1 / 6

Peanut Butter Price Comparison for Unit Rate Analysis

Micah Reid compares prices of peanut butter to determine unit rates. Compare prices from Sam's Club, Walmart, and Walgreens. The best price is Jif at 2 for $10.98 or $5.49 for 1.

stormy
Download Presentation

Peanut Butter Price Comparison for Unit Rate Analysis

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript


  1. What is the Best Price BY: Micah Reid

  2. Unit Rate Comparisons • I will be comparing different prices of peanut butter to find the unit rate.

  3. SAMS PEANUT BUTTER 5.49 0.13.725 2 10.98 40 5.49 000 10 ↓ 40↓↓↓ 00.98 149 98 120 00 0290 00 280 00 100 80 200 200 000

  4. WALMART • 0.165849166 24 3.98000000000 24 158 144 140 120 0200 192 118 96 220 216 40 24 160 144 160

  5. Walgreens 0.16611 18 2.99000 -1 8 1 19 1 08 110 108 20 18 20

  6. Best price is………………? Jif 2 for 10.98 or $5.49 for 1 is the cheapest price.

More Related