slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
65 LAT ŻEGLARSTWA SZCZECIŃSKIEGO PowerPoint Presentation
Download Presentation
65 LAT ŻEGLARSTWA SZCZECIŃSKIEGO

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 43

65 LAT ŻEGLARSTWA SZCZECIŃSKIEGO - PowerPoint PPT Presentation


 • 100 Views
 • Uploaded on

65 LAT ŻEGLARSTWA SZCZECIŃSKIEGO. Prezentacja ukazuje wycieczkę po najciekawszych portach naszego województwa. Czerwone kropki symbolizują odwiedzane porty. Prezentacja zawiera krótki opis odwiedzanych portów oraz kilka ich zdjęć.Porty opisywane są w kolejności ich odwiedzania. LUBCZYNA.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

65 LAT ŻEGLARSTWA SZCZECIŃSKIEGO


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

65 LAT

ŻEGLARSTWA

SZCZECIŃSKIEGO

slide2
Prezentacja ukazuje wycieczkę po najciekawszych portach naszego województwa.

Czerwone kropki symbolizują odwiedzane porty.

Prezentacja zawiera krótki opis odwiedzanych portów oraz kilka ich zdjęć.Porty opisywane są w kolejności ich odwiedzania.

lubczyna
LUBCZYNA

Jest to wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów.

W latach 1945-1954 i 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Lubczyna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Wieś położona nad jeziorem Dąbie, w Dolinie Dolnej Odry.

W północnej części wsi znajduje się lapidarium ewangelickie, utworzone w 2003 (rocznica 700-lecia wsi). Znajdują się tam krzyże i płyty nagrobne sprowadzone z wielu zniszczonych cmentarzy poniemieckich w gminie Goleniów.

Lubczyna rozwija się przede wszystkim jako wieś turystyczna. Nad jeziorem Dąbie znajduje się szeroka, piaszczysta plaża, ulubione miejsce letniego wypoczynku mieszkańców Goleniowa i okolic. Przy plaży mieści się kilka punktów gastronomicznych i handlowych. Nieopodal ośrodki wypoczynkowe Goleniowskiego Młodzieżowego Domu Sportu

stepnica
STEPNICA

Jest to wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, siedziba gminy Stepnica.

Położona nad Roztoką Odrzańską i na południe od ujściowego odcinka rzeki Gowienicy. We wsi znajduje się port morski. Do Stepnicy prowadzi droga wojewódzka nr 113 z Goleniowa oraz wąskotorowa linia kolejowa z Golczewa i Gryfic (nieczynna od 1996).

Stepnica znajduje się w północnej części Doliny Dolnej Odry przy granicy z Równiną Goleniowską.

W Stepnicy znajduje się port rybacki o znaczeniu lokalnym, obecnie w kiepskiej sytuacji finansowej.Obok niego znajduje się również niewielki port handlowy-przeładunkowy. We wsi znajdują się także zakłady drzewne szwedzkiej kompanii Sweedwood. Wieś nastawiona jest na usługi turystyczne (smażalnie ryb, restauracje, bary).

Wieś, położona przy alternatywnej trasie nad morze prowadzącej bezpośrednio do Wolina, stanowi niewielki, ośrodek turystyki wypoczynkowej. Najważniejszą atrakcją jest szeroka plaża oraz przystań jachtów

slide9
Zabytki warte obejrzenia we wsi:
 • kościół parafialny pw. św. Jacka (1741)ryglowy i otynkowany, wpisany do rejestru zabytków, styl klasycystyczny
 • domy mieszkalne murowane i ryglowe z przełomu XIX i XX w.
 • budynek dawnej tawerny "Standhalle Sak" (restauracja "Panorama"), lata 40. XIX w., konstrukcja drewniana, oryginalna dekoracja, obiekt unikatowy
 • młyn z lat 1910-1919
 • plebania murowana z lat 20. XX w.
 • cmentarz katolicki, założony na dawnym cmentarzu ewangelickim
trzebie
TRZEBIEŻ

Jest to wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim gminie Police. W Trzebieży znajduje się największy polski port nad Zalewem Szczecińskim. W rejonie Trzebieży przebiega tor wodny Szczecin-Świnoujście. Wieś położona u ujścia Odry do Zalewu Szczecińskiego oraz w bliskim sąsiedztwie Puszczy Wkrzańskiej, stała się ośrodkiem wypoczynkowym.

Na północny wschód od portu znajduje się sztuczna wyspa Chełminek, powstała podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin – Świnoujście.

W sezonie letnim Trzebież pełni funkcję wczasowo-wypoczynkową. Mieszczą się tutaj licznie kolonie młodzieży. Miejscowa ludność wynajmuje też letnikom kwatery prywatne.

