po o enie finlandii n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Położenie Finlandii PowerPoint Presentation
Download Presentation
Położenie Finlandii

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 7

Położenie Finlandii - PowerPoint PPT Presentation


 • 97 Views
 • Uploaded on

Położenie Finlandii.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

Położenie Finlandii


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
po o enie finlandii
Położenie Finlandii
 • Finlandia leży w Europie Północnej, nad Zatoką Botnicką i Zatoką Fińską Morza Bałtyckiego. Kraj graniczy z Norwegią , Rosją i Szwecją . Helsinki są najbardziej na północ wysuniętą stolicą na kontynencie europejskim; większość ludności skupia się na niewielkiej nizinie nadbrzeżnej na południowym zachodzie.
og lne dane
Ogólne dane
 • Finlandia położona jest w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego. Obserwowane jest tam zjawisko nocy i dnia polarnego. Tradycyjnym i dobrze rozwiniętym działem gospodarki jest leśnictwo. Rozwinięte jest także rybołówstwo i przemysł rybny. Hoduje się bydło typu mlecznego, trzodę chlewną, owce i na przykład renifery.
turku
Turku
 • W sumie w Turku jest ok. 53 zabytków. Najważniejszym zabytkiem w Turku jest zamek, będący jednocześnie jednym z najważniejszych zabytków Finlandii. Budynki w centrum miasta pochodzą z XV-XIX wieku. Duża część uległa pożarowi w 1828 roku, lecz nadal można zobaczyć wiele drewnianych domów, nawiązujących do architektury rosyjskiej, kiedy miasto było pod rosyjską okupacją. W jednym z domów znajduje się zabytkowa apteka. W Naantali drewniany budynek teatru letniego wybudowany dla licznie wypoczywających w XIX wieku.
kuchnia
Kuchnia
 • Tradycyjne fińskie jedzenie jest ciężkostrawne i tłuste, a przygotowuje się je z ryb, dziczyzny, mięsa, mleka i produktów mlecznych oraz płatków śniadaniowych i chleba z owsa, jęczmienia i żyta. Do używanych przypraw należy głównie sól i pieprz. W codziennych posiłkach, poza potrawkami, rzadko pojawiają się jarzyny. Głównym warzywem są ziemniaki. W menu można też znaleźć pizzę z mięsem renifera oraz kiełbasy i steki.
znane postacie
Znane postacie
 • Mannerheim, baron, fiński dowódca wojskowy (generał carskiej Armii Rosyjskiej, marszałek Finlandii) i polityk; prezydent kraju w latach 1944-1946. Był też, pierwszą głową państwa po uzyskaniu niepodległości.
 • Tarja Halonen Pierwsza kobieta-prezydent Finlandii pozostanie "pierwszą" przez kolejne sześć lat.
 • Finlandia była i jest ojczyzną wielu światowej sławy gwiazd sportu. Jednak to dzięki Nurmiemu kibice na całym świecie usłyszeli o Finlandii .Niewielu sportowców może się poszczycić takim dorobkiem, co Nurmi – 12 medalami olimpijskimi. To jemu także rodacy już za życia postawili pomnik, czyniąc z niego żywą legendę, która mimo upływu lat trwa do dzisiaj.
 • Mauri Kunnas- pisarz i rysownik . Wydał książkę i otrzymał wiele nagród m.in. Krajową Nagrodę Literacką.
ciekawostki
Ciekawostki
 • Naturalnymi symbolami Finlandii są: niedźwiedź, łabędź, okoń, brzoza, granit oraz konwalia.
 • Finlandia nie jest zaliczana do krajów skandynawskich
 • W Finlandii powstała bajka „Muminki”
 • Mikołaj tak naprawdę mieszka w fińskiej Laponii