60 likes | 156 Views
Learn how to solve unit rate problems like a pro with simple steps and examples. Find out the best price for items using unit rate calculations.
E N D
What is the best price: Unit Rate by: Courtney Lourens
How to solve a unit rate problem- The Question: Step 1 • First- you want to find out what you are looking for . Ex. Susan bought 3 different cans of hair spray. Pantene, consort, and professional.
Step 2 • Second- look at the question and find out the prices of each item Ex. Pantene was 3 for 5.30 dollars Consort was 6 for 12.50 Professinalwas 2 for 4.50
Step 3 • Third- You want to find the unit rate. Ex. Pantene was 3 for 5.30 5.30 divided by 3= 1.76 Consort was 6 for 12.50 12.50 divided by 6= 2.08 Professional was 2 for 4.50 4.50 divided by 2= 2.25
The unit rate • Forth- multiply your unit rate by what ever number you are give. Ex. Pantene was 1.76 1.76 x 5= 8.80
The process • First- question • Second- find the price • Third- find the price