Wieś jest siedzibą klubu piłkarskiego LKS Rybak Trzebież, który został założony w 1948 roku jako Ludowy Zespół Sportowy "Rybak".

slide14
Zabytki warte obejrzenia:
 • kościół Podwyższenia Świętego Krzyża z 1745 r., wcześniej kościół ewangelicki,
 • pastorówka szachulcowa z początku XIX wieku, obecnie plebania
 • dom szachulcowy z drugiej połowy XVIII wieku
nowe warpno
NOWE WARPNO

Jest to miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim,nad Zalewem Szczecińskim i Jeziorem Nowowarpieńskim. Prawa miejskie od ok. 1295 r.Jest to najmniej zaludnione miasto województwa zachodniopomorskiego.

Gospodarka ogranicza się do usług i rybołówstwa. Największą firmą jest spółka "Ryb-War" zajmująca się połowem i sprzedażą ryb.

Rybołówstwo stanowi główną część miejskiej gospodarki. W mieście działa kilka sklepów spożywczych i przemysłowych. Nowe Warpno to miejscowość turystyczna ze względu na swoje położenie nad Zalewem Szczecińskim oraz zabytki. W mieście znajduje się kemping oraz kilka gospodarstw agroturystycznych.

Na południowym brzegu półwyspu znajduje się plaża, użytkowana w miesiącach letnich. Na terenie kempingu znajduje się natomiast plaża strzeżona oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Miejscowość posiada niewielkie zaplecze gastronomiczne.

Do atrakcji turystycznych należy także okoliczna przyroda. W dzielnicy Miroszewo znajduje się wybrzeże klifowe, zaś w klifach gnieżdżą się jaskółki brzegówki. Okolice miasta to tereny leśne Puszczy Wkrzańskiej.

slide21
Zabytki w Nowym Warpnie:
 • kościół pw. Wniebowzięcia NMP z XV, gotycki z barokowym wyposażeniem, przebudowany w 1693 r. i w XIX wieku,
 • ratusz o konstrukcji ryglowej, z 1697,
 • Kościół św. Huberta w Nowym Warpnie-Karsznie, ryglowy, z XVIII w.,
 • teren Starego Miasta z połowy XV w.
 • poczta przy ul. Kościuszki 58, z około 1905,
 • dom szachulcowy z XVIII/XIX w., ul. Kościelna 2
 • dom szachulcowy, z XVIII/XIX w., Plac Zwycięstwa 3

Obok kościoła pw. Wniebowzięcia NMP znajdują się dwa głazy-pomniki: ku czci zmarłych mieszkańców Nowego Warpna oraz drugi poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

wolin
WOLIN

Jest to miasto w północno-zachodniej Polsce części woj. zachodniopomorskiego, w powiecie kamieńskim.

W Wolinie co roku odbywa się Festiwal Słowian i Wikingów. Obecnie w mieście znajduje się piekarnia, mały młyn oraz tartak w ZGKiM w Wolinie. Powstała także stolarnia. Zakłady te produkują na potrzeby lokalne, a każdy z nich nie zatrudnia więcej niż kilkanaście osób.W mieście są dwa sklepy wielkopowierzchniowe: Netto i Biedronka. W Wolinie jest jedna szkoła podstawowa, jedno gimnazjum oraz dwie szkoły ponadgimnazjalne. W mieście działa oczyszczalnia ścieków. W Wolinie znajduje się ujęcie wody.

slide28
Zabytki:
 • teren Starego Miasta
 • kolegiata św. Mikołaja z XV wieku,
 • wiatrak holenderski z 1850 roku (ul. Jaracza
 • dom z XIX wieku (ul. Zamkowa 16),
 • dom z początku XX wieku, obecnie budynek poczty, (ul. Zamkowa 22),
 • dwór z przełomu XVIII/XIX w. (ul. Zamkowa 23a).
 • Ratusz – powstał w stylu neogotyckim. Wybudowany został w latach 1880-1881)na miejscu zamku książęcego i późniejszego klasztoru cysterek.
 • ruiny kościoła św. Jerzego
 • fragmenty murów obronnych z XIV-XV wieku, które zachowały się na długości ok. 50 metrów. Stoją za ratuszem, w północno-wschodniej części miasta. Mają wysokość 3 metrów i niejednolitą konstrukcję. Zbudowane są z kamienia.
 • zabytkowe domy - znajdują się przy ul. Wojska Polskiego (nr 2, 4, 6, 8 i 10) oraz przy ul. Zamkowej (nr 4, 5, 16, 18, 19, 20), i pochodzą z XIX wieku. Muzeum Regionalne
winouj cie
ŚWINOUJŚCIE

