jsme tu taky n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
VÝROČNÍ ZPRÁVA Jedličkův ústav, příspěvková organizace PowerPoint Presentation
Download Presentation
VÝROČNÍ ZPRÁVA Jedličkův ústav, příspěvková organizace

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 18

VÝROČNÍ ZPRÁVA Jedličkův ústav, příspěvková organizace - PowerPoint PPT Presentation


 • 83 Views
 • Uploaded on

Jsme tu taky…. VÝROČNÍ ZPRÁVA Jedličkův ústav, příspěvková organizace . Jedličkův ústav poskytuje sociální služby pro osoby se zdravotním postižením podle zákona o sociálních službách. Takto se to ve Výročních zprávách často uvádí. Já bych Vám chtěl sdělit něco jiného:

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'VÝROČNÍ ZPRÁVA Jedličkův ústav, příspěvková organizace' - keefer


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slovo editele mgr vladim r pt ek

Jedličkův ústav poskytuje sociální služby pro osoby se zdravotním postižením podle zákona o sociálních službách. Takto se to ve Výročních zprávách často uvádí.

Já bych Vám chtěl sdělit něco jiného:

V naší organizaci se staráme o děti a mladé lidi, kterým chceme ukázat, že mohou žít v běžné společnosti s individuální mírou podpory.To vše za předpokladu, že je tzv. běžná společnost přijme. Dalším významným faktorem je kvalitní tým profesionálních pracovníků, který se snažíme v Jedličkově ústavu vytvářet.

Dovolte mi na závěr mé úvahy vyjádřit všem našim zaměstnancům můj obdiv a velký dík za jejich práci. Všem lidem, o které se staráme, přeji, aby se nám všem společně dařilo.

Slovo ředitele: Mgr. Vladimír Ptáček
kdo jsme a kam kr me
Kdo jsme a kam kráčíme…

Jsme zařízení, kterému zanedlouho bude rovných sto let. V době svého otevření jsme patřili k nejmodernějším ústavům v Evropě a k nejdokonalejším v Rakousko-Uhersku. Ušli jsme dlouhou cestu a míříme k cíli, který je jednoznačný: naučit zdravotně postižené stát na vlastních nohou za podpory, která se v posledních letech nesrovnatelně zlepšila a rozšířila. Posilujeme sebedůvěru každého našeho uživatele už třeba tím, že jej učíme pohybovat se v neznámém prostředí samostatně a statečně.

Klademe důraz a staráme se o to, aby naši uživatelé cítili , že jsou tu taky….

Jedličkův ústav

příspěvková organizace

Lužická 920/7, 460 01 Liberec – Staré Město

náš tým….

jak n s mo n nezn te
Jak nás možná neznáte…
 • Už dávno nejsme prostor za zamřížovanými okny. . Jsme velké společenství pracovníků sociální služby, dětí, mládeže a dospělých osob s tělesným postižením, případně v kombinaci dalších zdravotních znevýhodnění, ve věku od 3 do 64 let .
 • Jsme prostor, kde se naši klienti mohou cítit jako doma. Jsme prostor, kde se pláče, směje, povídá, mlčí a přitom chápe. Jsme prostor, kde jsou stesky na denním pořádku. Jsme prostor, který zná i smích, po kterém přijde pocit souznění. Jsme prostor, kde je na prvním místě trpělivost, lidskost a pochopení. Ctíme tyto hodnoty: lidskost, odpovědnost, důvěru, trpělivost.
 • Našim klientům jsme vždy nablízku. Jak jim pomáháme?
 • Vozíme , nosíme, přenášíme, posloucháme, vnímáme ,pomáháme, radíme. Zajišťujeme kvalitní trávení volného času. Tvoříme ve výtvarných dílnách Centra denních služeb. Cvičíme, zpíváme,tančíme. Dospělým klientům, na které čeká samostatný život za branami  Jedličkova ústavu, pomáháme pochopit okolní svět, dodáváme jim sebevědomí, učíme je samostatnosti a schopnosti poprat se s tím, co přijde.
 • Těm, kteří nikdy nebudou schopni odejít a naše zařízení se stalo jejich druhým domovem, se snažíme vytvořit podmínky vedoucí ke spokojenému životu… Jsou tu taky…

Nežijeme za zamřížovanými okny….

