van sergeyev turgenyev 1818 1883 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
İVAN SERGEYEVİÇ TURGENYEV (1818-1883)

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 25

İVAN SERGEYEVİÇ TURGENYEV (1818-1883) - PowerPoint PPT Presentation


 • 174 Views
 • Uploaded on

İVAN SERGEYEVİÇ TURGENYEV (1818-1883). 28 Ekim 1818'de Orel kentinde doğar. Babası soylu bir ailedendir, fakat yoksul düşmüşlerdir. Süvari albayı baba Turgenev, Spasskoye malikanesinin sahibi, yaşlı bir kadın olan, Varvara Petrovna Lutovina ile evlenir.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'İVAN SERGEYEVİÇ TURGENYEV (1818-1883)' - uzuri


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

28 Ekim 1818'de Orel kentinde doğar. Babası soylu bir ailedendir, fakat yoksul düşmüşlerdir. Süvari albayı baba Turgenev, Spasskoye malikanesinin sahibi, yaşlı bir kadın olan, Varvara Petrovna Lutovina ile evlenir

slide3

Bu evlilikten İvan doğar. Okumuş, eğitime, kültüre düşkün fakat bir o kadar da sert olan annesi, suç işleyen toprak kölelerini acımasızca cezalandırır, kırbaçlatır. Turgenyev'in fikirleri bu durumlar yüzünden küçük yaşta şekillenmeye başlar.

slide4

Aile 1827'de Moskova'ya göç ettiğinde Turgenev özel okullarda eğitim görüp, özel öğretmenlerden dersler alır. Henüz bir çocukken; Almanca, İngilizce ve Fransızca'yı anadili gibi konuşmaya başlar. Daha sonra Moskova ve Petersburg üniversitelerinde okur. Felsefe fakültesini iyi derecede bitirir.

slide5

Daha sonra Almanya'ya gider. Berlin Üniversitesi'ne girer ve Almanya'da 4 yıl süreyle kalır. Tarih, klasik filoloji dallarında çalışmalar yapar, Yunanca ve Latince öğrenir

slide6

Yurduna döner ve Petersburg Üniversitesi profesörlük sınavını kazanır. O dönemde Alman felsefesi ülkede benimsenmediği ve kuşku ile bakıldığı için ders verme olanağına kavuşamaz.

slide7

1842 yılı Turgenev için dönüm noktasıdır. O sırada Rus eleştirmen Belinski ile tanışır. Belinski'nin dialogta olduğu insanlar toprak köleliğine karşı duran aydın kesimidir. İlk yazınsal denemeleri dışında ilk ciddi çalışmaları 1842'ye rastlar.

slide8

Seçtiği yol; Puşkin'in ortaya attığı ve Gogol'ün geliştirdiği gerçekçiliktir. Onu üne kavuşturan ilk yapıtı "Bir avcının notları" adını taşıyan dizidir, 1880 baskısında bu kitap 25 öykü içerir. Öykülerin konuları; toprak ağası ve köylünün yaşayışı, içinde bulunduğu koşullardır.

slide9

1852 yılında Gogol'ün ölümü üzerine Turgenev bir yazısını kaleme alır, sansürün yasakladığı bu yazı Moskova dergilerinde çıkınca, tutuklanır ve bir ay hapiste yatar.

slide10

Bundan sonraki bir yıl boyunca da polis gözetiminde yaşar. 1855 yılından sonra büyük romanlarını yayımlamaya başlar. . Bu romanlarda tıpkı annesi gibi; kültürlü çiftlik sahiplerini canlandırır ve tümünde evrimci-liberal bir dünya görüşünü vardır.

slide11

1862 yılından sonra yayımladığı her romanında ise eleştirmenlerin saldırılarına maruz kalır. Turgenev iki yıl kadar süren bir hastalıktan sonra, 3 Eylül 1883'te Fransa'da Paris yakınlarındaki Bougival kasabasında ölür.

slide12

Cenaze töreni aynı yılın 9 Ekim'inde Petersburg'ta yapılır.Edebiyat dünyasına damgasını vuran ve Nihilizm'in temel taşı varsayılan romanı Babalar ve Oğullar'ın konusu 1859'da geçer.

slide13

Cenaze töreni aynı yılın 9 Ekim'inde Petersburg'ta yapılır.Edebiyat dünyasına damgasını vuran ve Nihilizm'in temel taşı varsayılan romanı Babalar ve Oğullar'ın konusu 1859'da geçer.

slide14

Epilogu ise toprak köleliğinin kaldırılmasından (1861) sonraki dönemi anlatır. Bu dönemde Rus yaşayışının en önemli sorunu olan; serflik ilişkilerinin insana aykırılığını, feodal-aristokrat Rusya'nın yıkılışını, yeni burjuva-demokratik güçlerin yükselişini gerçekçi biçimde yansıtır.

