slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
ZEMĚPIS PRO 6.ROČNÍK Učebnice FRAUS

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 9

ZEMĚPIS PRO 6.ROČNÍK Učebnice FRAUS - PowerPoint PPT Presentation


  • 112 Views
  • Uploaded on

ZEMĚPIS PRO 6.ROČNÍK Učebnice FRAUS. Atmosféra II. . Fraus str. 44 – 45 . Srážky . Oblak . Bouřka a blesk . Vítr . Práce s meteorologickou mapou . Opakování. Srážky. vločky.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ZEMĚPIS PRO 6.ROČNÍK Učebnice FRAUS' - laksha


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

ZEMĚPIS PRO 6.ROČNÍK

Učebnice FRAUS

Atmosféra II

. Fraus str. 44 – 45

. Srážky

. Oblak

. Bouřka a blesk

. Vítr

. Práce s meteorologickou mapou

. Opakování

slide3

Srážky

vločky

Srážky jsou pojem zahrnující velkou část hydrometeorů. Jedná se o částice vody, vzniklé kondenzací vodní páry, které padají z oblohy či kondenzují přímo na zemském povrchu. Srážky jsou jednou z hlavních částí koloběhu vody v přírodě. Průměrné množství a frekvence srážek jsou důležitou charakteristikou zeměpisných oblastí a rozhodujícím faktorem pro úspěšné provozování zemědělství.

Déšť je tvořen kapkami vody o průměru větším než 0,5 mm,

popřípadě i menšími. Pokud jsou vypadávající srážky menší

než 0,5 mm, mluvíme o mrholení. Ojedinělé vypadávání

dešťových kapek se lidově označuje jako krápání.

slide4

Sníh neboli sněžení představuje jednou z možných forem atmosférických srážek, má podobu ledových krystalků a tvar převážně šestiramenných hvězdiček, nazývaných sněhové vločky.

Sníh může být také vrstva sněhových srážek čili sněhová pokrývka, která leží na povrchu země,rostlinách a budovách. Sněhová pokrývka funguje jako izolace a chrání půdu a rostliny před silnými mrazy (holomrazy).

Kroupy jsou pevné srážky označované jako krupobití. Ty jsou tvořeny kusy ledu, jejichž velikost přesahuje 5 mm. Tvar krup je vcelku rozličný, od téměř pravidelných ledových kuliček po nepravidelné agregáty.

slide5

Oblak

Oblak, lidově též mrak, je nepravidelný útvar v atmosféře tvořený drobnými kapičkami vody nebo krystalky ledu. Oblak je z dálky vnímán jako souvislý bílý nebo šedavý objekt, zevnitř pozorovatel vnímá oblak jako mlhu.

Cirrostratus je charakterizován jako průhledný bělavý závoj s vláknitou strukturou, ale může být i bez zjevné struktury.

Cirrus je oblak, který se ze všech objevuje na obloze nejvýš. Jedná se o typický oblak vysokého patra.

slide6

Nimbostratus česky dešťová sloha má horizontální rozměry tisíce kilometrů, vertikální mohutnost až několik kilometrů a vypadávají z něho trvalé srážky, ať déšť, sněžení nebo jejich kombinace.

Cumulus je jeden z druhů oblaků. Bývá často sám a má ostře ohraničené okraje. Má tvar kup, věží nebo květáku.

Mlha je oblak, který leží bezprostředně nad zemí a výrazně omezuje viditelnost. Vzniká kondenzací vodní páry v přízemní vrstvě vzduchu. Skládá se s malých vodních kapiček nebo drobných ledových krystalků rozptýlených ve vzduchu. Mlha se od oblaku odlišuje pouze tím, že se dotýká zemského povrchu, zatímco oblak nikoliv. Ochlazování vzduchu, nad zemským povrchem, které způsobuje vznik mlhy, může být vyvoláno různými faktory.

slide7

Bouřka je souborem elektrických, optických a akustických jevů vznikajících mezi oblaky navzájem nebo mezi oblaky a zemí. Bouřky dále označujeme podle doby a místa vzniku, pohybu, vzdálenosti od místa pozorování, intenzity projevů atd.

Blesk je silný přírodní elektrostatický výboj produkovaný během bouřky. Bleskový elektrický výboj je provázen emisí světla. Elektřina procházející kanály výboje rychle zahřívá okolní vzduch, který díky expanzi produkuje charakteristický zvuk hromu.

Při úderu blesku dochází při napětí i několik miliard voltů.

Kulový blesk je přírodní atmosférický jev, jehož výskyt je obvykle vázán na bouřkové počasí. Projevuje se jako kulovitý útvar nejčastěji o průměru několika centimetrů až decimetrů, různých barev od žluté po modrou, pohybující se obvykle po dobu několika sekund až minut různými směry a zanikající

buď výbuchem nebo i zcela poklidně.

slide8

VÍTR

Vítr je horizontální proudění vzduchu v atmosféře. Je vyvolaný rozdíly v tlaku vzduchu a rotací Země. Při jeho popisu nás zajímá jeho směr, rychlost a ochlazovací účinek. Rychlost (síla) větru se klasifikuje přesným určením jeho rychlosti (kilometry za hodinu, metry za sekundu)

Tornádo je silně rotující vír (se zhruba vertikální osou), vyskytující se pod spodní základnou bouří, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit hmotné škody. Má podobu nálevky, chobotu. Rychlost větru v tornádu se pohybuje od 50 do 100 m za s i více, přičemž jeho velikost se pohybuje ve stovkách metrů v průměru.

Tornáda se vyskytují v bouřích téměř po celém světě, přičemž nejznámější oblastí je americký středozápad a jih. Ve Spojených státech je největší výskyt tornád na světě. Nejvíce tornád se tam vyskytuje v období od dubna do června.

Tropická cyklóna (hurikán, tajfun) je atmosférický útvar charakteru cyklóny tlakové níže, v podobě obrovského víru s charakteristickým okem ve středu. Tropické cyklóny vznikají v subtropické oblasti, ne v oblasti rovníku.

HURIKÁN

slide9

Opakování

  • Jaké jsou druhy srážek?
  • Čím je tvořen mrak?
  • Co je blesk?
  • Ve kterém státě je nejvyšší výskyt tornád?
  • Déšť, kroupy, sníh
  • Drobnými kapičkami vody nebo krystalky ledu
  • Silný přírodní elektrostatický výboj produkovaný během bouřky
  • USA