli olan husus yapı ve karşılıklı konuşmalar arasında doğru bir dengenin kurulmasıdır.Şayet,çok fazla konuşma olursa ,grupda kaos yaşanır,veya çok fazla yapısal durum olursa o zamanda grup dinleme hürriyetini kaybedebilir ve diğerlerine daha duyarlı cevap verebilir.
 • Yazar John Dewey,1910 da yazdığı “how we think” nasıl düşünürüz isimli kitabında belirtiği üzere grup üyeleri 5 değişik kademede
foundation of human communication14
Foundation of Human Communication
 • Problem çözme işini yaptığını şöyle belirtiyor.
 • -esasında bu methodu bilim adamları halen kullanmaktadırlar problemleri çözmek için.Bunlar: problemin tarifi ve analizi,çözümleri tanımlamak,bir çözümü kabul etmek, ve bu kabul edilen çözümü hayata geçirmektir.John Dewey bu prosese “reflektiv düşünce demektedir.Bu bilimsel olarak problemleri çözmektir.Elbette burada bahsettiğimiz yol her çözüm için aynen uygulanmayabilir.Dolayısıyle bu model hazır her derde deva bir çözüm yolu değildir.
 • Burada şu kademelere bakmak lazımdır.
 • Birinci kademe: Problemi tanımla ve tarif etmek: Probleminiz nedir?Grup problemi iyice tanımladıktan sonra ve hedefi belirledikten sonra çok iyi olarak çalışabilir.Problemi açıkca belirlemek için grup aşağıdaki soruları sorar:
 • 1-bizi özel olarak ilgilendiren problem nedir?
 • 2-ne istediğimizi biliyormuyuz?
 • 3-hangi şartlar,içerik ve fikirler problemin unlaşılması için gereklidir?
 • 4-problemden uğrayacağımız zararlar neler olacaktır?
foundation of human communication15
Foundation of Human Communication
 • Burada bir tane özel teknik müzakerelerin yapısal olarak yapmak için Gazetecilerin sorduğu 6 soru yöntemini kullanmak gerekebilir.
 • Bu:who,what,when,where,why,and how?Bu soruları sorarak gerekli yapı oluşturulur.
 • İkinci Kademe: Problemin Analizi

Problemi analiz etmek için ;sebepler,etkileri,teşhis ve tedavisi,ve tarihçesine bakmak gerekir.Problemi analiz etmek için grup üyeleri kütüphanede çalışma yapmak zorunda kalabilir,gerekli bilgileri toplam için.Ana soru problemin analizi için şunlar olabilir:

-problem ne kadar zamandır var?

-problem ne kadar bir alanda görülmektedir

-problemin sebepleri nelerdir

-problemin tedavisi nasıl olacaktır

-hangi metotlar problemin yönetimi için mevcuttur.