slide15

Babalar ve Oğullar'da reformist akımla, radikal akımın çatışmasından oluşan nihilizmi vurgular. Bu roman için Dostoyevski gibi bir aydın edebiyatçının bile romanın kahramanı nihilist Bazarov için "uydurma bir kişi" demesi bile romanlarının farklılığını kanıtlar.

slide17

Bir Avcının Notları (1852 - Öykü)

 • Rudin (1855 - Roman)
 • Asilzade Yuvası (1855 - Roman)
 • Arefe (1858 - Roman)
 • Babalar ve Oğullar (1862 - Roman; Nihilizm konusunda yazılmış ilk romandır.)
slide18

Tuğbay (1867 - Öykü)

 • Ham Toprak (1876 - Roman)
 • Duman (1870 - Roman)
 • Bozkırda Bir Kral Lear (1870 - Öykü)
 • İlk Aşk (Roman)
babalar ve o ullar
BABALAR VE OĞULLAR
 •   Babalar ve Oğullar Turgenyev'in en büyük romanı olduğu kadar, Batılılaşmanın çelişkilerini yaşayan, devrimin eşiğindeki Rusya'nın ruhunu en derinden yakalayan romanlardan da biridir. Kitap 1862’de yayımlandığında, bir anda pek çok siyasi, edebi ve felsefi tartışmanın odak noktası haline gelmişti;
avcinin notlari
AVCININ NOTLARI
 • Avcının Notları adı altında topladığı öyküleri, 19. yüzyıl Avrupa'sında İlk Aşk, Devrim Öncesi ve Babalar ve Oğullar gibi romanlarıyla büyük bir üne erişecek olan İvan Turgenyev'in ilk önemli düzyazı yapıtıdır. Avcının Notları, yazarın Oryol bölgesinde çıktığı av gezileri sırasında gözlemlediği soyluları, toprak sahiplerini, yoksul köylüleri, köy hekimlerini ve malikânelerdeki yaşamı anlattığı öykülerden oluşur.
rud n
RUDİN

Zayıf iradeli Rus aydınlarını, serflerin yaşantısını, toprak sahibi soyluların aşklarını ve kendisini yakın hissetmediği radikal genç kuşağı tarafsız ve gerçekçi bir dille eserlerine aktarmıştır. Konu ettiği gerçeklerin sanattan önde geldiğini kabul etmeyen Turgenyev'in Rudin, İlk Aşk ve İlkbahar Selleri adlı eserleri de Babalar ve Oğullar kadar çarpıcı ve etkileyicidir.

as lzade
ASİLZADE

Romanın yarı köylü yarı derebeyi kökenli ana karakteri Lavretski, İngiliz ağırlıklı eğitimine rağmen, sıradan bir Rus’un hassasiyetine sahiptir. Üniversite yıllarında tanıştığı eşiyle birlikte Paris’e gittiğinde, kendini bilimsel çalışmalara adar, ancak eşinin göz kamaştırıcı Paris sosyetesindeki çapkınlıklara kapılmasından rahatsızlık duyarak vatanına geri döner. Hayatı boyunca kendisine bir yuva arayan Lavretski’nin karşısına, bir başka asilzadenin evinde güzel kuzini Liza çıkar

ham toprak
HAM TOPRAK

Artık sadece topraklarını ve halkını düşünmek isteyen Lavretski, elinde olmadan bu genç kuzine âşık olacaktır. Kendisi de derebeyi kökenli olan Turgenyev, bu kısa romanında asilzadelerin yaşamından görüntüler aktarmak ya da trajik bir aşk öyküsü anlatmakla kalmamış, 19. yüzyıl Rus toplumunun arayışını da alegorik olarak dile dökmüştür.

duman
DUMAN

'Yazar, psikolog olmak zorundadır; fakat gizli bir psikolog olmalıdır. Olayların köklerini bilmeli ve duyumsamalı; fakat onları sadece yükselişleri ve çöküşlerinde göstermelidir.'Rudin, Asılzade Yuvası, Avcının Notları, İlk Aşk, Babalar ve Çocuklar, Fırtına Öncesi, Ham Toprak yapıtlarının yazarı İvan Sergeyeviç Turgenyev (1818-1883), 19. yüzyıl gerçekçi Rus yazarlarının, ülkesi dışında da en çok tanınan ve okunanlarındandır.

lk a k
İLK AŞK
 • Turganyev’in İlk Aşk öyküsü bir arkadaş toplantısında anlatılmak üzere yazılmış bir mektuptan yola çıkıyor, arkadaşlarına ilk aşkını anlatacak Vladamir Petroviç’in anılarından. Öykü oldukça basit bir girişle başlıyor. Genç bir oğlan komşu kızına âşık oluyor. Ancak yazar bu aşkı öylesine güzel betimliyor ki ...