Rolnictwo ekologiczne
Download
1 / 10

Rolnictwo ekologiczne - PowerPoint PPT Presentation


  • 170 Views
  • Uploaded on

Rolnictwo ekologiczne . Wywiad z Panem Tomaszem Nowakowskim . Rolnikiem ekologicznym uprawiającym różnego rodzaju warzywa , posiadającym hodowlę owiec , oraz kur . Co to jest gospodarstwo ekologiczne ?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Rolnictwo ekologiczne' - yamin


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Rolnictwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne

Wywiad z Panem Tomaszem Nowakowskim .

Rolnikiem ekologicznym uprawiającym różnego rodzaju warzywa , posiadającym hodowlę owiec , oraz kur .


Co to jest gospodarstwo ekologiczne
Co to jest gospodarstwo ekologiczne ?

Rolnictwo ekologiczne to system gospodarowania , który aktywizując przyrodnicze mechanizmy poprzez stosowanie środków naturalnych , nieprzetworzonych technologicznie , zapewnia trwałą żyzność gleby , zdrowotność zwierząt , nie zatruwa środowiska a przy tym pozwala produkować wysokiej jakości , zdrowe produkty rolnicze zwane żywnością ekologiczną .


Rolnictwo ekologiczne
Dlaczego zdecydował się pan na prowadzenie gospodarstwa ekologicznego , uwzględniając wymagania ekologii ?

To jak ważne są technologie stosowane w rolnictwie uświadomiły wszystkim powszechnie stosowane środki ochrony roślin i nawozy sztuczne .W wyniku badań okazało się, że po ich stosowaniu produkty spożywcze zawierają nadmierne ilości trucizn i związków w organizmie często przetwarzanych na substancje rakotwórcze i trujące . W pierwszej kolejności zwrócono uwagę na odżywianie dzieci , ale wkrótce , w wielu krajach , zapanowała moda na zdrową żywność uzyskiwana w gospodarstwach ekologicznych .Postanowiłem spróbować , aby nie narażać mojego zdrowia i moich najbliższych , oraz innych ludzi i uprawiać zdrowe , oraz naturalne produkty .


Czy trudno jest by rolnikiem ekologicznym
Czy trudno jest być rolnikiem ekologicznym ? ekologicznego , uwzględniając wymagania ekologii ?

Początki były trudne. Musiałem zrezygnować z nawozów sztucznych , zmienić dobór roślin i płodozmian , aby gleby doszły do wymaganej struktury i zasobności w składniki pokarmowe .Nie ukrywam , bałem się że ten projekt po prostu nie wypali , ale jak widać udało się.


Co uprawia pan na swoim gospodarstwie
Co uprawia Pan na swoim gospodarstwie ? ekologicznego , uwzględniając wymagania ekologii ?

Jedną z głównych upraw są ekologiczne pomidory , z których słynie moje gospodarstwo . Oprócz pomidorów uprawiam również innego typu warzywa tj. marchew , pietruszkę , ziemniaki , oraz owoce . Od niedawna zajmuję się także hodowlą kur .


Jakie s zasady stosowane w ekorolnictwie
Jakie ekologicznego , uwzględniając wymagania ekologii ?są zasady stosowane w ekorolnictwie?

Po pierwsze nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin (pestycydów , fungicydów , herbicydów itp.), w celu zwalczania szkodników i chwastów .Nie stosuje się również wielo hektarowych monokultur za to prowadzi się uprawy w systemie mozaikowym .W terenie uprawnym pozostawia się zbiorniki i cieki wodne a nawet buduje nowe zamiast stosowanej dotychczas totalnej melioracji . Monokultury wyczerpujące jednostronnie gleby są stosowane w wydłużonych cyklach płodozmianowych ( nawet kilkunastoletnich ) . Powszechnie stosuje się nawozy zielone , szczególnie z roślin motylkowych co z połączeniem z kompostem , obornikiem i przy udziale wapnowania pozwala utrzymać strukturę i żyzność gleby na prawidłowym poziomie . Używa się maszyn i narzędzi chroniących glebę , poprawiających jej strukturę , oszczędzających energię ;elementarna zasada ekologicznej uprawy roślin brzmi : płytko orać a głęboko spulchniać, chodzi o to ,aby nie odwracać gleby , ponieważ niszczy to naturalną stratyfikację mikroorganizmów glebowych . Przygotowuje się siano i kiszonki zgodnie z prawidłowościami biologicznymi . W odżywianiu zwierząt hodowlanych nie stosuje się substancji czynnych takich jak antybiotyki , hormony a stosowana pasza pochodzi z własnego gospodarstwa . Zwierzęta hoduje się w tak zwanym systemie ściółkowym w efekcie powstaje obornik , a nie gnojowica .


Jakie s og lne korzy ci ekologicznego rolnictwa
Jakie ekologicznego , uwzględniając wymagania ekologii ?są ogólne korzyści ekologicznego rolnictwa ?

Ekorolnictwow pewnym stopniu zmniejsza zjawisko bezrobocia na wsi .Mniejsza mechanizacje zastępuje się dodatkową pracą ludzi . Gospodarstwo naturalne może być podstawą bazy noclegowo- żywieniowej dla rodzinnego przedsiębiorstwa turystycznego .Nie mniej ważne jest przetwórstwo żywności . Zastosowanie tradycyjnych technik konserwacji często pozwala na produkcję lokalnych wyrobów . Jeżeli uruchomiona zostanie sieć dystrybucji , możliwe jest sprzedawanie własnych przetworów jako luksusowych produktów ekologicznych . Tak pomyślnie kompleksowe usługi , zwłaszcza w okolicach atrakcyjnych turystycznie , dla wielu rodzin stanowią intratne źródło utrzymania i gwarantują wyższe zarobki .


Prezentacje przygotowa y edyta majer i zuzanna oleksiak
Prezentacje przygotowały : ekologicznego , uwzględniając wymagania ekologii ?Edyta Majer i Zuzanna Oleksiak


Nasze zdj cia
Nasze zdjęcia ekologicznego , uwzględniając wymagania ekologii ?

Zuzia

Edyta


Do zobaczenia
Do zobaczenia ! ekologicznego , uwzględniając wymagania ekologii ?