Latvie u valoda
Download
1 / 7

LATVIEŠU VALODA - PowerPoint PPT Presentation


  • 476 Views
  • Uploaded on

LATVIEŠU VALODA. Latviešu valodas dzīvesgājums. Kur? Kas? Kā? Kāpēc?. Latviešu valoda. Latīņu alfabēts. Ir ļoti sēna valoda. Latviešu valoda ir dzimtā valoda apmēram 1,7 miljoniem cilvēku, galvenokārt Latvijā. Latviešu valoda pieder indoeiropiešu valodu saimes baltu valodu grupai. .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'LATVIEŠU VALODA' - tien


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Latvie u valoda

LATVIEŠU VALODA

Latviešu valodas dzīvesgājums


Kur kas k k p c
Kur? Kas? Kā? Kāpēc?

Latviešu valoda

Latīņu alfabēts

Ir ļoti sēna valoda.

Latviešu valoda ir dzimtā valoda apmēram 1,7 miljoniem cilvēku, galvenokārt Latvijā.

Latviešu valoda pieder indoeiropiešu valodu saimes baltu valodu grupai.


Dialekti
Dialekti...

  • Augšzemnieku dialekts Augšzemnieku dialekts ir viens no trim latviešu valodas dialektiem. Izplatīts Latgalē, Sēlijā un Austrumvidzemē. Iedalās divās izloksnēs — latgaļu un sēļu. Ziemeļaustrumu Vidzemē un Latgalē runāto izlokšņu pamatā ir seno latgaļu valoda. Pārējās daļās to ir ietekmējusi sena sēļu cilts valoda. 18. gadsimtā uz šī dialekta Dienvidlatgales izlokšņu pamatā izveidojās latgaliešu rakstu valoda.


Aizguvumi
Aizguvumi ....

Anglicismi

Ģermānismi

adapteris, bizness, brīfings, displejs,

dizains, draiveris, ekskluzīvs, fails, fitness,

hotdogs, klīrenss, klīrings

redeles, rēķināt, spainis, stārķis, sīpols, strēmele, smēķēt

Rusicismi

kapeika, kažoks, kāposti, kodaļa, ķīselis, nedēļa, pagasts, pagrabs, pīrāgs


V sture v rdi teksts
Vēsture (vārdi, teksts).

  • Kā nacionāla valoda izveidojās vairākus gadsimtus ilgā procesā no 4 baltu cilšu – kuršu, zemgaļu, latgaļu un sēļu - valodām,šīm sentautām zaudējot cilts raksturlielumus un to locekļiem pārtopot par sociālu kārtu, pamazām zūdot lielākajām atšķirībām starp to valodām. Konsolidēšanās process sākās 13. gs. gadsimtā, šīm ciltīm kristoties un nonākot vienotā politiskā, ekonomiskā un reliģiskā telpā – Livonijā.


V stures turpin jums
Vēstures turpinājums........

19.—20. gadsimts

19. gadsimta sākumā līdz ar dzimtļaužu brīvlaišanu parādās pirmie rakstošie no zemnieku vidus: Ansis Leitāns (1815—1874), Ansis Līventāls (1803—1878) u.c. 19. gadsimta vidū Juris Alunāns ierosināja veikt rakstības reformu, un 1876. gadā Rīgas Latviešu biedrība izveidoja pareizrakstības komisiju, kas beidzot izveidoja vienotus latviešu valodas pareizrakstības principu pamatus, ieviesa virkni jaunvārdu, lai pārvarētu lielākās dialektu atšķirības. 1908. gadā Rīgas Latviešu biedrībā izveidoja otru latviešu valodas pareizrakstības komisiju, kuru vadīja Kārlis Mīlenbahs kuras darbā piedalījās Jānis Endzelīns un citi valodnieki. Šī komisija pieņēma latviešu pareizrakstības noteikumus, sakārtoja vārdu krājumu un šo valodu 1909. gadā sāka mācīt skolās kā latviešu valodu. 1910.gadā iznāk pirmā divu sējumu latviešu enciklopēdija ar latīņu burtiem


Latvie u valoda man m ac m
Latviešu valoda manām acīm!

Es ļoti daudz izlasīju par latviešū valodu Internetā. Par vēsturi var stāstīt ļoti ilgi un visu informāciju var atrast, arī grāmatās. Bet galvenais, ka mūsu mazā valoda ir ļoti svarīga. Katrai profesijai vai darbam ir savs runāšanas stils, bet visiem cilvēkiem jāzina, ka ne visi var runāt latviešu valodā. Mūsu valoda ir skaista un arī grūta. Un mums visiem ir pienākums, saglabāt mūsu tradīcijas.


ad