Jsme tu taky…

slide5

Střípky z historie r.1914 – otevření Jedličkova ústavu – kapacita 100 lůžekr.1945 – Jedličkův ústav se stává pobočkou Jedličkova ústavu v Prazer.1945 – otevírá se škola při Jedličkově ústavur.1952 – ústav přechází pod ministerstvo zdravotnictvír.1969 – 1989 – rozšiřování výukových oborů, vznik sportovního oddílu zdravotně postiženýchporevoluční doba: rozsáhlé stavební úpravy, rekonstrukce historických budov, výstavba nových budov přímo v areálu Jedličkova ústavu, rozšíření rehabilitace, rozvoj péče v oblasti výchovy a vzdělávánír. 2014 – oslavy stého výročí otevření Jedličkova ústavu

Jak nás možná znáte:

Z novinových článků, ze kterých se dozvíte, kde jsme byli, co jsme kde viděli a s kým se setkali. Předměty z našich dílen najdete na nejrůznějších výstavách a trzích a také přímo na Zahradní slavnosti v prostorách Jedličkova ústavu. Naše klienty můžete potkat na sportovních utkáních libereckých hokejistů a fotbalistů. Fandit umíme dobře a tvoříme stálou a pevnou základnu fanoušků. Chodíme do kina i do divadla, i když někdy a někde zápasíme s barierami. A to i přesto, že jsme tu taky…

.

v te e
Víte, že...
 • Víte, že…?
 • … poskytujeme celoroční pobytovou službu v Domovech pro osoby se zdravotním postižením? Pod pojmem celoroční pobytová služba se skrývá nepřetržitý pobyt našich uživatelů, a to ve čtyřech Domech s kapacitou 61 míst.
 • … poskytujeme pobytovou službu v týdenním stacionáři, který nabízí ubytování formou internátního pobytu od pondělí do pátku . Nabízíme 34 míst.
 • …je naplno využívána ambulantní služba – tedy služba, která nabízí možnost zapojení se do práce ve výtvarných dílnách s nejrůznějším zaměřením ? Malovat na hedvábí, tvořit keramické výrobky, malovat anebo plést různé výrobky z proutí může od pondělí do pátku denně 40 uživatelů.
 • … umíme zajistit i takzvané odlehčovací služby. Využívají je zejména pečující osoby, které se starají nepřetržitě o lidi s postižením a potřebují nezbytný odpočinek. Nabízíme čtyři odlehčovací lůžka.
 • …máme nádherný park, který se dočká rozsáhlých oprav.
 • … využíváme vlastní tělocvičnu, protože cvičení je součástí zdravotně rehabilitačního procesu.
slide7

Naše aktivity v sociální oblasti jsou v souladu se střednědobým plánem rozvoje sociálních služeb Libereckého kraje (§95 zák. č. 108/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů). Díky našemu zřizovateli (Libereckému kraji) se daří zachovat kvalitu a rozsah sociálních služeb, přestože stále klesají neinvestiční dotace ze státního rozpočtu – kapitoly MPSV.Finanční náročnost 7 registrovaných služeb činí ročně cca 54 miliónů Kč, z toho 71% (38,3 mil. Kč) pokryjí dotace – 23,6 mil. Kč neinvestiční dotace z MPSV a 14,7 mil. Kč neinvestiční příspěvek od zřizovatele. Zbývajících 15,7 mil. Kč jsou finančně kryty od uživatelů za příspěvek na péči, stravování, ubytování, případně za fakultativní služby (14,3 mil. Kč) a z příjmů ze zdravotních pojišťoven (1,4 mil. Kč).Organizace hospodařila v roce 2011 s téměř vyrovnaným rozpočtem. Celková ztráta za celou organizaci po odvodu daně z příjmů, ve výši cca 42 tis. Kč, je po schválení zřizovatelem vykryta z rezervního fondu.

ot zky a odpov di
Otázky a odpovědi:
 • 1. Práce psychologů je v našem zařízení nezastupitelná. Co tvému týmu přinesl rok 2011?

Náš tým ve složení dvou psychologů a jednoho speciálního pedagoga pracoval po celý rok s výjimkou prázdninových měsíců. Zajišťujeme v oboru psychologie a speciální pedagogiky poradenství, prevenci, odbornou diagnostiku včetně následných pravidelných intervencí u indikovaných uživatelů pobytových služeb.

