Tisk rny
Download
1 / 24

Tiskárny - PowerPoint PPT Presentation


 • 134 Views
 • Uploaded on

Tiskárny. Referát. Stav trhu za rok 2004. Počet prodaných tiskáren: 300 052 ks v hodnotě 71,75 mil. $ Počet prodaných multifunkčních zařízení: 159 176 ks v hodnotě 78,79 mil. $ Oproti roku 2003 je zaznamenán nárůst prodeje multifunkčních zařízení o 123%. Na co dávat bacha při koupi?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Tiskárny' - damita


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Tisk rny

Tiskárny

Referát

Martin Krištof


Stav trhu za rok 2004
Stav trhu za rok 2004

 • Počet prodaných tiskáren: 300 052 ks v hodnotě 71,75 mil. $

 • Počet prodaných multifunkčních zařízení: 159 176 ks v hodnotě 78,79 mil.$

 • Oproti roku 2003 je zaznamenán nárůst prodeje multifunkčních zařízení o 123%

Martin Krištof


Na co d vat bacha p i koupi
Na co dávat bacha při koupi?

 • Pozor na superlevné tiskárny. Ne, že by byly o tolik horší, než jejich dražší kolegové. Obvykle se ale ušetří na vybavení. Tiskárny za pár stokorun nemají v základní výbavě tiskové hlavy nebo náplně.

 • K mnoha tiskárnám není dodáván USB kabel. Sice stojí jen pár desetikorun, ale pokud vás na tuto skutečnost prodavač neupozorní, budete se muset projít do obchodu ještě jednou.

 • Nepočítejte s tím, že na první náplň vytisknete příliš mnoho stránek. Tzv. startovací náplň, která je součástí balení, má často jen poloviční kapacitu než standardní.

 • Pozor také na levnější fototiskárny. Ke kvalitnímu tisku na fotopapír potřebujete kromě základních barev také speciální náplně s jemnějšími odstíny. Ty ale nebývají součástí balení a budete je muset dokoupit zvlášť.

 • Údaje o výdrži tiskových náplní jsou obvykle testovány při 5% pokrytí tiskové stránky. Počítejte s mnohem nižší výdrží.

 • Stejně tak příliš nevěřte udávané rychlosti tisku (měří se ve znakovém režimu)

Martin Krištof


Laserov tisk rny historie
Laserové tiskárny - historie

 • Za laserovou tiskárnou stojí dvě společnosti. Hewlett Packard a Canon. Tyto dvě společnosti začaly spolupracovat a roku 1982 byla uvedena tiskárna HP 2680. Byla obrovská (asi jako lednice nebo pračka) a stála více než 2.000.000 Kč.

 • O dva roky později tedy byla představena první "osobní" laserová tiskárna známého jména LaserJet. I přes cenu 100.000 Kč (na první laserovku to ale není zase tak moc) se slušně prodávala.

Martin Krištof


Laserov tisk rny princip tisku
Laserové tiskárny – princip tisku

 • Základem principu je laser, který osvětluje válec citlivý na světlo. Ten je kladně nabitý, ale místa osvícená laserem se stanou neutrálními. Kladně nabitý toner (jemný uhlíkový prášek) se rozpráší na válec a ulpí na osvícených neutrálních místech. Jak je známo, kladné náboje se odpuzují, a tak by nemělo dojít k tomu, že by toner ulpěl na neosvícené místo válce. Obraz na válci je pak přenesen na záporně nabitý papír. Válec se vyčistí a znovu nabije. Toner by se však na papíru neudržel, a tak je potřeba jej tam upevnit nastálo. To se provede zapečením toneru při teplotě cca 150-250°C. Celá stránka se tiskne najednou, proto se těmto tiskárnám říká také "stránkové".

Martin Krištof


Led tisk rny
LED Tiskárny

 • Jsou velmi podobné laserovým tiskárnám, ale místo laseru jsou zde použity LED diody. Ty taktéž osvítí válec, a ostatní je zde prakticky shodné s tiskárnami laserovými. Tyto LED diody jsou rozmístěny na celou šířku válce a jejich množství určuje rozlišení tiskárny. Při rozlišení 600dpi je zde asi 5000 diod.

