slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
BADANIE PowerPoint Presentation
Download Presentation
BADANIE

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 31

BADANIE - PowerPoint PPT Presentation


  • 156 Views
  • Uploaded on

Partner badania :. BADANIE. Branża PR a media: dziś i jutro. 2011.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'BADANIE' - ely


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Partnerbadania:

BADANIE

Branża PR a media:

dziś i jutro

2011

slide2

Na naszych oczach zmienia się świat mediów. Coraz powszechniejszy internet przestaje być powoli traktowany jako osobny środek przekazu, a zaczyna przypominiać środowisko, w którym płynie informacja z telewizji, radia, prasy. Jednak klasycznie rozumiane media nie odpuszczają pola.

THINKTANK i portal PRoto zbadali, jak na te wyzwania dla specjalistów komunikacji odpowiada branża PR w Polsce.

slide3

5 NAJCIEKAWSZYCH WNIOSKÓW Z BADANIA

1

2

WYNIKI SZCZEGÓŁOWE

INFORMACJE O BADANIU: METODOLOGIA

3

4

KTO BRAŁ UDZIAŁ

W BADANIU?

slide5

MEDIA A PR DZIŚ: PRASA TRZYMA SIĘ MOCNO

1

Obecnie w pracy PR-owców najważniejsze są relacje z dziennikarzami prasowymi, którzy są zazwyczaj twórcami kontentu rozpowszechnianego przez inne media, dlatego wymagają szczególnej uwagi. Na drugim miejscu są media internetowe, które jako kluczowe w relacjach określiło niemal siedmiu na dziesięciu respondentów. Dużo mniej ważne są relacje z dziennikarzami telewizyjnymi i radiowymi a także komunikacja w sieci, rozumiana jako aktywność na blogach, mediach społecznościowych.

slide6

MEDIA A PR JUTRO: PRASA TRACI NA ZNACZENIU, ROŚNIE ROLAPR W SIECI

2

Praktycy komunikacji przewidują, że za trzy lata ich praca się zmieni. Przede wszystkim spadnie znaczenie relacji z prasą. Rzecznicy prasowi będą sami za pomocą mediów społecznościowych kontaktować się z potencjalnymi klientami. Towarzyszy temu bardzo mocny deklarowany wzrost roli PR-u w sieci (o prawie 30 punktów procentowych). Na pierwsze miejsce w tym rankingu wysforowują się media internetowe i związane z nimi nadzieje związane m.in. z zapowiedziami szybkiej internetyzacji Polski przez holdingi medialno-telekomunikacyjne.

slide7

NARZĘDZIA INTERNETOWE:

WZROŚNIE ROLA VIDEO ONLINE,

MIKROBLOGÓW, GIER

Internet w pracy PR-owca to nadal przede wszystkim e-mail i social media. Nadal niewielkie znaczenie obecnie mają mikroblogi, video online, czy wykorzystanie Wikipedii i wirtualnych światów. Za trzy lata ma być inaczej. Eksperci komunikacji przewidują, że największe wzrost znaczenia osiągnie video online. PR-owcy szanse rozwoju widzą także w mikroblogach (wzrost o 26 punktów procentowych). Najwidoczniej spodziewają się jednak długo oczekiwanej popularyzacji Twittera. Sądzą też, ze ważne będą dla ich pracy gry i wirtualne światy.

3

slide8

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE:

KRÓLUJE FACEBOOK

4

Trzy czwarte z PR-owców wykorzystuje w swojej pracy przynajmniej kilka razy w miesiącu Facebook, około połowy takie portale jak youtube i goldenline. Rzadziej wykorzystywana jest nk.pl (korzysta z niej w pracy jedynie co dziesiąty respondent), Grono i takie media społecznościowe jak Twitter, Blip, czy blogosfera. Wiele z tych mediów wykorzystywanych jest przez PR-ców częściej prywatnie, niż służbowo. Z youtube i nk.pl PR-owcy korzystają z dużo większą częstotliwością w domu, po godzinach pracy.

slide9

DZIEŃ PR-OWCA: ŚREDNIO 10H

ONLINE, DZIESIĄTKI MAILI, TELEFONY

5

PRowcy korzystają bardzo intensywnie z inernetu w trakcie swojego dnia pracy – podczas jednego dnia pracy średnio odbierają 33 maile i wysyłają 28 wiadomości. Wykonują też 9 telefonów służbowych i wysyłają 2 służbowe smsy. W trakcie jednego tygodnia pracy wykonują, średnio, 4 spotkania służbowe miejscu pracy i 3 poza swoją firmą/instytucją.

slide11

Jakie są najważniejsze narzędzia w pracy

PR-owca?