foundation of human communication16
Foundation of Human Communication
 • Kriter nedir?-kriter bir problemi çözmek için gerekli olan standart çözüm önerisidir.Bu nedenle,gayet açık bir kriter tespit etmek problemin çözümüne çok yardımcı olacaktır.
 • Grup üyeleri çok belirgin olarak hedefi belirledikten sonra problemi çözmek için nelere ihtiyaç olduğunu bilerek hedefe gitmenin gerçekleştirebileceğini kullanma yöntemine ise “problemin çözümüne yardımcı olacak olan kuvvetlerin tespiti yöntemiyle çözüm denir.”force field analyzis technigue.”amaca ulaşmada bazı zorlayıcı hususların tespiti gibi husular.
 • Bir önemli uyarı:fazla zaman harcama bir konu için.problemi çözün.ana hatlarda mutabık kalmak gerekir.
foundation of human communication17
Foundation of Human Communication
 • Üçüncü kademe: Yaratıcı çözümler üretin
 • Yaratıcılık nedir önce ona bakalım: yaratıcılık üretmek,uygulama,birleştirme ve düşüncelerin genişletilmesidir.şayet bireyler çok yaratıcı ise grupda haliyle yaratıcı olur.
 • Beyinfırtınası-brainstorming: bir probleme klasik anlamda çözümler bulma yöntemidir.40 sene önce bir reklamcı yönetici tarafından bulunumuş bir yöntemdir.amaç-grubun yaratıcı olmasına yardımcı olmaktır.önemi olan esas yaratıcı fikirlerin ve bu fikirlerin değerlendirilmesinin ayrılmasıdır. Sessiz beyin fırtınası veya nominal grup tekniği ayrıca kullanılmaktadır.
foundation of human communication18
Foundation of Human Communication
 • Dördüncü kademe: en iyi çözümü seçmek
 • Bu kademede şu ana kadar geliştirilmiş fikirleri değerlendirip aralarından en uygun olanını seçmektir.yeni fikirlerinlistesi uzunca olabilir.Ancak bu liste sayıca azaltılarak değerlendirlmeye alınır.Listenin sayıca azaltılması için beş yaklaşımla yapılır:
 • -expertler tarafından yapılabilir
 • -üyeler fikirleri 1 den 5 kadar puanlayabilir,
 • Fikirlerin her birine puan vermek suretiyle
 • Çoğunluk oyuyla yapılabilir
 • Mutabakatla azaltıabilir.
foundation of human communication19
Foundation of Human Communication

Dördüncü kademe: en iyi çözümü seçmek

Mutabakat-consensus:Bu ancak grup üyeleriarasında yeterli sayıda mutabakat varsa yapılır.

Üç ana unsuru vardır mutabakatın:

-gole odaklanmak,

-başkalarınıdinlemek,

Samimi dürüst konuşmaları geliştirmek.

Grupkararı-bu ancak grup üyeleri arasında farkedilir bir çoğunluk varsa o zaman yapılacak bir hususdur.Çatışmadan kaçınan biryaklaşımdır.yüzeyde sanki konsensus varmış gibi gelebilir.fakat ,bu yanılma anlaşmasıdır.hatalı konsensus da denebilir.

foundation of human communication20
Foundation of Human Communication

GRUP VE TAKIM LİDERLİĞİNİ KUVVETLENDİRMEK

Lider nedir?Kimlere denir?lider doğarmı veya olunurmu?

Liderlik-diğerlerinie iletişim yoluyla etki etme sanatıdır.

Bazılarına göre lider başkalarına “delege “ eden ve onları

yönlendiren kişidir.Bazıların göre ise lider hedef ne olursa

olsun mutlaka hedefe ulaşan bir kişidir.

Liderlik modelleri:

Karekter liderlik-bazı önemli özellikler insanı lider yapar

Fonksiyonel liderlik-esas liderlik davranışlarını sergiler

Duruma göre liderlik-faktörs-kültür,zaman-personalite liderliği belirler.

Değişim yapan liderlik-grubu veya organizasyonu etkiler

foundation of human communication21
Foundation of Human Communication

GRUP VE TAKIM LİDERLİĞİNİ KUVVETLENDİRMEK

Sitil olarak Liderlik tipleri

Otoriter lider-emir verir ve diğerlerini kontrol eder.daha çok diktatörler ve askeri komutanlar böyle tip liderlerdir.Başkalarını pek dinledikleri söylenemez.uzun süre zarfında en etkisiz olanıdır.Grup üyeleri böyle bir liderden hiç hoşlanmazlar.

Demokrativlider-her konudan önce grup ile görüşür fikirlerini alır.Diğerlerini dinler ve gerken cevabı verir.daha çok mutabakat arar ve ona göre karar verir.Kimseye ne yapması gerektiğini söylemez.