Martin Krištof


Laserov x inkoustov
Laserové x Inkoustové

 • Inkoustové tiskárny jsou vhodné pro tisk fotografií a všude tam, kde není kladen důraz na počet vytištěných stránek za měsíc.

 • Laserové jsou vhodné pro častý tisk a náklady na vytištěnou stránku bývají většinou nižší než u inkoustových

 • Tisk téhož dokumentu v několika kopiích je mnohem rychlejší na laserové tiskárně

Martin Krištof


Kam se ztr c inkoust
Kam se ztrácí inkoust?

 • Jak je to však se spotřebou inkoustu na jiné operace než je samotný tisk? Je překvapující kolik inkoustu může běžná stolní tiskárna spotřebovat na takzvané servisní účely.

 • První spuštění tiskárnyPokud vybalíte tiskárnu z krabice, vložíte do ní náplně s inkoustem a poprvé ji zapnete, proběhne takzvaný prvotní servis tiskového mechanismu. Ten v sobě zahrnuje zejména naplnění transportní cesty ze zásobníků do tiskových hlav inkoustem a její pročištění. Zároveň musí dojít k propláchnutí trysek. A v neposlední řadě dochází ke kontrole a kalibraci celého tiskového mechanismu. A spotřeba inkoustu? Podle nezávislých studií se pohybuje v rozmezí 3 až 10% kapacity všech instalovaných náplní.

 • Každá výměna náplníKaždá výměna náplně způsobí spotřebu všech barev inkoustu. Navíc je důležité si uvědomit, že opravdu každé vyjmutí a vrácení náplně vyvolává stejnou servisní operaci a znamená spotřebu inkoustu.A spotřeba inkoustu? Ta se pohybuje mezi 10 až 20% u barvy, kterou jsme vyměňovali (pokud jsou odděleny) a 3 až 15% všech ostatních barev!

Martin Krištof


Kam se ztr c inkoust1
Kam se ztrácí inkoust?

 • Automatické čištění hlavTisková hlava si kdykoli v průběhu tisku či v klidovém stavu může odskočit k čistícímu polštářku a pročistit si celý tiskový mechanismus tím, že "naslepo" prolije tiskové hlavy inkoustem. Většina tiskáren uplatňuje dvě strategie pro určení okamžiku, kdy má automatické čištění proběhnout. Jednou je počet vytištěných stran od posledního čištění a druhou je čas, který uplynul. Takže například vždy po vytištění 100 stran či uplynutí 14 dní dojde k automatickému čištění. A spotřeba inkoustu? Ta záleží na četnosti tisku a jeho skladbě. Podle studie společnosti Spenser by se měla u běžného domácího uživatele pohybovat celkově kolem 10 - 15% objemu náplně, ale čím méně často budete tisknout, tím bude vyšší.

 • Ostatní faktorySpecifickým okamžikem je uživatelem spuštěný servis a čištění hlav. Praxe ukazuje, že spotřeba se pohybuje mezi 15 až 30% kapacity všech náplní vložených do

Martin Krištof


Kam se ztr c inkoust se teno a podtr eno
Kam se ztrácí inkoust? - Sečteno a podtrženo

 • V případě krajně neefektivního tiskového mechanismu zkombinovaného s nárazovým používáním tiskárny ve velmi suchém prostředí se snadno můžeme dostat k tomu, že ze zakoupeného inkoustu se až 60% použije pro servisní účely a pouze 40% pro samotný tisk. Vše velice záleží na tom, jakou tiskárnu a jakým styl používáme. Obecně platí, že méně častý tisk zvyšuje servisní spotřebu stejně jako každá výměna náplní! Při rozumném zacházení a četnosti tisku (cca 15 dokumentů týdně s krátkými přestávkami) lze podle studie Spenser Labs například u modelu HP DeskJet 5740 dosáhnout cca 77% efektivity.

