slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej PowerPoint Presentation
Download Presentation
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 27

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej - PowerPoint PPT Presentation


 • 107 Views
 • Uploaded on

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ZAJĘCIA „Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM DOOKOŁA ŚWIATA” UCZESTNICY: Karina Szczęśniak Sebastian Dąbrowski Magdalena Wawrzyniak Michał Mędoń Daria Mroczka Bartosz Kotowski Ewelina Lewandowska

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

ZAJĘCIA „Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM DOOKOŁA ŚWIATA”

UCZESTNICY:

Karina Szczęśniak

Sebastian Dąbrowski

Magdalena Wawrzyniak

Michał Mędoń

Daria Mroczka

Bartosz Kotowski

Ewelina Lewandowska

Hubert Gaj

Wiktoria Bosek

Mateusz Węsławowicz

Robert Ratajczak

deutschland der stolz europas

Deutschland - der Stolz Europas.

Prezentację opracowali uczniowie kółka

„Z językiem niemieckim dookoła świata”.

wyprawa do per y europy
Wyprawa do perły Europy.

Wspólnie z uczestnikami projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, zrobiliśmy prezentację – przewodnik po Niemczech, który ma na celu ukazanie wam, jaką potęgą jest to piękne, niemieckojęzyczne państwo z cudowną historią, wspaniałą geografią, smaczną kuchnią i ciekawymi specjałami.

Zaczynajmy!

o czym mowa
O czym mowa?

Niemcy… Każdy uczeń szkoły podstawowej, wie, że Niemcy to państwo bardzo podobne, jeżeli chodzi o ukształtowanie terenu i tradycje, do Polski, lecz rzadko, kto wie, że właściwa nazwa to Republika Federalna Niemiec. Stolicą tej potęgi jest Berlin, położony w północno-wschodniej części kraju. Ok. 36 tys. kilometrów kwadratowych jest podzielone na 16 landów, z czego każdy ma odrębne zwyczaje, nieco upodobnione do ogólnych. Poznajmy bliżej Niemcy!

historia
Historia.

Niemcy zawsze odgrywały ważną rolę w losach Europy. Początkowo Prusy, następnie Niemcy, potem NRD a dopiero teraz RFN. Zawsze był to kraj bogaty, a ludność żyła w dostatku. Mimo burzliwej historii aktualnie Niemcy są najgęściej zaludnionym krajem na świecie, ma najpiękniejsze autostrady, jest bardzo nowoczesne, aczkolwiek nie zaginęła w nich tradycja oraz temperament i waleczność.

geografia
Geografia.

Ukształtowanie powierzchni Niemiec, jest bardzo podobne, do terenu Polski.

 • Północ – niziny;
 • Południe – góry, kotliny.

Leżą nad morzem Bałtyk i nad Morzem Północnym. Graniczy z 9. państwami, w tym z Polską.

slide8

Na mapie obok jest pokazane

 • Ukształtowanie 16 landów.
 • Kolejno od góry :
 • Szlezwik;
 • Maklemburgia;
 • Hamburg;
 • Brema;
 • Nadrenia Północna;
 • Brandenburgia;
 • Berlin;
 • Saksonia-Anhalt;
 • Westfalia;
 • Hesja;
 • Turyngia;
 • Saksonia;
 • Bawaria;
 • Badenia-Wirtemburgia;
 • Saara;
 • Nadrenia-Palatynat
miasta
Miasta.

Każde państwo ma co najmniej 3 miasta, którymi może się pochwalić. Tak właściwie, to każde niemieckie miasto jest warte zwiedzenia, lecz ja zrobię ranking trzech najpiękniejszych. Ciekawe kto zajmie pierwsze miejsce. ( ;

miejsce pi te bonn
Miejsce piąte – Bonn!

Piękne miasto, położone w Westfalii, jego historia sięga czasów germańskich, czyli ok. 2000 lat! Zasłużone 5. miejsce!

miejsce czwarte drezno
Miejsce czwarte - Drezno!

Drezno stanowi rolę węzła komunikacyjnego, ze względu na wielkie lotnisko, piękne centra handlowe i wiele innych ciekawych zabytków oraz nowinek architektonicznych.

miejsce trzecie stuttgart
Miejsce trzecie – Stuttgart!

Cudowne miasto, stolica Bdenii-Wirtembergii, Chodząc po pięknych uliczkach owego miasta możemy zobaczyć wspaniałe zabytki oraz odziane w cudowną architektoniczną szatę uczelnie wyższe.

miejsce drugie hamburg
Miejsce drugie – Hamburg!

Największy port oraz wielki ośrodek techniczny robią Republice Federalnej Niemiec duży zastrzyk finansowy. To miasto otrzymało tytuł „Europejskiej Stolicy Czystości”!

miejsce pierwsze monachium
Miejsce pierwsze – Monachium!

Nie licząc stolicy, jest to naszym zdaniem najpiękniejsze miasto w Niemczech. Jest to stolica Bawarii oraz główny ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy.

GRATULUJEMY!

miejsce bonusowe stolica berlin
Miejsce bonusowe – stolica Berlin!

