pszczo y n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
PSZCZOŁY PowerPoint Presentation
Download Presentation
PSZCZOŁY

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 11

PSZCZOŁY - PowerPoint PPT Presentation


 • 162 Views
 • Uploaded on

PSZCZOŁY. Kim ona jest dla nas. *Pszczoła to niewielki owad, którego praca jest doceniania przez człowieka od wielu tysięcy lat. Co wytwarzają.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'PSZCZOŁY' - lita


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
kim ona jest dla nas
Kim ona jest dla nas

*Pszczoła to niewielki owad, którego praca jest doceniania przez człowieka od wielu tysięcy lat.

co wytwarzaj
Co wytwarzają
 • Miód – jeden z głównych produktów dostarczanych przez pszczoły, traktowany jest jako przysmak, a także jako domowy środek na wiele dolegliwości. Poznanie podstawowych praw rządzących światem pszczół może okazać się niezwykłe, zwłaszcza teraz, kiedy człowiek poprzez swoją działalność w bardzo niekorzystny sposób wpływa na życie tych owadów .
kilka s w o wygl dzie
Kilka słów o wyglądzie
 • Ciało pszczoły składa się z głowy, tułowia oraz odwłoka. Na głowie znajdują się oczy, czułki oraz specjalnie zbudowany aparat gębowy, który umożliwia im pobieranie nektaru z kwiatów. Na odwłoku znajdują się dwie pary błoniastych skrzydeł oraz trzy pary nóg. Odwłok z kolei wyposażony jest w żądło służące do obrony. W czasie ataku przez żądło wprowadzana jest podrażniająca substancja, która powoduje ból i opuchliznę, a czasami nawet poważne problemy zdrowotne. Po użądleniu zwierząt o grubej skórze (np. człowiek) pszczoła ginie po kilku godzinach, natomiast ataki na drobne zwierzęta z reguły nie kończą się śmiercią.
czy pszczo y maj wrog w
Czy pszczoły mają wrogów?
 • Pomimo obecności żądła pszczoły nie są w stanie obronić się przed każdym wrogiem. Wiele osobników zostaje złapanych przez ptaki i pająki w czasie pracy w polu. Bardzo niebezpiecznym drapieżnikiem pszczół są szerszenie – pszczoły nie potrafią skutecznie bronić się przed tym owadem.
gdzie mieszkaj
Gdzie mieszkają
 • Pszczoły mieszkają w ulach.
jak zimuj pszczo y
Jak zimują pszczoły?
 • Pszczoły przez całą wiosnę i lato zbierają miód, który służy im za pokarm w okresie zimy. Po nastaniu chłodów cała rodzina pszczela wytwarza tak zwany kłąb – kulę powstałą z siedzących jedna na drugiej kilku warstw pszczół. W środku kłębu, gdzie jest najcieplej, znajduje się królowa, ogrzewana przez ciepło wytwarzane przez otaczające pszczoły. W okresie największych chłodów pozostające w kłębie pszczoły nie latają, a matka nie składa jaj. Dopiero z nadejściem cieplejszych wiosennych dni, pszczoły wylatują z ula w poszukiwaniu wody i pyłku. Czasami zdarza się, że nawet przez 5 miesięcy w roku pszczoły mogą przebywać w kłębie korzystając tylko ze zgromadzonych zapasów.
wiat bez pszcz
Świat bez pszczół
 • Coraz częściej pojawiają się w mediach informacje o drastycznie zmniejszającej się liczbie pszczół w przyrodzie. Spowodowane to jest używaniem w niewłaściwy sposób ogromnej ilości środków ochrony roślin, skażeniem środowiska oraz zmniejszającą się liczbą pszczelarzy zajmujących się produkcją miodu. 
wykona
Wykonał:
 • Jan Rybarczyk
korzystano z stron
Korzystano z stron:
 • http://www.uniwersytetdzieci.pl/clubs/showselectedarticle/10788
 • http://www.mali-odkrywcy.org/102