60 likes | 143 Views
Dive into Alyssia Mendoza's analysis on Dollar General, Maxwell House, and Dunkin' Donuts coffee prices. Learn how to calculate unit rates and discover the cheapest option to save on your coffee fix.
E N D
What is the best price? By: Alyssia Mendoza
The three items that are going to compared Dollar General coffee $54.00 for 6 Maxwell coffe $54.00 for 6 Dunkin donutsCoffee $41.50 for 6
Folgers To find the unit rate we must isolate the number. 54.00 x 6 1 = 9.00 6 54.00
Maxwell House 54.00 x 6 1 = 9.00 6 54.00
Dunkin Donuts 41.50 x 6 1 = 6.95 6 41.50