slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
Problemy mieszkańców A fryki

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 7

Problemy mieszkańców A fryki - PowerPoint PPT Presentation


  • 138 Views
  • Uploaded on

Problemy mieszkańców A fryki. Kraje afrykańskie zmagają się z wieloma trudnościami. Najgorszymi z nich są: ubóstwo, głód, mały dostęp do wody odpowiedniej do picia, śmiertelne choroby i wojny domowe. Głód i brak wody w Afryce.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Problemy mieszkańców A fryki' - cain


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1
Problemy mieszkańców

Afryki

Kraje afrykańskie zmagają się z wieloma trudnościami. Najgorszymi z nich są: ubóstwo, głód, mały dostęp do wody odpowiedniej do picia, śmiertelne choroby i wojny domowe.

slide2
Głód i brak wody w Afryce

Ponad 12 milionów ludzi  z Somalii, Kenii, Etiopii i Dżibuti walczy o przetrwanie w związku z największą w historii stulecia klęską żywnościową. W regionie brakuje dwóch podstawowych dla przeżycia dóbr: żywności i wody.

W porównaniu z innymi kontynentami, w Afryce występuje najwięcej osób głodujących. Wiele krajów tego kontynentu nie jest w stanie zapewnić pożywienie tak dużej liczbie mieszkańców.

Ogromny problem stanowi też brak dostępu do wody odpowiedniej do picia.

slide3
Ubóstwo

Afryka jest najbiedniejszym kontynentem na Ziemi. Poziom życia mieszkańców jest tam niższy niż w innych miejscach na świecie. W wielu państwach ponad połowa ludności żyje za niecałego dolara na dzień.

slide4
Śmiertelne choroby

Jednym z najpoważniejszych problemów dzisiejszej Afryki jest epidemia AIDS. Na tą chorobę każdego roku umiera wiele tysięcy istot ludzkich . W niektórych krajach ponad 20% mieszkańców jest zarażona wirusem HIV. Przyczyną tego zjawiska jest między innymi:

-brak dostatecznej wiedzy na ten temat,

-niski poziom świadomości jak zapobiegać zarażeniu,

Na skutek tej choroby co roku wiele dzieci traci swoich rodziców.

slide5
Konflikty zbrojne

Powodem większości wojen są wcześniej wymienione problemy krajów afrykańskich, można jeszcze do nich dołączyć: przeludnienie i ograniczoną ilość ziem nadającej się do rolnictwa i na tle sporów politycznych itp.

Wojny przyczyniają się do pogłębiania już trudnej sytuacji gospodarczej państw ogarniętych konfliktem, co prowadzi do jeszcze większego obniżenia się poziomu życia ich mieszkańców.

Z ponad 300 000 dzieci - żołnierzy co dziesiąte walczy w Kongo. Gdy rozpoczyna się nowy konflikt, to najmłodsi są rekrutowani w pierwszej kolejności. Szczególnie wiele dzieci bierze udział w konfliktach w Afryce, aż 120 000.

W Kongo walczy największa liczba dzieci - żołnierzy. Z trudem powracają one do normalnego życia. Brak perspektyw powoduje jednak, że ponownie biorą udział w walkach. Działalność organizacji międzynarodowych ma temu zapobiec.-Z ponad 300 000 dzieci - żołnierzy co dziesiąte walczy w Kongo. W obliczu wykorzystywania tysięcy dzieci na wielu obszarach działań wojennych UNICEF wzywa rządy i strony konfliktów do zaprzestania rekrutacji najmłodszych, ochrony ich przed skutkami wojny oraz wsparcia programów reintegracji dzieci - żołnierzy ze społeczeństwem.

slide6
Wskaźnik rozwoju społecznego-HDI

Wskaźnik HDI (Human Development Index) uwzględnia panujące w danym państwie warunki życia jego mieszkańców. Przy obliczaniu tego wskaźnika bierze się pod uwagę: wartość produktu krajowego brutto, średnią długość życia, odsetek dzieci uczęszczających do szkół czy udział osób potrafiących czytać i pisać. Wartość wskaźnika HDI może wynosić od 0-1. Kraje, w których przekracza on 0,8 są zaliczane do państw o wysokim poziomie rozwoju społecznego. Natomiast te, w których wskaźnik HDI jest mniejszy niż 0,5, są klasyfikowane jako państwa o niskim poziomie rozwoju społecznego

slide7
Dziękuje za obejrzenie prezentacji

Prace wykonała:

Patrycja Skrzyp

ad