Miroslava g r gov 4 g
Download
1 / 13

- PowerPoint PPT Presentation


  • 88 Views
  • Uploaded on

Gymnázium pre žiakov so spm internátne v Kremnici. Miroslava Görögová 4.G. Sacharidy ( uhľohydrát , uhľovodan , kar-bohydrát ,ľudovo cukor, glycid ).

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - nayda-griffith


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Miroslava g r gov 4 g

Gymnázium pre žiakov so spm internátne v Kremnici

Miroslava Görögová 4.G

Sacharidy (uhľohydrát,uhľovodan,kar-bohydrát,ľudovocukor,glycid)


Sacharidy uh ohydr t uh ovodan kar bohydr t udovo cukor glycid

  • Sacharidy, sú dôležité prírodné zlúčeniny, ktoré sa skladajú z atómov uhlíka, vodíka a kyslíka. Sú tvorené v autotrofných rastlinách fotosyntetickou asimiláciou oxidu uhličitého a vody (enzymatickým štiepením cukrov vzniká spätne CO2 a H2O). 6CO2 + 12H2O → C6H12O6 + 6O2 + 6H2O


Sacharidy uh ohydr t uh ovodan kar bohydr t udovo cukor glycid


Sacharidy uh ohydr t uh ovodan kar bohydr t udovo cukor glycid

  • Rozdelenie sacharidov Slúžia totiž ako hlavný zdroj energie, čo v percentách znamená, že až 60% energie ktorú so seba vydávame pochádza z prijatých cukrov.Na základe funkčnej skupiny, ktorú obsahujú, ich delíme na:• aldózy - obsahujú vo svojej molekule aldehydickú skupinu (-CHO),• ketózy - obsahujú v molekule ketoskupinu (-C=O).Na základe počtu atómov uhlíka možno sacharidy deliť na:• triózy - s 3 uhlíkami v molekule (napr. glyceraldehyd alebo dihydroxyacetón - najjednoduchšie cukry),• tetrózy - so 4 atómami uhlíka,• pentózy - s 5 uhlíkmi (napr. ribóza),• hexózy - so 6 uhlíkmi (väčšina tu spomínaných sacharidov)...Na základe počtu monosacharidových jednotiek, delíme cukry na:• monosacharidy - sú tvorené len jednou molekulou aldózy alebo ketózy,• polysacharidy - sú tvorené min. 2 jednotkami monosacharidu, podľa počtu jednotiek poznáme potom:• disacharidy - tvoria ich 2 molekuly monosacharidu,• oligosacharidy - tvorí ich max. 10 molekúl monosacharidu,


Sacharidy uh ohydr t uh ovodan kar bohydr t udovo cukor glycid

  • Podľa najjednoduchšieho členenia možno sacharidy deliť na jednoduché a zložité. Jednoduché sacharidy sa taktiež nazývajú monosacharidy. Skladajú sa z jednej stavebnej sacharidovej jednotky a v potrave sú typické svojou sladkou chuťou. Telo ich dokáže ľahko prijať, čo znamená, že sa rýchlo po prijatí dostávajú do krvného riečiska. Takto dokážu za krátky čas dodať telu veľké množstvo energie. Na druhej strane však ich nadbytočný príjem spôsobí vyplavovanie inzulínu. Jeho prítomnosť zníži hladinu cukru v krvi a následne dopomôže k premene prijatého cukru do zásob podkožného tuku.


Sacharidy uh ohydr t uh ovodan kar bohydr t udovo cukor glycid

  • Za základného zástupcu je považovaná glukóza- hroznový cukor. Má v tele osobitú funkciu. Je to jediná forma cukru, ktorá prúdi v krvi a dostáva sa tak v tejto forme do celého tela. Tu sa využíva ako stály pohotový zdroj energie, alebo sa ukladá vo forme glykogénu (svalový cukor). Fruktóza – ovocný cukor. Na rozdiel od glukózy nepodnecuje tvorbu inzulínu. Z hľadiska športovania a chudnutia nie je tento cukor veľmi vhodný. Blokuje totiž uvoľňovanie tuku pre energetické využitie.


Sacharidy uh ohydr t uh ovodan kar bohydr t udovo cukor glycid

  • Komplexné sacharidy – polysacharidy. Sú to vlastne reťazce monosacharidov a skôr ako ich telo dokáže prijať, sa musia rozložiť na jednoduché cukry. Kým monosacharidy znamenajú po prijatí nárazovo veľké množstvo energie, energia so zložitých cukrov sa uvoľňuje postupne. Nemajú sladkú chuť a ich zdrojom sú najmä pekárenské výrobky, cestoviny, zemiaky, ryža atď. Ich podiel v potrave by mal byť výrazne väčší ako jednoduchých cukrov. Pri výbere je vhodné klásť dôraz na celozrnné výrobky a výrobky, ktoré ešte úpravou nestratili potrebné živiny.Z hľadiska športového výkonu nie je vhodné prijímať asi 40 až 60 minút pred výkonom jednoduché cukry. Vyplavenie inzulínu totiž spôsobí zníženie pohotovostných zásob glukózy pod pôvodné hodnoty.