modern architektura n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Moderní architektura PowerPoint Presentation
Download Presentation
Moderní architektura

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 9

Moderní architektura - PowerPoint PPT Presentation


  • 87 Views
  • Uploaded on

Moderní architektura.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Moderní architektura' - hanh


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
modern architektura

Moderní architektura

Moderní architektura je termín užívaný pro mnoho stavitelských stylů s podobnými charakteristikami – na prvním místě jde o zjednodušení forem a eliminaci ornamentů. Tento sloh byl vytvořen na počátku 20. století. Moderní architekturu přijalo mnoho vlivných architektů a teoretiků architektury, ačkoliv v první polovině 20. století bylo postaveno pouze málo "moderních budov". Získala popularitu až po 2. světové válce a stala se na tři desetiletí dominujícím architektonickým stylem pro budovy institucí a firem.

Přesné charakteristiky a původy moderní architektury jsou stále otevřené k interpretaci a diskusi.

charakteristika
Charakteristika
  • Moderní architektura je obvykle charakterizována:
  • přijetím principu, že materiály a funkční požadavky ovlivňují výsledek
  • přijetím strojním estetiky
  • odmítnutím ornamentů
  • jednoduchostí forem a eliminací "nedůležitých detailů"
  • přijetím vyjádřené struktury
  • forma následuje funkci
p vody modern architektury
Původy moderní architektury
  • Někteří historici považují vyvinutí moderní architektury jako sociální aspekt, úzce spojený s projektem moderny a tudíž osvícenství. Podle jejich názoru se moderní sloh rozvinul jako výsledek sociální a politické revoluce. Křišťálový palác postavený Josephem Paxtonem při příležitosti Velké výstavy v roce 1851 je raným příkladem železné a ocelové stavby; možná nejlepším příkladem je však vývoj vysokých ocelových mrakodrapů v Chicagu kolem roku 1890 Williamem Le Baronem Jenneym a Louisem Sullivanem. Z raných staveb, které užívaly beton jako hlavní cestu architektonických vyjádření (spíše než čistě pro užitek), jmenujme Chrám jednotyFranka Lloyda Wrighta, postavený v roce 1906 u Chicaga, a Druhé GoetheanumRudolfa Steinera, postavené v roce 1926 u Basileje ve Švýcarsku. V roce 1932 se konala důležitá výstava MOMA, Mezinárodní výstava moderní architektury, organizovaná Philipem Johnsonem. Johnson a jeho spolupracovník Henry-Russell Hitchcock nakreslili společně mnoho různých vláken a trendů, označili je za stylově podobné, které mají jeden cíl, a začlenili je do mezinárodního slohu.