slne n s stava n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Slne čná sústava PowerPoint Presentation
Download Presentation
Slne čná sústava

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 13

Slne čná sústava - PowerPoint PPT Presentation


 • 135 Views
 • Uploaded on

Slne čná sústava. Slnko. Slnko je obrovská rotujúca plynová guľa s priemernou hustotou 1.41 g/cm 3. Nerotuje rovnomerne. Zloženie Slnka. Slnko rozmermi a žiarením patrí iba k priemerným hviezdam. Jej vek sa odhaduje na 5 miliárd rokov. m s =335000 x m z d s =109 x d z 70% vodík

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Slne čná sústava' - forest


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
Slnko je obrovská rotujúca plynová guľa s priemernou hustotou 1.41 g/cm3. Nerotuje rovnomerne
zlo enie slnka
Zloženie Slnka
 • Slnko rozmermi a žiarením patrí iba k priemerným hviezdam. Jej vek sa odhaduje na 5 miliárd rokov.

ms=335000 x mz

ds=109 x dz

70% vodík

28% hélium

2% ostatné prvky

slide4
Slnko je hviezda našej planetárnej sústavy. Planéta Zem obieha okolo Slnka. Je to naša najbližšia hviezda a zároveň najjasnejšia hviezda na oblohe. Gravitačné pôsobenie Slnka udržiava na obežných dráhach okolo Slnka všetky objekty slnečnej sústavy. Gravitačné zrýchlenie na povrchu slnka je 274,9m/s2
 • gs=28,1 x gz
slide5
Slnko predstavuje obrovskú nukleárnu pec, pri ktorej sa vodík mení na hélium,pričom sa uvoľňuje obrovské množstvo energie. 1g H2=1012J energie
 • 1m2 slnečného povrchu vyžiari za sekundu do priestoru 6,3 x 107 J energie. Na Zem ale všetko tu nedopadá kvôli ozónovej vrstve.
slne n erupcie
Slnečné erupcie
 • Slnečná erupcia je masívna explózia v slnečnej atmosfére s energiou ekvivalentnou milarde megaton, šíriaca sa rýchlosťou milión km za hodinu (0,05% rýchlosti svetla), niekedy aj omnoho rýchlejšie.
 • Erupcia vzniká ako reakcia slnečnej atmosféry na náhly, rýchly proces vyžiarenia energie, ktorá je pravdepodobne magnetického pôvodu. Táto energia spôsobí v určitom miestne slnečnej atmosféry časovo obmedzené prehriatie a následné urýchlenie elektrónov, protónov a ťažšie iónov na rýchlosti blízke rýchlosti svetla.
slide7
Erupcie úzko súvisia s aktívnymi obblasťami a väčšina erupcií sa nachádza v okolí slnečných škvŕn, kde vychádza silné magnetické pole zo slnečného povrchu do koróny. Len 7% veľkých erupcií vzniká mimo aktívnych oblastí alebo v starých aktívnych oblastiach. Tento druh erupcií často súvisí so zmiznutím pokojného filamentu a trvá niekoľko hodín. Energia erupcií sa kumuluje obyčajne niekoľko hodín alebo dní, ale väčšine erupcií trvá iba niekoľko minút uvoľnenie ich energie.
 • Prvýkrát boli erupcie pozorované na Slnku v roku 1859. Hviezdne erupcie sa pozorovali aj na mnohých iných hviezdach.
 • Frekvencia výskytu erupcií sa mení od niekoľkých za deň po menej ako jednu za týždeň.
fotosf ra
Fotosféra
 • Je to vrchný obal Slnka,je to kypiace more žiariaceho plynu s hrúbkou do 500km
 • SLNEČNÉ ŠKVRNY – sú to tmavé fľaky , ktoré sa periodicky objavujú . Ich životnosť je od pár hodín do niekoľkých týždňov.
 • GRANULÁCIA- je to zrnitosť povrchu Slnka spôsobená krúžiacimi prúdmi plynu.
atmosf ra slnka
Atmosféra Slnka
 • Pozostáva z dvoch častí
 • CHROMOSFÉRA – má hrúbku 5000km
 • KORONA – je jasná plazmová Slnečná atmosféra siahajúca výronmi plynov milióny km do vesmíru
 • Najlepšie sa pozoruje pri zatmení Slnka
v znam
Význam
 • Slnko je naša najbližšia hviezda. Svetlo z neho letí na Zem približne 8 minút a 20 sekúnd (pričom z našej druhej najbližšej hviezdy, Alfa Centauri, letí svetlo na Zem 4,2 roka). Vzdialenosť Zeme od Slnka sa mení v rozpätí od 147 097 000 km (perihélium) do 152 099 000 km (afélium), tieto zmeny však nespôsobujú veľké kolísanie teploty na Zemi a nie sú ani príčinou striedania ročných období. Slnečná energia je základom takmer všetkých procesov prebiehajúcich na jej planétach a teda aj na Zemi. Žiarenie, ktoré je najintenzívnejšie v oblasti okolo zemského rovníka, zahrieva vzduch viac v rovníkových vrstvách ako vo vyšších zemepisných šírkach. Zahriaty vzduch sa z dôvodu svojej nižšej hustoty dvíha a prúdi do miest vzdialenejších od rovníka, kde sa ochladzuje a klesá. Táto cirkulácia umožňuje vznik globálnych tepelných režimov. Podobný proces prebieha aj v oceánoch, kde dochádza k výraznejšiemu zahrievaniu rovníkových vôd, ktoré sa potom pohybujú smerom k pólom.[1] Od slnečnej energie teda nevyhnutne závisia podnebie, počasie a teplota na Zemi. Slapové sily Slnka spôsobujú slnečný príliv a odliv. Slnko priamo neovplyvňuje iba sopečnú a tektonickú aktivitu a tiež mesačný príliv a odliv.
slide12
Čo sa viac smeje:
 • Malý Števko ALEBO
slide13
Prezentovali:
 • Mišo Zanovit

A

Miloš Frčo