 • 1. Co pro tebe znamenal rok 2011?

Náročná byla změna na místech tří vedoucích pobytových služeb, ale zvládli jsme ji…

 • 2. Můžeš krátce shrnout uplynulý rok?

Krátce to snad ani nejde, ale podařilo se nám „narovnat“ platy pro pracovníky sociálních služeb, dobře fungují dobrovolníci a praktikanti, kteří k nám přicházejí z různých organizací a absolvují tu stáže, máme za sebou řadu sportovních akcí pro celé kolektivy služeb . Jednotlivě nemohu vyjmenovat tu spoustu akcí , které se konají bez ohledu na roční období. Úspěšné jsou také prázdninové pobyty, které jsou oblíbené mezi pracovníky i uživateli,protože v jiném prostředí než je prostředí ústavu se mohou všichni lépe poznat a užít si volný čas podle libosti…

Mgr. Kateřina Šostá speciální pedagog

Alena Horáková

vedoucí pobytových služeb

ot zky a odpov di bc alena bab nov vedouc domova pro osoby se zdravotn m posti en m d m b
Otázky a odpovědi:Bc. Alena Babínová – vedoucí Domova pro osoby se zdravotním postižením - Dům B

1. Co se v roce 2011 podařilo?

- změnili jsme obsazení směn, došlo k posílení služeb, velmi se osvědčila spolupráce s Hospicem sv. Zdislavy

2. Čemu věnujete velkou pozornost?

-určitě trávení volného času , nabízíme dostatek aktivit, canisterapii, Zdravotní klauny, pobyt venku, muzikoterapii…

Uvědomuji si důležitost kvalitního pracovního týmu, snažím se zajistit dostatečné množství vzdělávacích programů, což se v roce 2011 určitě podařilo…

Každý uživatel si zaslouží naši individuální podporu, ale hlavně: laskavé slovo a pochopení.

ot zky a odpov di jana sojkov dis vedouc domova pro osoby se zdravotn m posti en m d m c
Otázky a odpovědiJana Sojková, Dis. – vedoucí Domova pro osoby se zdravotním postižením – Dům C

1. Co se podařilo v roce 2011?

vytvořili jsme samostatnou místnost pro muzikoterapii, přestavujeme relaxační místnost a vymalovali jsme jídelnu

2. Co se chystá nového?

přála bych si , aby dopadla rekonstrukce koupelny…

-co se týká pracovníků, pak bych uvítala více výměnných stáží do jiných zařízení a pokračování supervize

slide11

Otázky a odpovědi: Zdenku Jechovou – vedoucí Domova pro osoby se zdravotním postižením – Dům E

1. Z čeho jsi měla v roce 2011 radost?

Ustálil se pracovní tým, uživatelé si užili spousty nejrůznějších kulturních a poznávacích akcí. Tým se změnil v dobře fungující „partu“.

2. Dařil se i v roce 2011 projekt osamostatňování uživatelů a jejich přechod do samostatného života – konkrétně do vlastního bytu?

V roce 2011 se jedna uživatelka přestěhovala do samostatného bytu. Další mladý člověk se k nám přistěhoval a v individuálním bydlení, kde se učí sebeobsluze, si vede dobře.

3. Na co kladou pracovníci tvého Domu největší důraz?

Určitě vedeme naše klienty k tomu, aby se nebáli vyslovit svůj názor, přistupujeme k nim jako k rovnocenným partnerům, umíme naslouchat a poradit.

ot zky a odpov di bc v clav mejck vedouc t denn ho stacion e f
Otázky a odpovědi: Bc. Václav Šmejcký – vedoucí Týdenního stacionáře F

1. Na co klade tým pracovníků tvého Domu největší důraz? Prioritou všech našich pracovníků je respektování lidské důstojnosti. Podporujeme přirozené sociální vztahy uživatele s rodinou a přáteli.

