zwierz ta chronione w gminie d browa biskupia n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Zwierzęta chronione w gminie Dąbrowa Biskupia PowerPoint Presentation
Download Presentation
Zwierzęta chronione w gminie Dąbrowa Biskupia

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 19

Zwierzęta chronione w gminie Dąbrowa Biskupia - PowerPoint PPT Presentation


  • 113 Views
  • Uploaded on

Zwierzęta chronione w gminie Dąbrowa Biskupia. Traszka zwyczajna. Traszka zwyczajna-gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych. Ubarwiony jest w odcieniach brązu z czarnymi plamkami, bardziej widocznymi u samców, które są większe od samic. Jaszczurka zwinka.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Zwierzęta chronione w gminie Dąbrowa Biskupia' - rian


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
traszka zwyczajna
Traszka zwyczajna

Traszka zwyczajna-gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych. Ubarwiony jest w odcieniach brązu z czarnymi plamkami, bardziej widocznymi u samców, które są większe od samic.

jaszczurka zwinka
Jaszczurka zwinka

Jaszczurka zwinka – gatunek jaszczurki z rodziny jaszczurek właściwych. Występuje na terenie całej polski. Jej masywne ciało pokrywają do siebie przylegające łuski.

kumak nizinny
Kumak nizinny

Kumak nizinny – gatunek płaza z rodziny kumakowatych, blisko spokrewnionego z kumakiem górskim. Długość ciała do 6 cm, masa ciała do 6 g. Jest to płaz o drobnej budowie ciała, wyglądem zewnętrznym bardziej przypomina miniaturową ropuchę, niż żabę

kawka zwyczajna
Kawka zwyczajna

Kawka zwyczajna, – średni ptak synantropijny z rodziny krukowatych, blisko spokrewniony z kawką srokatą, z którą włączane są do podrodzaju Coloeus w obrębie rodzaju Corvus, albo traktowanego jako odrębny rodzaj krukowatych.

czapla siwa
Czapla siwa

Czapla siwa – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny czaplowatych Ardeidae. Zasiedla Europę, Azję i Afryk. W Polsce średnio liczny ptak osiadły.

s jka zwyczajna
Sójka zwyczajna

Sójka zwyczajna, – gatunek średniego ptaka z rodziny krukowatych Corvidae. amieszkuje niemal całą Eurazję i północno-zachodnią Afrykę. W Europie areał na północy kończy się w okolicach koła podbiegunowego.

skowronek zwyczajny
Skowronek zwyczajny

Skowronek zwyczajny, – gatunek małego ptaka z rodziny skowronków Alaudidae. Zamieszkuje Eurazję po wschodnią Syberię i Japonię oraz Afrykę Północną. Populacje zachodnie osiadłe, wschodnie wędrują zimą bardziej na południe, zwykle kilkaset kilometrów, tam gdzie dominuje łagodniejszy klimat.

slide9
Kret

Kretowate – rodzina ssaków z rzędu Soricomorpha przystosowanych do życia pod ziemią. Występują na półkuli północnej – w Europie. Azji i Ameryce Północnej.

padalec zwyczajny
Padalec zwyczajny

Padalec zwyczajny – gatunek beznogiej jaszczurki z rodziny padalcowatych. Zasięg występowania obejmuje większą część Europy, sięgając Afryki i Azji. Jego północna granica przebiega w Szwecji. Populacje z Alp cechują się przystosowaniami do górskiego klimatu.

zaskroniec zwyczajny
Zaskroniec zwyczajny

Zaskroniec zwyczajny – gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych (Colubridae). Zaskrońce występują w całej Europie (oprócz Szkocji, Irlandii i północnej części Skandynawii). Samica jest większa od samca i osiąga średnio długość od 85 cm do 1,2 m (wyjątkowo 2 m), a samiec od 70 cm do 1 m.

wi nia kar owata
Wiśnia karłowata

Wiśnia karłowata, wisienka stepowa – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny różowatych. Występuje od południowo-zachodniej Syberii do Nadrenii, rozprzestrzeniła się również gdzieniegdzie poza obszarem swojego rodzimego występowania. Przez Polskę przebiega północno-zachodnia granica jej zwartego zasięgu, który obejmuje Wyżynę Zachodniowołyńską, Polesie, Wyżynę Lubelską, południowo-wschodnią część Wyżyny Radomskiej i środkową część Wyżyny Małopolskiej.

cis pospolity
Cis pospolity

Cis pospolity – gatunek wiecznie zielonego iglastego drzewa lub dużego krzewu z rodziny cisowatych. Występuje naturalnie w Europie; na północy do południowej Skandynawii, na wschodzie do Iranu (w Azji) oraz w północnej Afryce . Największe osobniki znane są z Kaukazu i Szkocji. Na Kaukazie rosną do wysokości ok. 2000 m n.p.m., osiągając wysokość do 25 m i średnicę w pierśnicy do 150 cm. W Szkocji osiągają do 32 m wysokości i 9 m obwodu pnia.

konwalia majowa
Konwalia majowa

Konwalia majowa – gatunek byliny kłączowej z monotypowego rodzaju konwaliowatych. Zaliczany był w systemach z końca XX wieku do rodziny konwaliowatych. Konwalia jest rośliną leczniczą i popularną rośliną ozdobną, której głównym walorem są niewielkie kwiaty o charakterystycznym zapachu i dzwonkowatym kształcie. Znana jest pod wieloma nazwami zwyczajowymi i ludowymi. Występuje często w lasach niemal całej Polski, poza tym jest także uprawiana.

zawilec gajowy
Zawilec gajowy

Zawilec gajowy – gatunek byliny należący do rodziny jaskrowatych. Geofit, który masowo zakwitając podczas przedwiośnia ozdabia lasy liściaste i mieszane w niemal całej Europie. Jest rośliną trującą. W przeszłości był wykorzystywany w medycynie ludowej i weterynaryjnej. Jest bardzo zmienny, przy czym wyróżniane spoza Europy podgatunki o zasięgach obejmujących Daleki Wschód i Amerykę Północną, traktowane bywają też jako odrębne gatunki

naparstnica zwyczajna
Naparstnica zwyczajna

Naparstnica zwyczajna -gatunek roślin należący do rodziny babkowatych (według systemów XX-wiecznych do trędownikowatych). Występuje na terenie niemal całej Europy oraz w Azji Mniejszej. W Polsce spotkać ją można zarówno na niżu, jak i w górach. Na niżu występuje dość rzadko, w Tatrach natomiast należy do roślin pospolitych. Status gatunku we florze Polski: gatunek rodzimy.

pierwiosnek lekarski
Pierwiosnek lekarski

Pierwiosnek lekarski, – gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych. Występuje w całej Eurazji z wyjątkiem dalekiej północy. W Polsce częsty na niżu i w niższych położeniach górskich. Liście ma pomarszczone, podługowatojajowate, ściągnięte w ogonek, spodem omszone.

koniec
Koniec

Prezentacje przygotowali:

Jakub Lewandowski, Jakub Madejski, Maciej Stachaczek.