bilgisayar n tarih esi n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Bilgisayarın Tarihçesi PowerPoint Presentation
Download Presentation
Bilgisayarın Tarihçesi

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 22

Bilgisayarın Tarihçesi - PowerPoint PPT Presentation


  • 277 Views
  • Uploaded on

Bilgisayarın Tarihçesi. Bilgisayar : Kendisine verdiğimiz bilgileri istediğimizde saklayabilen, istediğimizde geri verebilen cihaza  ‘ bilgisayar ‘ denir. Bazı kaynaklarda basit hesap makinesi olan abaküs, ilk bilgisayar olarak tanımlanmaktadır. . Abaküs.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Bilgisayarın Tarihçesi' - gilead


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
Bilgisayar:Kendisine verdiğimiz bilgileri istediğimizde saklayabilen, istediğimizde geri verebilen cihaza ‘ bilgisayar ‘denir.
baz kaynaklarda basit hesap makinesi olan abak s ilk bilgisayar olarak tan mlanmaktad r
Bazı kaynaklarda basit hesap makinesi olan abaküs, ilk bilgisayar olarak tanımlanmaktadır.

Abaküs

slide4

Bilgisayarın geçmişi yaklaşık 2000 yıl öncesine dayanmaktadır. 1642 yılında Blaise Pascal tarafından yapılan hesap makinesine her ne kadar sayısal dendiyse de bugünkü anlamda sayısal kavramından çok uzaktı. Kaba tuşlarla sayı girişi yapılarak toplama ve çıkarma dışında bir işlem yapılamıyordu.

slide5

1671'de Gottfreid Wilhelm von Leibniz tarafından tasarlanan gelişmiş hesap makinesi, ancak 1694 yılında hayata geçirilebilmiş olup, özel dişliler aracılığıyla dört işlemi yapabiliyordu. Ancak Pascal ve Leibniz tarafından yapılan bu aygıtlar yaygın kullanım alanı bulamamışlardır.

slide6

Ticari anlamda kullanılabilen ilk mekanik hesap makinesi 1820 yılında Charles Xavier Thomas tarafından yapılmıştır. Charles Babbage ise, uzun araştırmalar ve birkaç denemeden sonra buharla çalışan otomatik hesap makinesini 1823 yılında yapmıştır.

slide7

Bu alanda ilk büyük gelişme; 1890'da HermannHollerith tarafından yapılan ve delikli kart sistemiyle veri girişi yapılan bilgisayar olmuştur. Bu sistemde işlem hızının artması ve hataların azalması büyük bir ilerleme sayılmıştır.

slide8
Asıl büyük ilerlemeyi HowardHathawayAiken, 1937'de Mark 1 adını verdiği bilgisayarda yarı elektronik devreler kullanmakla yapmıştır.
slide9

Mark 1 de delikli kart sistemiyle çalışmasına karşın; daha önceki benzerlerinden farklı olarak, logaritma ve trigonometri fonksiyonlarını da hesaplayabiliyordu. Yavaş olduğu halde, tam otomatik olarak çalışması ve uzun işlemleri çözebilmesi ona büyük avantaj sağlıyordu.

slide10

Çağdaş bilgisayarların tarihi 4 döneme ayrılarak incelenir:1. Kuşak (1950-1958): Lambalı teknolojiye dayanan ENIAC benzeri çok büyük aygıtlar.2. Kuşak (1958-1964): Transistör kullanan bilgisayarlar.3. Kuşak (1965-1971): Transistör yerine tümdevre kullanan bilgisayarlar. Bu dönemde bilgisayarları kendi aralarında iletişim de kurabiliyorlar.4. Kuşak (1972-günümüz): Günümüz bilgisayaları.

slide11

II. Dünya Savaşı sürecinde, ordunun daha hızlı bilgisayarlara gereksinim duyması, bilgisayar tarihinde bir devrim yaratan ENIAC' ın yapılmasına yol açmıştır. ENIAC 1945 yılında yapıldı.

slide12

İlk bilgisayar Eniac

En büyük özelliği; bugünkü çiplerin atası sayılabilecek elektron tüpleri ve RAM bellek kullanılması olmuştur. Tasarlanmış programları çalıştırabilme özelliğiyle ENIAC, geniş bir ev kadar (167 m2) yer kaplıyor ve saatte yaklaşık 180 kW elektrik harcıyordu.

slide13

ENIAC' ın ardından kısa ömürlü olan ve DEVAC adı verilen bilgisayar ve ticari anlamda satışa sunulan ilk bilgisayar olan UNIVAC 'ın yapılması 1952 yılına dek uzanmıştır.

