Dalga k lavuzlar ve uygulama alanlar
Download
1 / 18

Dalga Kılavuzları ve Uygulama Alanları - PowerPoint PPT Presentation


 • 318 Views
 • Uploaded on

Dalga Kılavuzları ve Uygulama Alanları. Neden Dalga Kılavuzu?. Dalga kılavuzlarının geniş yüzey alanı, bakır kayıpları ( I^2*R )yi çok azaltır. Mikrodalga frekanslarında deri olayından dolayı dalga kılavuzlarına ihtiyaç duyulmuştur.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Dalga Kılavuzları ve Uygulama Alanları' - akira


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Neden dalga k lavuzu
Neden Dalga Kılavuzu?

 • Dalga kılavuzlarının geniş yüzey alanı, bakır kayıpları ( I^2*R )yi çok azaltır.

 • Mikrodalga frekanslarında deri olayından dolayı dalga kılavuzlarına ihtiyaç duyulmuştur.

 • Dalga kılavuzlarında izolasyon malzemesi havadır. Bununla klasik izolasyon materyallerinden daha az kayıp sağlanır.


Zorluklar
Zorluklar

 • Dalga kılavuzunun genişliği nakledilecek dalganın frekansının yaklaşık olarak yarım dalga boyu kadar olmalı. Örneğin , 1 megahertzde kullanım için dalga boyu , 152.3 m den geniş olmalıdır. 1000 megahertz altındaki frekanslardaki dalga kılavuzları kullanımı imkansıza gider.


Zorluklar1
Zorluklar

 • Dalga kılavuzları sert borulardan yapıldığından dolayı kurmak zordur.

 • Birleşme yerlerinde özel bağlama parçaları uygun çalışmaya için gerekir

 • Aynı zamanda dalga kılavuzlarının yüzeyleri içinde deri etkisi kayıplarını azaltmak için bazen gümüş veya altın ile kaplanılır.

 • Bu şartlar bedelleri artırırlar ve mikrodalga frekanslarından başka frekanslarda dalga kılavuzu sistemlerinin pratikliği azaltır


Dalga bi imleri ve kesim dalga boyu
Dalga Biçimleri ve Kesim Dalga Boyu

Mikrodalgalarda kılavuz içindeki yayınım, elektriksel ve manyetik alanları dikkate alarak anlamak daha kolaydır.Elektriksel ve manyetik alna çizgileri birbirine her zaman diktir ve beraberce mikrodalga kılavuzu içinde elektromanyetik dalga olarak yol alırlar. Elektromanyetik dalga hareketinde elektriksel ve manyetik alanların daima beraberce iletildiklerini unutmamak gerekir.

Dalga kılavuzlarında her dalga biçimi için bir dalga boyu kesim değeri vardır. Bu değer c=2a ile tarif edilir. Dalga boyu 2a dan büyük olan frekanslarda dalga kılavuzunda hiçbir iletim olamaz c ye kısaca “kesim dalga boyu” denir.K lavuz inde dalga boyu
Kılavuz İçinde Dalga Boyu

Dalga kılavuzu içindeki ve havadaki dalga boyları farklıdır.

g ->Kılavuz içinde dalga boyu

0 ->Havadaki dalga boyu

c ->Kesim dalga boyu


Malzemeler
Malzemeler

Dalga kılavuzları genel olarak metalden yapılırlar.

*Küçük direnç değeri

*İmalat kolaylığı

*Paslanmaya karşı dayanıklılık

*Pirinç,Al,Mg ve bronz tercih edilir


Malzemeler1
Malzemeler

Bir desibel’in kesirlerinin her birinin önemli olduğu sistemlerde pirinç ve Al’daki iletken kayıpları çok büyüktür.Bu yüzden bu metallerden yapılan dalga kılavuzu elemanları genellikle gümüş kaplanır.

Alüminyum kılavuzun gümüş ile hemen kaplanamaması nedeniyle önce ince bir Cu tabakasıyla kaplanır.

Mili metrik dalga boylarında dalga kılavuzunun çok küçük olmasından dolayı gümüş kaplama yerine kılavuzun tamamını gümüşten yapmak genellikle daha ucuzdur.


Ekleme elemanlar
Ekleme Elemanları

Seri T tipi eleman

Şönt T tipi eleman

Sihirli T elemanı

Kanca tipi ekleme elemanları


Elemanlar
Elemanlar

Dirsekler

Burgu ekleme elemanları


Dalga k lavuzu yap yoruz
Dalga Kılavuzu Yapıyoruz

 • Bu antenler evde en basit şartlarla kolaylıkla yapabileceğiniz anten tiplerinden birisidir. Bunun için boş bir konserve kutusu, bir parça tel ve bir adet de konnektöre  ihtiyacınız olacak .


