katastrofy ekologiczne n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Katastrofy ekologiczne PowerPoint Presentation
Download Presentation
Katastrofy ekologiczne

Loading in 2 Seconds...

  share
play fullscreen
1 / 27
Download Presentation

Katastrofy ekologiczne - PowerPoint PPT Presentation

zenia
188 Views
Download Presentation

Katastrofy ekologiczne

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Katastrofy ekologiczne W Polsce i w Europie

 2. Wykaz katastrof ekologicznych w Europie w XX w.

 3. Wypadki nuklearne

 4. Czarnobyl Na Ukrainie

 5. 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu na Ukrainie wydarzyła się najpoważniejsza katastrofa reaktora jądrowego.

 6. Awaria czwartego bloku reaktora spowodowała przedostanie się do atmosfery dużej ilości substancji radioaktywnych (m.in. jod, cez, stront).

 7. Napromieniowanie plutonem ściółki leśnej w Polsce po wybuchu w Czarnobylu.

 8. Napromieniowanie podgrzybka brunatnego po katastrofie w Czarnobylu.

 9. Skutkiem wybuchu były m.in. narodziny kalekich dzieci.

 10. Elektrownia po wybuchu

 11. Pochodzenia przemysłowego

 12. Seveso We Włoszech

 13. W lipcu 1974 roku doszło we włoskiej miejscowości Seveso do jednej z największych katastrof przemysłowych w historii.

 14. W wyniku wybuchu w fabryce chemicznej do środowiska dostał się związek z grupy dioksyn zwany odtąd „trucizną z Seveso”. Jego chemiczna nazwa brzmi czterochlorodwubenzo-p-dioksyn.

 15. W Seveso, po katastrofie musiano rozebrać skażone domy, a gruz zdeponować specjalnie przygotowanych miejscach. Na dużym  obszarze zdjęto wierzchnią warstwę gleby. Zabito około 35tys. zwierząt.  36 tysięcy mieszkańców Seveso wciąż znajduje się pod stałą kontrolą medyczną.

 16. Windscale Wielka Brytania

 17. 8 października 1957r w Windscale wybuchł pożar reaktora jądrowego. W jego wyniku 20 osób zmarło na raka, a 800 km2 uległo skażeniu.

 18. Smog

 19. Przez kilka świątecznych dni nad Krakowem unosił się gęsty smog. Przyczyną jego powstania jest przestarzały system grzewczy wciąż funkcjonujący w wielu krakowskich domach.

 20. Zabójcze wycieki

 21. W marcu 1978 roku, amerykański tankowiec "Amoco Cadiz" przemierzający kanał La Manche utracił swą sterowność. Przybyły z pomocą holownik próbując wyciągnąć tankowiec ze skał przełamał go na pół i wówczas do morza dostało się ponad 295 mln litrów ropy naftowej. Przypływ rozniósł trującą plamę na 130 plaż, które pokryła 30 cm warstwa cuchnącej mazi. Ropa zabiła około 230 tys. ton ryb, krabów i homarów oraz ponad 30 tys. ptaków morskich.

 22. W 1986 roku strażacy walczący z pożarem w zakładach chemicznych w szwajcarskiej Bazylei wraz z wodą spuścili do Renu ponad 30 ton rtęci i innych chemikaliów, co skaziło jej wody na całej długości. Rzeka błyskawicznie przybrała bordowy kolor, zabijając tym samym pół miliona ryb. W ciągu doby na brzegach rzeki znaleziono tony martwych węgorzy. Tylko dzięki szybkiemu odizolowaniu wód rzeki od ujęć wodociągowych udało się zapobiec tragedii skażenia wody pitnej. Regeneracja Renu po katastrofie trwała ponad 10 lat.

 23. Toksyczne odpady

 24. Katastrofalny w skutkach okazał się wybuch gigantycznego zbiornika z toksynami pochodzącymi z kopalni w Aznalcollar koło hiszpańskiej Sewilli, który eksplodował 27 kwietnia 1998 roku. Trujące odpady najpierw dostały się do rzeki Guadiama, a potem do Gwadalkiwiru. Rwący strumień czarnego szlamu zabił życie w niemal całym nurcie obu rzek, poczynił także ogromne zniszczenia na terenie Parku Narodowego Donana. Toksycznymi odpadami skażonych zostało 5 tys. ha ziemi. Trucizna zabiła większość spośród 125 gatunków ptaków żyjących w tym rezerwacie. Zginęło mnóstwo chronionych orłów i flamingów. Przyrodnicy szkody oszacowali na 15 mln dolarów.

 25. Koniec