Martin Krištof


Minitest inkoustov ch tisk ren
Minitest inkoustových tiskáren

 • Tiskárny v testu

  • Canon Pixima iP4000 (Czechcomputer 3 513,- )

  • Canon Pixima iP6000D (Czechcomputer 5 969,- )

  • Epson Stylus Photo R200 (AlfaComputer 2 750,- Kč )

  • Lexmark P915(Megaobchod 2 601 Kč)

  • HP Photosmart 7450 (Czechcomputer 2 426,- )

Martin Krištof

Minitest canon pixima ip4000

+

Tiskové náklady

Rychlost tisku

Tisk na CD

-

Pouze USB 1.1

Zobrazení inkoustu

Čtečka pamětových karet

Minitest – Canon Pixima iP4000

Martin Krištof


Minitest epson stylus photo r200

+

Kvalita tisku

Status monitor

Tisk na CD

Softwarové vybavení

-

Rychlost tisku

Minitest – Epson Stylus Photo R200

Martin Krištof


Minitest canon pixima ip6000d

+

Ovladač

Rychlost tisku

Tisk na CD

čeština

-

Pouze USB 1.1

Zobrazení inkoustu

Minitest – Canon Pixima iP6000D

Martin Krištof


Minitest hp photosmart 7450

+

Kvalita tisku

Přehledný ovladač

Tisk z paměťových karet

-

Rychlost tisku

Tiskové náklady

Umístění zásobníků

Minitest – HP Photosmart 7450

Martin Krištof


Minitest lexmark p915

+

Barevný displej

Tisk bez PC

Přesné zobrazení inkoustu

-

Tiskové náklady

Kvalita tisku

Chybí tiskový náhled

Minitest – Lexmark P915

Martin Krištof


Z v r testu
Závěr testu

 • A vítězem se stává…. Canon Pixima iP4000

  • Za kvalitní a rychlý tisk

  • Nízké tiskové náklady

  • Přijatelnou cenu tiskárny

Martin Krištof


N co v ce o v t zi testu
Něco více o vítězi testu

 • Rozlišení: 4 800 x 1 200 dpi

 • Tiskový engine: 5 inkoustů s mikro tryskou, FINE technologie, 2pl

 • Tiskárna dokáže tisknout bezokrajové fotografie až do rozměru A4. Orientační rychlosti tisku jsou 25 stránek za minutu černobíle, případně 17 barevně.

 • nechybí ani možnost snadného automatického oboustranného tisku či potisku kompatibilních CD a DVD médií.

 • Ocenění:

Září 2005, Canon PIXMA iP 4000

"Golden Award za vynikající kvalitu fotografií, potisk CD/DVD a poměr cena/výkon"

Slovy pctuningu: Tisk fotografií je opravdu kvalitní a předčí mnohé fotolaby a navíc máte tu možnost doladit si fotky k obrazu svému.

Další vlastností která Canon PIXMA iP 4000 staví na odiv je snadný a velmi kvalitní potisk CD/DVD. Zde se nabízí srovnání s LightScribe, který nevychází vůči potisku Canonem příliš dobře.

Za cenu asi 3 200 bez DPH dostanete opravdu vynikající tiskárnu, která nemá na našem trhu konkurenci v poměru cena/výkon a nemá snad žádné chyby, až na to, že budete časem muset kupovat nové náplně :-)..

Martin Krištof


Alternativn vyu it
Alternativní využití

 • Výzkumný tým na univerzitě v Jižní Karolíně používá starší tiskárny HP a Canon při vývoji technologie, která umožní "tisk" náhradní pokožky například pro pacienty s popáleninami. Pro toto nasazení se hodí deset let staré tiskárny, které umožňuji nanášet vrstvu proteinu na gelový podklad z trysek, které mají větší průměr než mikrotrysky současných tiskáren s vysokým rozlišením.

  • Tato metoda, která je zatím v počátečních stádiích výzkumu, má však přinést vylepšení ve srovnání se současnou metodou.

  • Výzkumníci odhadují možné nasazení postupu vyvinutého díky starým tiskárnám během několika let.

Martin Krištof


Pou it literatura
Použitá literatura

Martin Krištof


Z v r
Závěr

 • Děkuji za vaši pozornost

Martin Krištof