Największe miasto Niemiec, które stanowi również kraj związkowy (land). Zamieszkuje ją 3500000 ludzi. Jest to najpiękniejsze i najbardziej bogate w cuda architektury itp. miasto Niemiec.

zabytki
Zabytki.

Skoro już wkroczyliśmy na ranking, przedstawimy wam zestawienie pięciu najcudowniejszych zabytków Republiki Federalnej Niemiec.

Zapraszamy na wirtualną podróż w najciekawsze zakątki Niemiec. ;)

miejsce pi te porta nigara
Miejsce piąte – Porta Nigara!

Zachowana z czasów rzymskich zabytkowa brama miejska w Trewirze. Wiadomo, że teraz brama zdecydowanie różni się od czasów jej świetności.

miejsce czwarte rezydencja w w rzburgu
Miejsce czwarte - Rezydencja w Würzburgu!

Pałac biskupi w Würzburgu, jeden z najznamienitszych zabytków architektury barokowej w Europie, porównywany często do pałaców Schönbrunn w Wiedniu oraz Wersalu. Znakomite miejsce czwarte!

miejsce trzecie a nie rzymskie w poczdamie
Miejsce trzecie – łaźnie rzymskie w Poczdamie!

Kompleks obejmuje: budynek łaźni rzymskich (stąd jego nazwa), herbaciarnię, dom nadwornego ogrodnika i jego pomocników. Nasz ranking nie mógłby się obejść bez łaźni rzymskich w Poczdamie.

miejsce drugie pawia wyspa
Miejsce drugie – Pawia Wyspa!

Wyspa na Haweli w południowo-zachodnim Berlinie(dzielnica Steglitz-Zehlenorf). W XVIII w. Fryderyk Wilhelm wzniósł na wyspie romantyczny pałac (maison de plaisance) otoczony parkiem (ok. 67 ha) projektu Petera Josepha Lennégo.

miejsce pierwsze brama brandenburska
Miejsce pierwsze – Brama Brandenburska!

Zabytkowa budowla w Berlinie, jeden z charakterystycznych punktów miasta, zaprojektowana przez niemieckiego architekta G. Langhansa.

demografia
Demografia.

Niemcy to najgęściej zaludniony kraj na świecie. Liczy sobie 82 mln. mieszkańców:

tradycje niemiec
Tradycje Niemiec.

Teraz obejrzycie 3 slajdy dotyczące rozmaitych tradycji RFD.

 • Święta.
 • Kuchnia.
 • Inne tradycje.
wi ta w niemczech
Święta w Niemczech.

Boże Narodzenie w Niemczech rozpoczyna się 24 grudnia Wigilią. Niemcy jednak zaczynają świętować dużo wcześniej. Ważny jest dla nich adwent, nie tylko jako czas przygotowania duchowego, ale też radości w codziennym życiu. Święta w Niemczech nie mogą obyć się bez słynnych jarmarków świątecznych i grzanego wina. Dzieci natomiast przez cały miesiąc cieszą się z kolejnych niespodzianek wyciąganych z kalendarza adwentowego.

kuchnia
Kuchnia.

Jednym z najbardziej znanych i obfitych pod względem spożywania tradycyjnego jadła niemieckiego jest Bawaria. To piękna górska kraina, gdzie królują smaczne kiełbasy, znakomite niemieckie sery, zdrowe wyroby mleczarskie a oprócz tego na stole musi pojawić się piwo, które w dużych ilościach spożywane jest na całym obszarze tego kraju. Z lubością przyglądamy się naszym zachodnim sąsiadom, kiedy świętują swoje piwne dożynki, czyli Oktoberfest. Tak więc głównym napojem podawanym do większości potraw mięsnych jest piwo i to w wielu różnych smakach.

inne ciekawe tradycje niemiec
Inne ciekawe tradycje Niemiec!

W Niemczech mimo tego, że jest to zjednoczony kraj, istnieje podział na 16 mniejszych państewek, zwanych Landami. Tradycje i obyczaje poszczególnych krajów związkowych podkreślają Lokalne imprezy oraz festiwale. Ludność każdego z Landów, czuje się związana z wszystkimi mieszkańcami Niemiec, a jednocześnie chce podkreślić swoją odrębność. Jeśli chodzi o karnawał, to z pewnością jest on najhuczniej obchodzony w Kolonii, Bonn czy Moguncji. W każdym mieście maja miejsce inne zwyczaje. W niektórych ludzie W odpowiedzi wkładają bardzo efektowne stroje karnawałowe, w innych natomiast maski z grymaśnymi minami. Uważa się, że najbardziej lubią bawić się Bawarczycy, ciekawe jest to, że w Bawarii święta religijne obchodzone są na przemian z pogańskimi. Niektóre z festiwali upamiętniają jakieś ważne wydarzenia historyczne, na przykład jednym z nich Kinderzehe. Niemcy na świecie słyną jednak z najhuczniej obchodzonych dożynek chmielowych. Oktoberfest sprawia, że Niemcy i turyści bawią się przy niezliczonych kuflach wspaniałego niemieckiego piwa.

koniec
Koniec!

Serdecznie dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji!

Członkowie kółka „Z językiem niemieckim dookoła świata.”