Download
jak si zdrowo od ywia n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Jak się zdrowo odżywiać? PowerPoint Presentation
Download Presentation
Jak się zdrowo odżywiać?

Jak się zdrowo odżywiać?

146 Views Download Presentation
Download Presentation

Jak się zdrowo odżywiać?

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Jak się zdrowo odżywiać?

  2. Piramida Żywieniowa • Piramida żywieniowa obrazuje, co powinniśmy jeść często, a z czym lepiej nie przesadzać. Jej podstawa to produkty, które powinny stanowić bazę naszej diety, im bliżej wierzchołka tym mniej produktów z danej grupy powinniśmy spożywać.

  3. Witamina •    Witamina A występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Zawierają ją: masło i mleko i produkty mleczarskie, jaja, niektóre tłuste ryby, szczególnie bogata w nią jest wątroba.

  4. Witamina B • Brak tej witaminy powoduje zaburzenia przemiany węglowodanowej, porażenie nerwów obwodowych, niedowłady. Dobrym źródłem witaminy są ziemniaki, wieprzowina, wątroba, nerki, orzechy brazylijskie, nasiona dyni, słonecznika i sezamu, fasola i brunatny ryż.

  5. Witamina C • Dobrym źródłem witaminy C, szczególnie w okresie zimowym i wczesnowiosennym, są świeże owoce i soki cytrusowe, ale także godna polecenia jest zasobna w tę witaminę kiszona kapusta. Bardzo dobrym i bogatszym od owoców cytrusowych źródłem witaminy C są owoce dzikiej róży, czarna porzeczka oraz natka pietruszki. Udział tych produktów w przeciętnej, dziennej racji pokarmowej u większości z nas jest jednak niewielki.

  6. Witamina • Doskonałym źródłem witaminy D jest tran i oleje rybne, które znajdują się w rybach, takich jak łosoś, tuńczyk, śledź, makrela czy sardynki. Witaminę tę znajdziemy również w mleku (najlepiej wzbogaconym dodatkowo przez dodanie tej witaminy), a także w wątrobie, białku jaj oraz przetworach mlecznych, takich jak ser, masło czy śmietana. Oczywiście jej ilość zależy od sposobu przygotowywania tych produktów, jej przechowywania, warunków jej przewożenia, a nawet od tego, czy krowy będące "producentkami" mleka miały odpowiedni dostęp do słońca.

  7. Tłuste jedzenie odrzućw bok weźowoc będzieszoł! • Angielskie słowo "fast" znaczy szybko, pośpiesznie, lekkomyślnie, a "food" to jedzenie, żywność. I taka właśnie jest nasza codzienność - żyjemy i jemy w pośpiechu, w sposób nieprzemyślany. Powszechnie obowiązuje dyktat dania odgrzewane w mikrofalówce stają się codziennością. Nie mamy czasu delektować się posiłkiem, nie dbamy o jakość pożywienia. A przecież od tego, jak się odżywiamy, zależy nasze zdrowie i kondycja. Stąd problemem nadwagi i otyłości oraz gwałtowny wzrost liczby osób cierpiących na choroby cywilizacyjne. >