Hiçbir şeye karışmayan lider-insanlara etki etmekten kaçar.utangaç olan bir yapı varve diğerlerine etkli olmaya çalışır.ellerini hep geri çeker.arkaya yaslanır .Karar almamak ,karar vermektir.sessizliği ve hareketsizliği ile insanları etkiler.Olaylara karşı isteksiz yaklaşır.

foundation of human communication22
Foundation of Human Communication

GRUP VE TAKIM LİDERLİĞİNİ KUVVETLENDİRMEK

Durum icabı Liderlik tipleri

Bu yaklaşım liderliği daha çok kültür,zaman,sınırlı şartlar,personaliteve grubun işlerin yapılması için gerektirdiği türden bir liderliktir.bazen grup,otoriter bir lider isterki kararlar çabuk alınsın diye.Böylece grupda kendi hedefine varmış olur. Liderin özellikle kriz zamanlarında daha yapıcı ve karşı tarafın duygu ve hislerine cevap verebilir olması gerekir.daha çok demokratif bir lider aranır bu tür yaklaşımlarda.

Değişim yanlısı liderlik- bu yeni gelişmekte olan ve aranan bir lider tiplemesidir.yeni bir vizyon getirir.ayrıca,grup kültürüne yeni bir yaklaşım getirir.Grup yapısını değiştirir.ortak bir vizyon kurar.eski düşünce kanallarını değiştirir.sistemi sorgular.takım yapısını kuvvetlendirir anlayışları geliştirir.

foundation of human communication23
Foundation of Human Communication

GRUP VE TAKIM TOPLANTILARINI KUVVETLENDİRMEK

Malum olduğu gibi toplantılar hayatın bir parçası olup kaçınılmazlar.verbal ve nonverbal mesajlar kullanılır.Grup üyeleri şayet davranışlarına dikkat ederlerse toplantılar çok faydalı olabilir.Toplantılar belirli bir ajanda programı dahilinde yapılır.Ajanda-çok önemli anahtar konuların ve bilgilerin listesi olup müzakere edilir.

Toplantının yapısını kendin belirle:

1-kendi toplantı hedeflerini belirle-bilgi ver-müzakere et-karar al.

2-hedefe ulaşmak için müzakere edilecek konuları seç

3-kendi ajandanı organize et

Toplantıyı ve konuşulanları yönetmek-ileri geri konuşmaları yönetmek.konuşma olmadan toplantılar sadece monolog olur.yani tek yönde gitmek gibi.yani konuşma yapmak,seminer vermek gibi bir durum ortaya çıkar.

Konuşmaların uzun olmamasına dikkat etmek lazımdır.azkonuşanlara fırsat vermek gerekir.Zamanı düzenle-müzakereleri yönet-metadiscussion- belisiz amaçsız konuşmaları önlemek gerekir.

foundation of human communication24
Foundation of Human Communication

GRUP VE TAKIM TOPLANTILARINI KUVVETLENDİRMEK

Malum olduğu gibi toplantılar hayatın bir parçası olup kaçınılmazlar.verbal ve nonverbal mesajlar kullanılır.Grup üyeleri şayet davranışlarına dikkat ederlerse toplantılar çok faydalı olabilir.Toplantılar belirli bir ajanda programı dahilinde yapılır.Ajanda-çok önemli anahtar konuların ve bilgilerin listesi olup müzakere edilir.

Toplantının yapısını kendin belirle:

1-kendi toplantı hedeflerini belirle-bilgi ver-müzakere et-karar al.

2-hedefe ulaşmak için müzakere edilecek konuları seç

3-kendi ajandanı organize et

Toplantıyı ve konuşulanları yönetmek-ileri geri konuşmaları yönetmek.konuşma olmadan toplantılar sadece monolog olur.yani tek yönde gitmek gibi.yani konuşma yapmak,seminer vermek gibi bir durum ortaya çıkar.

Konuşmaların uzun olmamasına dikkat etmek lazımdır.azkonuşanlara fırsat vermek gerekir.Zamanı düzenle-müzakereleri yönet-metadiscussion- belisiz amaçsız konuşmaları önlemek gerekir.