projekt mateusza cia owicza opiekun pani mgr dorota cia owicz n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
2 Doświadczenia ze świeczką PowerPoint Presentation
Download Presentation
2 Doświadczenia ze świeczką

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 8

2 Doświadczenia ze świeczką - PowerPoint PPT Presentation


  • 126 Views
  • Uploaded on

Projekt: Mateusza Ciałowicza Opiekun: pani mgr Dorota Ciałowicz. 2 Doświadczenia ze świeczką. Wprowadzenie. Ogień. Jest niebezpiecznym ale i ciekawym „obiektem” do przeprowadzania doświadczeń. Używamy go codziennie ale możemy też użyć go w niecodzienny sposób. Potrzebne materiały :.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '2 Doświadczenia ze świeczką' - csilla


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
wprowadzenie
Wprowadzenie

Ogień. Jest niebezpiecznym ale i ciekawym „obiektem” do przeprowadzania doświadczeń. Używamy go codziennie ale możemy też użyć go w niecodzienny sposób.

potrzebne materia y
Potrzebne materiały :

3 świeczki lub podgrzewacze,

Zapałki,

Chusteczka,

Moneta,

Kartka papieru.

obalenie mitu
Obalenie mitu

Stawiamy zapaloną świeczkę na tacce z wodą. Świeczkę przykrywamy słoikiem. Gdy zgaśnie zassie trochę wody. To samo robimy z trzema świeczkami. Poziom zassanej wody wyraźnie wzrósł. Dlaczego ?

nie tylko tlen
Nie tylko tlen

Powszechnie uważamy że świeczka wypala tlen ze słoika i gdy ona zgaśnie zostaje zassana woda ponieważ wchodzi na miejsce tlenu. Jeżeli to wytłumaczenie jest prawdziwe, to dlaczego 3 świeczki zassały więcej wody? Otóż świeczka ogrzewa powietrze zamknięte w słoiku, jednocześnie spalając tlen. Gdy tlen się wypali świeczka gaśnie i przestaje ogrzewać powietrze. Ogrzane powietrze zaczyna gwałtownie się kurczyć a resztę objętości zajmuje woda. 3 świeczki mocniej ogrzeją powietrze i w konsekwencji zostanie zassane więcej wody. Tlen wpływa na to zjawisko w małym stopniu.

ognioodporna chusteczka
Ognioodporna chusteczka

Monetę owijamy chusteczką, tak aby chusteczka nie miała fałd. Następnie umieszczamy ją nad płomieniem świecy. Trzymamy tak od 5 do 10 sekund. Chusteczka nie spali się ale trochę okopci. Dlaczego ?

odbieranie ciep a
Odbieranie ciepła

Chusteczka się osmaliła, ponieważ metal, odprowadzi ciepło palącej się świeczki, a na materiale nie będzie nawet śladu spalenizny. Dzięki działaniu metalu nie została przekroczona temperatura zapłonu chusteczki. Chusteczka tylko się okopci.

bibliografia
Bibliografia
  • Mick O'Hare „Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy?”
  • Własna wiedza i ciekawość oraz pomoc nauczyciela.