Kluczową rolę w pracy PR-owca odgrywają wciąż, na razie, relacje z dziennikarzami prasowymi, którzy są zazwyczaj twórcą kontentu rozpowszechnianego przez inne media. Zaraz na drugim miejscu pojawiają się jednak media internetowe, które jako kluczowe w relacjach określiło niemal siedmiu na dziesięciu respondentów. Szybkość dotarcia do konsumenta portali, witryn mediów zdaje się być decydujące. Na kolejnych dwóch pozycjach znalazły się relacje z dziennikarzami telewizyjnymi i radiowymi, a także – PR w sieci, rozumiany jako aktywność na blogach, mediach społecznościowych i in. Mniej istotne okazały się eventy, sponsoring, czy reklama.

W perspektywie 3-letniej przede wszystkim widać deklarowany przez PR-owców bardzo wysoki spadek znaczenia relacji z prasą (jako „bardzo istotne” w 2014 roku określiło to narzędzie 5 na 10 respondentów). Towarzyszy temu bardzo mocny deklarowany wzrost roli PR-u w sieci (o prawie 30 punktów procentowych). Na pierwsze miejsce w tym rankingu wysforowują się zaś media internetowe.

slide12

Najważniejsze narzędzia komunikacji PR-owca*

Najwyższy wzrost znaczenia

Najwyższy spadek znaczenia

*odpowiedzi „bardzo istotne” na 5-stopniowej skali (zupełnie nieistotne, raczej nieistotne, trudno powiedzieć, istotne, bardzo istotne)

slide13

Jakie są najważniejsze narzędzia internetowe

w pracy PR-owca?

Jako kluczowe internetowe narzędzie pracy PR-owcy określają, rzecz jasna, e-mail. Na drugim miejscu plasują się media społecznościowe - niemal siedmiu na dziesięciu wskazuje na ich dużą wagę we własne pracy. Nadal niewielkie znaczenie obecnie mają mikroblogi, video on-line, czy wykorzystanie Wikipedii i wirtualnych światów. Pytanie o perspektywę 3-letnią odsłania jednak wzrost znaczenia tych form komunikacji.

Największy wzrost znaczenia za 3 lata, w deklaracjach PR-owców, osiągnie video online (wzrost o ponad 30 punktów procentowych). Branża PR wieści więc renesans krótkich treści video (np. transmisja konferencji), która będzie miała większą siłę oddziaływania niż słowo pisane, a zastąpi klasyczny przekaz telewizyjny. PR-owcy szanse rozwoju widzą także w mikroblogach (wzrost o 26 punktów procentowych). Najwidoczniej spodziewają się jednak długo oczekiwanej popularyzacji Twittera, który nadal nie może się przebić do szerszej świadomości w Polsce. Duży przyrost znaczenia, w deklaracjach respondentów, zanotują w ich pracy również gry i wirtualne światy.

slide14

Wykorzystywane przez PR internetowe narzędzia komunikacji*

Najwyższy deklarowany wzrost znaczenie

*odpowiedzi „istotne” i „bardzo istotne” na 5-stopniowej skali (zupełnie nieistotne, raczej nieistotne, trudno powiedzieć, istotne, bardzo istotne)

slide15

Jaki PR-owcy korzystają z mediów społecznościowych?

PR-owcy, w większości, wierzą w moc social media. Sześciu na dziesięciu respondentów uważa, że są one skutecznym narzędziem komunikacji biznesowej. Równo trzy czwarte z nich wykorzystuje w swojej pracy przynajmniej kilka razy w miesiącu Facebook, około połowy takie portale jak Youtube i Goldenline. Rzadziej wykorzystywana jest Nasza-klasa, Grono i takie media społecznościowe jak Twitter, Blip, czy blogosfera.