2. S čím jsi byl v roce 2011 spokojen?

Jsem rád, že se podařilo zaměstnat našeho uživatele přímo v Jedličkově ústavu. Nově jsme zavedli kroužek břišních tanců a máme za sebou skvělý výlet do německého dinoparku.. Rádi společně sledujeme sportovní přenosy, fandění českým barvám nás baví a spojuje.

ot zky a odpov di jitka buri nkov vedouc domova pro osoby se zdravotn m posti en m d m h
Otázky a odpovědi: Jitka Buriánková -vedoucí Domova pro osoby se zdravotním postižením – Dům H

1. K životu v Jedličkově ústavu patří i smutné stránky. Prozradíš, s čím jste se v roce 2011 vyrovnávali ?

Museli jsme se vyrovnat s úmrtím našeho dlouholetého uživatele. Často si na něj vzpomeneme, protože tu strávil dlouhé roky a jednoduše byl náš…

2. Co se v roce 2011 povedlo?

Určitě se zlepšila obsluha uživatelů, protože jsme zakoupili pojízdnou koupací vanu. Zároveň se nám podařilo vyměnit staré a nevhodné koberce za dobře udržovatelné linoleum.

ot zky a odpov di jana hajn vedouc centra denn ch slu eb
Otázky a odpovědiJana Hajnávedoucí Centra denních služeb

1. Došlo v roce 2011 k nějakým změnám?

byla ukončena „asistenční služba“, tj.dopolední dopomoc ve školském zařízení – služba je nyní zajišťována terénní sociální službou.

2. Zlepšili jste kvalitu služeb?

uživatelům nabízíme canisterapii, docházejí k nám zdravotní klauni

3. Z čeho jsi měla radost?

- z výstavy obrazů a keramiky, která měla obrovský ohlas

ot zky a odpov di sportovn klub jedli ka o s mari n la n sportovn mana er
Otázky a odpovědiSportovní klub Jedlička, o.s.Marián Lačný – sportovní manažer

SK Jedlička sdružuje zájemce o sportovní a tělovýchovnou činnost. Založen byl v roce 2000, je členem České federace Spastic Handicap a provozuje tyto sporty:

atletika, boccia, curling, cyklistika,florbal, stolní tenis, závěsný kuželník.

Jak prožil klub rok 2011?

Mezi nejdůležitější akce roku považujeme účast na florbalovém turnaji Open Game 2011. Představili jsme nové pojetí hry a také nové dresy, které jsme dostali darem od florbalistů FBC Liberec. Zároveň se v roli útočníka představil i náš pan ředitel.

Mezi akce oblíbené pak patřil letní výcvikový tábor juniorů SK Jedlička v už námi oblíbené a tradiční chatě v Petrovicích. Tábor žactva se pak konal v Teplicích.

ot zky a odpov di1
Otázky a odpovědi
 • Zrekapituluj rok 2011 z pohledu zdravotníka..
 • Za jednotlivé měsíce bylo dle indikace lékaře vykázáno ošetření u průměrně 34 uživatelů za měsíc.
 • Sestry se podílely u dospělých uživatelů na zácviku samostatného dodržování léčebného režimu.
 • Všem uživatelům byla poskytována odborná první pomoc při závažných změnách zdravotního stavu. Zdravotní služby byly poskytovány i během rekreačně rehabilitačních pobytů.

O kolik uživatelů jste se postarali v roce 2011?

 • V roce 2011 bylo v naší péči 77 uživatelů pobytových služeb a 23 uživatelů denních služeb, kterým jsme poskytli rehabilitační cvičení a bazén jako fakultativní službu.
 • Jaký servis jste zajišťovali uživatelům na vozících?
 • Pravidelně jednou v měsíci jsme zajistili a nadále zajišťujeme servisní odpoledne, kde uživatelům provádíme ve spolupráci s firmami kontrolu vozíků a zároveň informujeme o nových pomůckách. Nadále jsme se starali o zajištění ortopedické obuvi.

