CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU - PowerPoint PPT Presentation

cyklus s podm nkou na za tku n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU PowerPoint Presentation
Download Presentation
CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU

play fullscreen
1 / 8
CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU
107 Views
Download Presentation
juan
Download Presentation

CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. 3. únor 2013 VY_32_INOVACE_160307_Cyklus_s_podminkou_na_zacatku_DUM CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Pavlína Mihačová. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0809.

  2. CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU U tohoto typu cyklu dopředu nevíte, kolikrát cyklus proběhne, protože jeho průběh bude záviset na tom, zda je nebo není splněna určitá podmínka – řídící podmínka cyklu. Pokud není podmínka splněna hned na začátku před prvním vstupem do cyklu, pak cyklus vůbec neproběhne.

  3. CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU Vzpomeňte si opět na písničku „Pes jitrničku sežral“, která se opakuje stále dokola. Víme, že každý algoritmus musí mít konec a i tato písnička musí skončit. Jednou z možností ukončení písně je určitá podmínka, např. zpíváme, pokud máme posluchače. Nyní vytvořte vývojový diagram pro tuto variantu.

  4. CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU ŘEŠENÍ Z Máme posluchače? - K + Pes jitrničku sežral docela maličkou chytil ho při tom kuchař a klepl ho paličkou Plakali všichni psové, kopali jemu hrob na desce mramorové byl nápis těchto slov

  5. CYKLUS S PODMÍNKOU ZAČÁTKU Příklad: Druhým dnešním příkladem bude součet (suma) číselné řady. Zadání je následující: Vytvořte algoritmus pro součet číselné řady do zadaného čísla. Číselná řada začíná 1 a končí zadanou hodnotou. Například pro konečné číslo 8 se jedná o řadu 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, jejímž součtem je číslo 36 (= 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8).

  6. CYKLUS S PODMÍNKOU NA ZAČÁTKU ŘEŠENÍ Z soucet = 0 čti N i = 1 i <= N - tisk soucet + soucet = soucet + i K i = i + 1

  7. PŘÍKLADY Nyní se pokuste vyřešit následující příklady v souboru: Příklady

  8. CITACE ZDROJŮ SOFTWARE: • Pro vytvoření vývojových diagramů byl použit Microsoft PowerPoint 2010