İnternette sık rastlanan 72 mm çaplı PRINGLES kutularının dalga kılavuzu olarak boyları çok uzun olduğundan (2863 mm) stabil çalışmamakta ve 2.4 GHz de anten yapımına müsait olmadıkları anlaşılmaktadır. Bu frekansta kullanılacak kutu çapı daha büyük olmalıdır.


Anten yap m
Anten Yapımı kutularının dalga kılavuzu olarak boyları çok uzun olduğundan (2863 mm) stabil çalışmamakta ve 2.4 GHz de anten yapımına müsait olmadıkları anlaşılmaktadır. Bu frekansta kullanılacak kutu çapı daha büyük olmalıdır.

Gereken malzemler ;

*Antenin canlı ucu olarak kullanmak üzere 31 mm boyunda 1.5 - 2.0 mm çapında bakır tel,

*Anten kablosunu bağlamak üzere N tipi , BNC tipi veya PL259 tipi bir konnektör,

*Boyutlarını belirlediğiniz bir adet konserve kutusu,

*Konnektörü kutuya bağlamak için dört adet 3 mm çapında kısa vida/somun,

*Havya, lehim, lehim pastası, yan keski, eğe, cetvel  v.b. aletler


Anten yap m1
Anten Yapımı kutularının dalga kılavuzu olarak boyları çok uzun olduğundan (2863 mm) stabil çalışmamakta ve 2.4 GHz de anten yapımına müsait olmadıkları anlaşılmaktadır. Bu frekansta kullanılacak kutu çapı daha büyük olmalıdır.

 • Önce 31 mm boyundaki bakır teli konnektör ün canlı ucuna lehimleyin. İsterseniz bu telin boyunu daha uzun tutup lehimledikten sonra da kesebilirsiniz. Telin ucunu  keskinin çapağını almak üzere eğeleyin. 

 • İkinci olarak konnektör ün bağlanacağı noktada konserve kutusuna  kullanacağınız konnektör un boyutlarına uygun olacak şekilde bir delik delin. Eğer konnektör ünüz vidalı tip değil de şasi tipi ise ayrıca dört adet küçük somun için uygun delikleri de hazırlayıp Konnektörü yerine bağlayın.


Kullan m
Kullanımı kutularının dalga kılavuzu olarak boyları çok uzun olduğundan (2863 mm) stabil çalışmamakta ve 2.4 GHz de anten yapımına müsait olmadıkları anlaşılmaktadır. Bu frekansta kullanılacak kutu çapı daha büyük olmalıdır.

 • Anteniniz hazırdır WLAN cihazınızın anten konnektör üne bir anten kablosu ile irtibatlandırıp kullanabilirsiniz .

 • Bu antenin en iyi tarafı üretimindeki basitlik, ucuzluk ve kolaylıktır. 2 Km ye kadar olan WLAN linklerinde doğrudan görüş olması halinde 11 MBps bağlantı sağlayabilmektedir.


Hakk nda
Hakkında kutularının dalga kılavuzu olarak boyları çok uzun olduğundan (2863 mm) stabil çalışmamakta ve 2.4 GHz de anten yapımına müsait olmadıkları anlaşılmaktadır. Bu frekansta kullanılacak kutu çapı daha büyük olmalıdır.

 • Boş bir Pringles kutusu kötü niyetli hackerlara kablosuz iletişimde bilgi hırsızlığına yardımcı olur. Güvenlik Firmalarından biri olan I-SEC firmasının yaptığı araştırmalar gösteriyor ki, PRINGLES kutusu ile yapılan yönlü antenle Londra’daki Financial District 'e kablosuz iletişim kuran bilgisayarlar arası bilgilerin çalınabilir. Saldırılardan Hardware de yapılacak bir kaç ufak değişikle savunma hazırlanabilir.


Haz rlayanlar
Hazırlayanlar kutularının dalga kılavuzu olarak boyları çok uzun olduğundan (2863 mm) stabil çalışmamakta ve 2.4 GHz de anten yapımına müsait olmadıkları anlaşılmaktadır. Bu frekansta kullanılacak kutu çapı daha büyük olmalıdır.

00220007 İbrahim OktayBARUT

01220032 Mehmet Ali DALKIRAN


ad