B le kler ve form ller
Download
1 / 15

- PowerPoint PPT Presentation


  • 146 Views
  • Uploaded on

BİLEŞİKLER VE FORMÜLLERİ. Çevremizde çok çeşitli maddeler görüyoruz. Oysa doğada sadece 100 kadar element vardır. Çevremizdeki maddeler , bu elementlerin çeşitli şekillerde bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Elementlerin büyük bir çoğunluğu doğada bunların bileşikleri halinde bulunur.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - conan-hooper


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

B le kler ve form ller

Çevremizde çok çeşitli maddeler görüyoruz. Oysa doğada sadece 100 kadar element vardır.

Çevremizdeki maddeler , bu elementlerin çeşitli şekillerde bir araya gelmesiyle oluşmaktadır.

Elementlerin büyük bir çoğunluğu doğada bunların bileşikleri halinde bulunur.


B le kler ve form ller

Farklı element atomları uygun şartlarda bir araya geldiğinde yeni maddeler oluşur. Bu yeni maddeleri oluşturan atomlar arasında kimyasal bağ bulunmaktadır.


B le kler ve form ller

Farklı elementler ait atomların belirli oranda bir araya gelerek bağ yapmasıyla oluşan yeni ve saf maddeye ‘bileşik’ denir.


B le kler ve form ller

Bileşikler, kendilerini oluşturan elementlerden tamamen farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir. Örneğin yemek tuzu kendisini oluşturan sodyum ve klor elementinden tamamen farklı özelliktedir.

+


B le kler
BİLEŞİKLER farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir. Örneğin yemek tuzu kendisini oluşturan sodyum ve klor elementinden tamamen farklı özelliktedir.

Molekül yapılı bileşik İyonik yapılı bileşik


Molek l yap l bile ik
Molekül yapılı bileşik: farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir. Örneğin yemek tuzu kendisini oluşturan sodyum ve klor elementinden tamamen farklı özelliktedir.

Bileşikler moleküllerden oluşmuşsa bu moleküller arasında kovalent bağ vardır. Bileşikler moleküllerden meydana geliyorsa bu tür bileşiklere ‘molekül yapılı bileşik’ denir.

Örnek: Su, karbondioksit, HCl, ….


Su h 2 o
Su(H farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir. Örneğin yemek tuzu kendisini oluşturan sodyum ve klor elementinden tamamen farklı özelliktedir. 2O):

Kullanım alanı: Su hayatın temel ihtiyaç maddelerinden biridir.

Bir su molekülü, iki hidrojen atomunun bir oksijen atomu ile kimyasal bağ yapması sonucunda oluşur.


Amonyak nh 3
Amonyak(NH farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir. Örneğin yemek tuzu kendisini oluşturan sodyum ve klor elementinden tamamen farklı özelliktedir. 3)

Kullanım alanı: Temizlik malzemelerinde, patlayıcı ve gübre yapımında kullanılır.

Bir amonyak molekülü, bir azot atomunun üç hidrojen atomu ile kimyasal bağ kurması sonucu oluşur.


Karbondioksit co 2
Karbondioksit(CO farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir. Örneğin yemek tuzu kendisini oluşturan sodyum ve klor elementinden tamamen farklı özelliktedir. 2):

Kullanım alanı: Yangın söndürme tüplerinde, bitkilerin fotosentezi sırasında ve gazlı içeceklerde kullanılır.

Bir karbondioksit molekülü, bir karbon atomunun iki oksijen atomuyla kimyasal bağ kurması sonucunda oluşur.


Hidrojen klor r hcl
Hidrojen klorür( farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir. Örneğin yemek tuzu kendisini oluşturan sodyum ve klor elementinden tamamen farklı özelliktedir. HCl):

Kullanım alanı: Temizlik malzemelerinde kullanılır.

Bir hidrojen klorür molekülü, bir hidrojen ve bir klor atomunun aralarında kimyasal bağ kurması sonucu oluşur.


Yonik yap l bile ik
İyonik yapılı bileşik: farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir. Örneğin yemek tuzu kendisini oluşturan sodyum ve klor elementinden tamamen farklı özelliktedir.

Moleküler yapıda olmayan bileşikler arasında iyonik bağ vardır. Bu tür bileşiklere de ‘iyonik yapılı bileşikler’ denir. İyonların bağ yapması sonucunda oluşan bileşikler olarak da adlandırılırlar.

Örnek: Kalsiyum oksit, Sodyum iyodür,….


Bile iklerin adland r lmas
Bileşiklerin adlandırılması farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir. Örneğin yemek tuzu kendisini oluşturan sodyum ve klor elementinden tamamen farklı özelliktedir.

Bileşikler içerdikleri elementlere göre adlandırılır. Bileşikleri formüllerle göstermek için element sembollerini kullanırız. Her bileşik kaç element içeriyorsa o kadar sayıda element sembolü formülde yer alır.


B le kler ve form ller

H farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir. Örneğin yemek tuzu kendisini oluşturan sodyum ve klor elementinden tamamen farklı özelliktedir. Cl

1hidrojen molekülü 1 klor molekülü

Baktığımızda hidrojen ve klor elementlerinden oluştuğunu anlarız. İncelediğimizde 1 hidrojen ve 1 klor olduğundan dolayı ‘HCl’ formülü ile gösteririz.


B le kler ve form ller