Ünitemiz: Maddeyi Tanıyalım - PowerPoint PPT Presentation

slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Ünitemiz: Maddeyi Tanıyalım PowerPoint Presentation
Download Presentation
Ünitemiz: Maddeyi Tanıyalım

play fullscreen
1 / 15
Ünitemiz: Maddeyi Tanıyalım
192 Views
Download Presentation
azriel
Download Presentation

Ünitemiz: Maddeyi Tanıyalım

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Ünitemiz:Maddeyi Tanıyalım Konu: Maddenin Halleri

 2. MADDENİN HALLERİ Boşlukta yer kaplayan ve duyularımızla algılayabildiğimiz varlıklara madde denir. Etrafımızda gördüğümüz tüm canlılar, cansızlar, içtiğimiz su, yaktığımız kömür birer maddedir. Maddeleri özelliklerine göre üçe ayırırız. • Katı • Sıvı • Gaz

 3. MADDENİNHALLERİ 1.)Maddenin Katı Hali Katı halde bulunan kalem ve silgimizin şekillerini inceleyelim. Hangi yönden bakarsak bakalım belirli bir şekle sahip olduklarını fark ettik mi? Peki bu maddeleri kalem kutumuza veya sıranın üstüne koyduğumuzda şekilleri değişir mi?

 4. MADDENİN HALLERİ 1.)Maddenin Katı Hali Katı maddelerin belirli bir şekilleri vardır. Konuldukları kap değiştiğinde şekillerinde bir farklılık olmaz, bulundukları kabın şeklini almazlar. Dışarıdan bir etki olmadıkça da katı maddelerin şekilleri değişmez. Peki, tuz, mercimek, pirinç gibi küçük taneli maddelerin şekilleri hakkında ne söyleyebiliriz?

 5. MADDENİN HALLERİ 1.)Maddenin Katı Hali Toz şeker, tuz, un, toz deterjan, kum gibi maddeler küçük taneli katılardır. Bu tür katılar bir araya geldiklerinde sıvı maddeler gibi konuldukları kabın şeklini alırlar.

 6. MADDENİN HALLERİ 1.)Maddenin Katı Hali Mercimek tanesi katı haldedir. Bir avuç mercimek bir araya geldiğinde de yine katı haldedir. Çünkü her bir tanenin yine belirli bir şekli vardır. Küçük taneli katıların, bir araya geldiklerinde, sıvılar gibi konuldukları kabın şeklini alması tanelerinin küçük olmasındandır.

 7. MADDENİN HALLERİ 2) Maddenin Sıvı Hali Su, süt gibi sıvı halde bulunan maddeleri düşünelim.Onlara bazen bardakta, bazen tencerede, bazen de şişelerde rastlarız.

 8. MADDENİN HALLERİ 2) Maddenin Sıvı Hali Peki bu kaplardaki sıvıların hiç şeklini düşündünüz mü? Sıvı haldeki maddeler kap değiştikçe şekil değiştirir. Örneğin sıvı halde bulunan süt, bardağa konulduğunda bardağın; kavanoza konulduğunda ise kavanozun şeklini alır.

 9. MADDENİN HALLERİ 2) Maddenin Sıvı Hali Yere döküldüğünde ise yayılarak yüzeyin şeklini alır. Bu nedenle sıvıların belirli bir şekli yoktur, konuldukları kabın şeklini alırlar ve akışkandırlar.

 10. MADDENİN HALLERİ 3) Maddenin Gaz Hali Madde katı ve sıvı dışında gaz halinde de bulunabilir. Örneğin hava gaz halindedir. Havayı göremesek de birçok olayla fark ederiz. Soluk alıp verdiğimizde akciğerlerimize dolan havadır.

 11. MADDENİN HALLERİ 3) Maddenin Gaz Hali Havanın varlığını rüzgar, fırtına gibi hava olaylarında da hissederiz. Denize daldığımızda çıkan kabarcıklar, bisiklet veya araba tekerleğinin şişmesi hava varlığını açıklar.

 12. MADDENİN HALLERİ 3) Maddenin Gaz Hali Gazların sahip olduğu özelliklerden birisi bulundukları ortamda yayılmalarıdır. Bacalardan çıkan dumanı bir süre sonra göremeyişimiz, onun bulunduğu ortamda yayılmasından kaynaklanır.

 13. MADDENİN HALLERİ 3) Maddenin Gaz Hali Gazların bir diğer özelliği de çok küçük gözeneklerden kaçabilmesidir. Örneğin iğneyle deldiğimiz bir balonu şişirdiğimizde bu küçük gözenekten hava çıkar ve bir süre sonra balon söner.

 14. MADDENİN HALLERİ Maddenin Halleri Katı (tahta kaşık,masa) Sıvı (petrol,ayran) Gaz (hava,doğal gaz)