isi maddeler etk ler n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
ISI MADDELERÄ° ETKÄ°LER

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 10

ISI MADDELERÄ° ETKÄ°LER - PowerPoint PPT Presentation


  • 147 Views
  • Uploaded on

ISI MADDELERİ ETKİLER.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ISI MADDELERÄ° ETKÄ°LER' - yardley


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
isi maddeler etk ler

ISI MADDELERİ ETKİLER

Kış aylarında hava sıcaklığının azalmasıyla maddelerin sıcaklığı da düşer. Bu durum tellerin büzülmesine yani gergin durmasına neden olur. Yaz aylarında ise hava sıcaklığının artmasıyla maddelerinde sıcaklığı artar. Tellerin sıcaklığının artması genleşmesine yani sarkık durmasına neden olur.

Maddelerin genleşmesi ve büzülmemaddenin ısı alması ya da ısı vermesine bağlıdır.

slide2

Genellikle katı sıvı ya da gaz halinde bulunan maddelerin hacimleri ısı aldığında artar, bu olaya genleşme denir. Aynı maddeler sıcaklığı düşük bir ortama bırakıldığında ise ısı verdikleri için hacimleri azalır. Çevresine ısı veren maddelerin hacimlerinin küçülmelerine de büzülme denir.

slide3

Maddeler ısıtıldığında ne kadar genleşirse, ısıtmadan önceki sıcaklığına geldiğinde de o oranda büzülür.

farklı maddelere aynı miktarda ısı verildiğinde genleşme miktarları farklı olur. Bundan dolayı genleşme maddenin cinsine bağlıdır.

slide4

Soğuk bölgelerde su donduğunda genleştiğinden borular patlayabilir.suyun donduğunda genleşme özelliği göstermesi suyu diğer sıvılardan farklı kılmaktadır.genelde sıvılar donduğunda büzüşür.yani hacimleri küçülür. Fakat su donduğunda hacmi artar. Bu sebeple çoğu maddenin katı hali sıvı hali içinde batarken buz suyun içinde yüzer.

slide5

Termometre maddelerin ısı etkisiyle genleşmesinden yararlanılarak yapılmış araçlardan birisidir.

Ütü, buzdolabı, fırın, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi bir çok araçta kullanılan termostat yapımında maddelerin genleşme özelliğinden faydalanılır.

buharla ma ve yo u ma

BUHARLAŞMA VE YOĞUŞMA

Bir maddenin sıvı halden gaz haline geçmesi olayına buharlaşma denir. Sıvı haldeki madde bulunduğu ortamdan ısı alarak gaz haline geçer. Bir sıvı buharlaşırken dışarıdan ısı alır, yoğuşurken dışarıya ısı verir.

slide7

Buharlaşma olurken madde dışarıdan ısı aldığı için ortamın sıcaklığı azalır. Yoğuşma gerçekleştiğinde ise madde dışarıya ısı verdiği için ortamın sıcaklığı az da olsa artar.

slide8

Bir sıvının ısıtılması sırasında sıcaklığının bir süre artmaya devam ettiğini biliyoruz. Sıvının sıcaklığı arttıkça buharlaşma miktarında da artış olur.

slide9

Kaynama, ısıtılan bir sıvıda buharlaşmanın, hızlı ve yoğun olduğu bir hal değişimi olayıdır. bu olay sırasında sıvının sıcaklığı değişmez. Kaynama sırasında çıkan kabarcıklar su buharıdır.

er me ve donma

ERİME VE DONMA

Maddeler, bulundukları ortam ile ısı alışverişine girerek hal değiştirmeye başlar. Katı bir maddenin ısı alarak sıvı hale geçmesine erime denir. Sıvı haldeki bir maddenin ısı vererek katı hale geçmesine de donma denir. Erime ve donma olayları birbirinin tersidir.