ekologick z klady n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Ekologické základy

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 9

Ekologické základy - PowerPoint PPT Presentation


  • 71 Views
  • Uploaded on

Ekologické základy. Juraj Dubovský 1.c. Základy domu.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Ekologické základy' - alaric


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
ekologick z klady

Ekologické základy

Juraj Dubovský 1.c

z klady domu
Základy domu

Bežné základy rodinného domu nie sú práve optimálnym riešením. Pri základoch rodinného domu je veľmi dôležité účinne izolovať pôdu od základovej dosky. Tradične sa to robí pomocou štrku. Po veľmi dlhú dobu bola takáto izolácia dostatočná. V časoch vysokých cien energií a dôležitosti ekológie v našich životoch je však už takéto riešenie nedostatočné.

al ie rie enia
Ďalšie riešenia

Ekologické stavby sú energeticky ďaleko účinnejšie ako bežné stavby. Poznáme nízkoenergetické či pasívne domy. Rozdiel je práve v efektívnosti izolácie. Ekologické základy rodinného domu sa pri izolácii základovej dosky spoliehajú na špeciálny materiál. Ide o penové sklo. Ono to špeciálny materiál vlastne nie je. Ide o formu skla. Sklo je však veľmi chemicky stabilné. Správny spracovaním sa dosahuje, že penové sklo je aj mechanicky odolné.

s pivnicou alebo bez
S pivnicou alebo bez

Výstavba rodinného domu je veľká investícia, preto k nej treba pristupovať zodpovedne. Stavebník musí vziať do úvahy nielen veľkosť výšku nákladov, vzhľad a veľkosť domu, ale aj jeho čo najefektívnejšie využívanie. Preto je namieste otázka, či postaviť dom s pivnicou alebo bez nej.

v hody pivnice
Výhody pivnice

Výstavba domu s pivnicou je výborným riešením, ak máme pozemok na svahu. Kvôli svahu je časť podlaží zapustená v teréne a časť nad jeho úrovňou. Miestnosti nad terénom slúžia ako obytné, suterénne sa využívajú na technické účely. Dom s pivnicou je drahší, umožňuje však lepšie využiť aj veľkostne menší pozemok. Suterén môžeme využívať na rôzne účely. Môžu tu byť technické priestory (kotolňa, práčovňa, sušiareň, dielňa, garáž, sklad), relaxačné priestory (sauna, bazén, posilňovňa), ale aj obytné priestory.

materi l na v stavbu
Materiál na výstavbu

Na výstavbu suterénu sa používajú rôzne materiály a technológie. Realizujú sa zo železobetónu klasickým postupom alebo metódou strateného debnenia, využiť môžete aj murivo z tehál alebo pórobetónových tvárnic. Vhodný spôsob určí projektant a ovplyvňuje ho veľkosť a hĺbka pivničných priestorov, výška spodnej vody, spôsob, akým sa budú priestory využívať.

spodn voda
Spodná voda

Ak nie sú problémy so spodnou vodou, na stavbu pivnice môžete použiť tvarovky alebo tehly, ktoré majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti, preto sú vhodné na vytvorenie obytných priestorov. V prípade vyššej podzemnej vody musíte použiť železobetón, čo znamená vyššie investičné náklady. Suterénne priestory vyžadujú tiež hydro izoláciu a tepelnú izoláciu, zvislú aj vodorovnú. Úlohou vodorovnej izolácie je zabrániť stúpaniu vlhkosti z pôdy a zvislá chráni pred vlhkosťou steny. Obidve izolácie musia byť správne napojené, aby sa zabezpečila ich správna funkcia.

o navrhujem ja
Čo navrhujem ja?

1. Izolácie z plastických fóliových materiálov

2. Pri výbere tehál kupujte tehly s lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami

3.Ďalšia izolácia medzi domom a pôdou-penové sklo

4.Pivnica by v mojom dome nemohla chýbať a je to nutné riešenie k Ekologickému domu.

ja ijem ekol giou za 5 bodov d
Ja žijem Ekológiou za 5 bodov :D

Ďakujem za pozornosť

Juraj Dubovský 1.C