Co ciekawe, wiele z tych mediów wykorzystywanych jest przez PR-ców częściej prywatnie, niż służbowo. Największa różnica dostrzegalna jest w przypadku youtube.pl i nk.pl Zasadne wydaje się więc być pytanie, dotyczące mieszania się sfery prywatnej i służbowej w internecie. Na pytanie, czy zdarza im się zamieszczać komentarze dotyczące działalności firmy na prywatnym profilu, PR-owcy opowiadają w większości negatywnie. 6 na 10 nie zdarza się to nigdy, jednej piątej bardzo rzadko, tylko 20% pozostałych z większą częstotliwością. Jak widać, w tym przypadku granica pomiędzy życiem prywatnym a służbowym PR-owca jest bardzo wyraźna.

slide16

60%

Taki odsetek badanych PR-owców uważa, że media społecznościowe są skutecznym narzędziem komunikacji

biznesowej.

slide17

Wykorzystanie mediów społecznościowych w pracy i prywatnie (przynajmniej kilka razy w miesiącu)

PRYWATNIE:

W PRACY:

75% Facebook 83% Facebook

83% Youtube

55% Youtube 58% Goldenline

48% Goldenline.pl

29% Blogosfera 24% Nasza-klasa

22% Twitter 18% Twitter

18% Blip 13% Blip

11% Nasza-klasa

5% Grono 9% Grono

slide18

Czy zdarza się Pani/Panu zamieszczać komentarze dotyczące firmy na prywatnym profilu w mediach społecznościowych?

slide19

Dzień PR-owca: media i spotkania

Zdecydowanie najbardziej istotną formą komunikacji, jaką prowadzi specjalista PR z klientami, konsumentami, dziennikarzami jest kontakt online. Dużo mniej istotna, w deklaracjach PR-owców jest komunikacja telefoniczna, podobnie jak komunikacja bezpośrednia, face to face.

PR-owiec w trakcie dnia pracy jest dostępny online średnio 10h, wysyła też dziesiątki maili. Korzysta z dobrodziejstw internetu mobilnego – 7 na 10 specjalistów od PR korzysta z internetu w telefonie komórkowym. Co dziesiąty użytkuje też iPada (11% odpowiedzi „często” i „bardzo często”). O ile w przypadku mediów społecznościowych granica pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym jest wyraźnie zakreślona, zmienia się to w przypadku dostępności telefonicznej. Prawie 70% PR-owców zdarza się, że nie wyłaczają „komórki” na noc, mając świadomość, że mogą dostać pilny telefon z pracy.

slide20

Najważniejsze kanały komunikacji PR-owca*

45%

Komunikacja

telefoniczne

Komunikacja face-to-face

43%

81%

Komunikacja

online

Inne:

kreatywne przesyłki,

spotkania prasowe,

komunikaty prasowe.

*odpowiedzi „istotne” i „bardzo istotne” na 5-stopniowej skali (zupełnie nieistotne, raczej nieistotne, trudno powiedzieć, istotne, bardzo istotne)

slide21

PR-owiec w trakcie 1 dnia pracy średnio:

28

10h

33

Odbiera 33 maile

służbowe

Wysyła 28

maili służbowych

Jest dostępny 10 h

online

92

Wysyła 2 służbowe

smsy

Wykonuje 9 telefonów

służbowych

slide22

PR-owiec w trakcie 1 tygodnia pracy średnio:

3

4

Wykonuje 3 spotkania służbowe poza miejscem pracy

Wykonuje 4

spotkania służbowe w miejscu pracy

slide23

73%

Taki odsetek przebadanych PR-owców korzysta z internetu w telefonie komórkowym. 44% robi to bardzo często.

slide24

11%

Taki odsetek PR-owców korzysta często z iPada.

slide25

Czy zdarza się Pani/Panu nie wyłączać telefonu na noc, mając

świadomość, że może mieć Pani/Pan pilne wezwanie z miejsca pracy?

slide29

Struktura próby

RODZAJ PRACY

PŁEĆ

WIEK

slide30
Kontakt:

Kazimierz Żurek

Koordynator projektów badawczych

Dział Badań THINKTANK

kzurek@mttp.pl