İlk ticari bilgisayar Univac

slide14

1960'lı yıllardan sonra elektron tüplerinin yerini önce transistörler, daha sonra da yüzlerce transistörün birleşimi olarak tarif edilebilecek entegre devreler yer almıştır. Bugün bilgisayar teknolojisinde kullanılan mikroçipler ise, bir çok entegre devrenin birleşip küçültülmüş halidir.

slide15

İnternetin insan hayatına girip yaygınlaşmasıyla bilgisayarın önemi daha da artmıştır. Güncel bilgisayarlar kişiselleşerek kişisel bilgisayar (PC) adını alarak, cebe sığacak kadar küçülmüş ve hızları büyük aşamalar kaydetmiştir. Gelişen teknolojiyle birlikte bilgisayar fiyatları da giderek düşmektedir.

eniac electronic numerical integrator and computer
ENIAC (ElectronicNumericalIntegratorAndComputer)

ENIAC( Elektronik sayısal entegreli hesaplayıcı ), elektrikle çalışan ve elektronik veri işleme kapasitesine sahip ilk bilgisayar. II. Dünya Savaşı esnasında ABD'li bilimadamları tarafından inşa edilen ENIAC ilk çıkan bilgisayardı ENIAC, yaklaşık 167 m² bir alana sığıyordu ve ağırlığı 30 tondu. Yaklaşık maliyeti 500.000 $ idi.

slide17

O günlerde 60 saniye yol alan bir topun rotasının hesaplanması için, yaklaşık 20 saatlik çalışma gerekiyordu. ENIAC bu hesaplama süresini 15 saniyeye indirdi. Bir saniyede yapabildiği toplama işlemi toplam 100.000 adetti. Saniyede yapabildiği çarpım işlemi 385, bölme veya karekök alma işlemi ise 38 adetti. Geçici hafızasında sadece 200 sayıyı saklayabiliyordu.

slide18

ENIAC, 6 bayan operatör tarafından programlanıyordu. Programla yöntemi ise elle takılıp çıkarılan fişler, kablolar ve kumanda edilen düğmelerdi.

slide19

ENIAC, tam 8 yıl boyunca (1947-1955) hizmet verdi. Ancak çalışma masrafları kendisinden sonra geliştirilen çocukları, EDVAC  ve  ORDVAC’ dan fazla olmaya başlayınca elektrik bağlantıları kesildi. Böylece dünyanın ilk elektronik bilgisayarı görevini tamamlamış olarak tarihteki yerini aldı.

t rkiye de bilgisayar n ge mi i
Türkiye'de bilgisayarın geçmişi
  • Türkiye' ye ilk bilgisayar 1960 yılında yol yapımında gereken hesaplamaları daha hızlı yapabilmek için Karayolları Genel Müdürlüğü'ne gelmiştir.  IBM-650 Veri İşleme Makinesi adlı bilgisayar 12 yıl kullanılmıştır ve elektrikle çalışan ve elektronik veri işleme kapasitesine sahip 167 m² bir alana sığan ve ağırlığı 30 tonluk ilk bilgisayar ENIAC' tan tam 15 yıl sonra edinilmiştir.
slide21

İkinci bilgisayar ise akademik amaçlı kullanmak için İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Taşkışla binasına geldi. Bu bilgisayar IBM 1620 idi. İ.T.Ü' den sonra ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi bilgisayara sahip oldu. Türkiye'deki dördüncü bilgisayar ise Devlet Planlama Teşkilatı'na geldi.

slide22

Bilgisayarın zaman çizelgesi:∙ 1936 Konrad Zuse Z-1 bilgisayarını üretti.∙ 1943 İlk elektronik bilgisayar Colossus İngiltere'de yapıldı.∙ 1944 Harvard Mark 1 bilgisayarı üretildi.∙ 1948 Transistör icat edildi.∙ 1956 Fortran programlama dili geliştirildi.∙ 1966 İnternetin atası Arpanet kuruldu.∙ 1967 TexasInstruments ilk cep hesap makinesini yaptı.∙ 1968 Douglas Engelbart fareyi icat etti.∙ 1972 İlk video oyunu Odyssey üretildi.∙ 1973 İlk mikrobilgisayar üretildi.∙ 1976 İlk süper bilgisayar Cray 1 üretildi.∙ 1984 CD-ROM piyasaya sürüldü.∙ 1993 Intel, Pentium işlemciyi tanıttı.∙ 1995 Java programlama dili üretildi.