Jest to miasto na prawach powiatu, port morski, uzdrowisko w północno-zachodnim krańcu Polski, w woj. zachodniopomorskim, położone nad Świną i Morzem Bałtyckim, jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) małych, niezamieszkanych wysepkach. Co roku powierzchnia miasta powiększa się poprzez nanoszenie piasku na plaży przez prądy morskie. Miasto posiada specyficzną zabudowę wynikająca z morskiego charakteru miasta. Znajdują się tu zabytkowe budowle portowe, ale także i kamienice, liczne pensjonaty, hotele. Promenada nadmorska w Świnoujściu to przedwojenny bulwar graniczący z dzielnicą uzdrowiskową. Wzdłuż promenady znajdują się punkty gastronomiczne, kawiarnie, bary, ogródki piwne, muszla koncertowa i kasyno. Jedną z możliwości spędzenia wolnego czasu jest rejs statkami białej floty. Latem można skorzystać z rejsów po porcie, Bałtyku i do pobliskich niemieckich miejscowości. W mieście znajduje się jeden żłobek miejski, sześć przedszkoli, osiem szkół podstawowych i cztery gimnazja publiczne, liczne szkoły średnie a także szkoły artystyczne i policealne. W mieście działają również filie wyższych uczelni . Prawobrzeżna część miasta to obszar silnie zindustrializowany, zaś na lewobrzeżu dominują podmioty gospodarcze związane z turystyką i działalnością uzdrowiskową.

slide32
Zabytki w Świnoujściu:
 • układy urbanistyczne z XVIII-XIX w.
 • wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z 1904 r.,
 • zespół fortów twierdzy Świnoujście nad rzeką Świną, wybudowanych w latach 1848-63 i 1877-1900
 • Park Zdrojowy z XIX wieku
 • kamienica przy ul. Armii Krajowej 13 z ok. 1904,
 • kamienica przy ul. Bolesława Chrobrego 21 z 1908 r.
 • zabytkowe kamienice przy ul. Hołdu Pruskiego
 • pensjonat „Posejdon” przy ul. Kasprowicza 15, z końca XIX
 • willa ryglowa przy ul. Konopnickiej 2 z 1920 r.
 • gimnazjum przy ul. Narutowicza 10 z lat 1922-27, obecnie Szkoła Podstawowa nr 1
 • gmach poczty przy ul. Piłsudskiego 1
 • dawny ratusz z 1805, obecnie Muzeum Rybołówstwa Morskiego na Placu Rybaka
 • wille przy ul. Sienkiewicza 3, 4
 • kamienica z dwiema oficynami na Placu Słowiańskim z 1906
 • dawny szpital miejski przy ul. Wyspiańskiego 34a, z lat 1914-19 i 1927-29
 • pensjonat, ul. Żeromskiego 14 z 1905
 • willa drewniana przy ul. Żeromskiego 28, wybudowana po 1920
 • zespół rzeźni przy ul. Kościuszki 15 z 1911
 • dawna stocznia z lat 1897-1903 przy Wybrzeżu Władysława IV (Basen Północny)
dziwn w
DZIWNÓW

Jest to miasto w północno-zachodniej Polsce, nad Morzem Bałtyckim, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim. Miejscowość wypoczynkowa, kąpielisko morskie, port morski. Jedną z największych atrakcji jest most zwodzony nad Dziwną, łączący z wyspą Wolin, na zachodnim skraju miasta, u wjazdu drogą od strony Międzyzdrojów. Latem z przystani pasażerskiej trzy "pirackie" statki: Roza Weneda i Korsarz, które zabierają turystów w 2,5-godzinne rejsy po Bałtyku. Natomiast kolejny statek- Victoria I kursuje do Kamienia Pomorskiego i z powrotem. U wejścia do portu dwa falochrony, jednakowej długości 350 m. Widokowa promenada nadmorska wzdłuż Parku Zdrojowego z okazałym starodrzewem.

Port rybacki przy nabrzeżu Dziwny wraz z zabudowaniami byłej spółdzielni rybackiej Belona. Obok marina na około 20 jachtów.

slide38
Zabytki:
 • zespół pensjonatu przy ul. Mickiewicza 3, obejmujący pensjonat I z początku XX, pensjonat II z początku XX w. oraz ogród,
 • willa z otoczeniem przy ul. Parkowej 5 z początku XX w.,
slide42
Bibliografia:
 • google.pl
 • wikipedia.pl
prezentacj przygotowa a anna strzelecka z zespo u szk elektryczno elektronicznych

KONIEC

Prezentację przygotowała

Anna Strzelecka

z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych