Download
what is the best price n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
What is the best price? PowerPoint Presentation
Download Presentation
What is the best price?

What is the best price?

65 Views Download Presentation
Download Presentation

What is the best price?

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. What is the best price? By: Alyssia Mendoza

  2. The three items that are going to compared Dollar General coffee $54.00 for 6 Maxwell coffe $54.00 for 6 Dunkin donutsCoffee $41.50 for 6

  3. Folgers To find the unit rate we must isolate the number. 54.00 x 6 1 = 9.00 6 54.00

  4. Maxwell House 54.00 x 6 1 = 9.00 6 54.00

  5. Dunkin Donuts 41.50 x 6 1 = 6.95 6 41.50

  6. Dunkin Donuts is the cheapest! 6.95 1