Bc.Hedvika Černá

vedoucí zdravotních služeb

Dáša Křížová

vedoucí fyzioterapeutických služeb

akce roku 2011
AKCE roku 2011
 • Leden – dětský karneval
 • Únor – koncert J. Kryla, vernisáž v galerii, jarní pobyt Smržovka
 • Březen – Ples mladých
 • Duben – Matějská pouť, Velikonoční trhy, Setkání s p. presidentem v Českém Dubu
 • Květen – Abilympiáda Praha, Veletrh poskytovatelů sociálních služeb , Bambiridáda
 • Červen – výlet do Dinoparku , Den zdravotně postižených Jablonec n.Nisou
 • Utkání SK Jedlička versus HC Bílí Tygři Liberec, Zahradní slavnost
 • Srpen – rehabilitační pobyty Poslův Mlýn, rehalbilitační pobyt Smržovka,
 • Výlet do Ratibořic
 • Září – rehabilitační pobyt StřelskéHoštice, Sraz bývalých klientů Jedličkova ústavu, Festival Naruby, Koncert duchovní hudby
 • Říjen – Slet bubeníků na Smržovce
 • Listopad – Halloween, Ples Praha, Setkání se sponzory, Strom přání
 • Prosinec – Setkání s HC Bílými Tygry, Mikuláš, akce BESIP, vánoční trhy

A celá řada menších akcí, které si organizovaly jednotlivé služby na Domech….

slide18

Děkujeme všem, kteří nás podporují a zajímají se o nás. Hlavně našim klientům tak dávají jistotu a důležité vědomí toho, že i lidé s postižením jsou tu taky…. Děkujeme sponzorům a dobrovolníkům.

Přehled sponzorů v roce 2011

Finanční sponzorský dar poskytli:

 SKLOPAN Liberec, a. s. – finanční dar 50 000 Kč

 Jiří Lebeda – finanční dar 25 000 Kč na sportovní aktivity uživatelů

 Nadace Euronisa, Liberec – finanční dar 15 000 Kč na muzikoterapii

 Nela Kadavá, v zast. Pavla Kadavého, Jablonec n. N. + Mgr. Jarmila Klokočníková,

Liberec – finanční dar 7 275 Kč - výtěžek ze společného koncertu

 KREDIT Děčín a.s., Děčín – finanční dar 7 000 Kč

 CYBERBOND CS s.r.o., Liberec - finanční dar 7 000 Kč

 Alena Vobořilová, Vilsnice, okres Děčín – finanční dar 6 849 Kč

 Pavel Prášek, Přerov – finanční dar 5 000 Kč

 SEMILEAS CZ, a.s., Semily – finanční dar 5 000 Kč

 Marie Havlíková, Frýdlant v Č. – finanční dar 3 300 Kč

 Robert Heczko, Liberec 14 – finanční dar 1 000 Kč

Věcný sponzorský dar poskytli:

 Marketing K2 s.r.o., Liberec – věcné dárky v rámci akce „Strom splněných přání”

v hodnotě cca 50 200 Kč

 INTERSPAR – pobočka Liberec – cukrovinky a dekorativní dárky v hodnotě

25 224 Kč

 Dagmar Šantrůčková – 100 ks látkových plen, 110 ks pletených ponožek v celkové

částce 10 000 Kč

 DEBRA ČR – ošetřovací materiál MEPILEX Lite 4 ks pro M. Diviše v hodnotě

7 216 Kč

 Draci FBC Liberec, o. s. CrazyGirls, Liberec – sportovní bundy Canadien - 13 ks

v hodnotě 6 500 Kč

 KAUFLAND ČR, v.o.s., provozovna Liberec – cukrovinky a dekorativní dárky

v hodnotě 5 900,50 Kč

 Dagmar Šantrůčková, Staré Splavy – látkové pleny, žínky, ubrousky, hrníčky talířky

v hodnotě 3 000 Kč

 Ing. Olga Hrebičková, Jílové u Děčína – společenské hry v hodnotě 1 836 Kč

 Dagmar Zaplatílková, Nový Bor – textilní galanterie v hodnotě 600 Kč

 ČSOB Leasing, a. s. pobočka Liberec – hračka dřevěné autíčko

 DEBRA ČR, o. s. - Kožní odd. Pediatrické kliniky FN Brno – zdravotnický materiál

k ošetření kůže

 Svaz postižených civilizačními chorobami v ČR, o.s. - OV Liberec – hydraulická

sedačka do vany

 Velvyslanectví Ázerbájdžánu, Praha 6 + CaspianLogisticsServices, s.r.o. Praha 2 –

1 260 ks 100% bio granátové šťáva 0,2l

 Jitka Ulmanová, Liberec – inkontinenční a rehabilitační pomůcky