Vodní elektrárny - PowerPoint PPT Presentation

slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Vodní elektrárny PowerPoint Presentation
Download Presentation
Vodní elektrárny

play fullscreen
1 / 18
Vodní elektrárny
165 Views
Download Presentation
finley
Download Presentation

Vodní elektrárny

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Vodníelektrárny Ondřej Wolf & Viktor Licek

 2. Po vypracování prvotního návrhu naší prezentace jsme si uvědomili, že dozajista nebude vybočovat z řady ostatních. Popsat princip fungování vodní elektrárny přece dokáže každý rozumný člověk. Zaměřili jsme se tedy spíše na sociální stránku věci.

 3. Vyšli jsme do ulic s poznámkovým blokem a začali se vyptávat kolemjdoucích. Odpovědi se, jak se později dozvíte, velmi různily.

 4. Jak vnímáte zdroj elektrické energie v podobě vodních elektráren? Teď o tom zrovna něco psali na tom internetu. Nechápu, co se na tom pořád řeší. Uhlí snad máme dost. Kdyby se spíš věnovali důležitějším věcem. No nevím, nejsem si jistá, jestli je k životnímu prostředí šetrné přehrazovat řeky a stavět na nich elektrárny. Připadá mi to jako fakt dobrá věc, bejt vládou, tak se to u nás snažím co nejvíc rozšířit Ester, 32 let Ladislav, 67 let Jiří, 23 let Já si myslím, že je to dobrý, ne? Rozhodně lepší než ty jaderný, třeba ten Černobyl, jak to bouchlo. Hmm... V jistém smyslu jsem pro, ale snad vymyslej ještě něco lepšího. Já samozřejmě věřím, že budoucnost energitiky se skrývá právě v obnovitelných zdrojích. Konkrétně vodní elektrárny jsou pro mne jednou z nejzajímavějších alternativ. René, 16 let Tereza, 27 let Jan, 40 let

 5. Ve výše uvedeném shrnutí nejzajímavějších názorů jsme zjistili již dříve zřejmé. Mladší generace a vysokoškolsky vzdělaní lidé jsou PRO alternativní zdroje energie, zatímco senioři a lidé se základním vzděláním jsou PROTI, nebo si nejsou svým názorem jisti.

 6. Dále jsme se spoluobčanů ptali, zda-li dokážou jmenovat nějakou vodní elektrárnu, případně jestli nějakou navštívili.

 7. Znáte nějakou vodní elektrárnu v ČR nebo ve světě? Navštívili jste nějakou? Vnoučata říkala, že se snad nějaká staví poblíž Olomouce, i když nevím, oni si často vymejšlej Asi před měsícem jsem byla na Slapech, ty už jsou ale zavřený, nebo zavřeli jinou? To jste mě docela dostali. Není nějaká tady v Ústí Gerhard, 72 let Lucie, 31 let Martin, 13 let Docela dávno jsme byli v Dalešicích a bylo to super, i dětem se to líbilo Jako malí jsme vodní elektrárny s rodiči navštěvovali, ale teď, když už je má skoro všechny ČEZ, tak tam myslím zakázali prohlídky My se to teď o tom teď učíme ve škole, ale je to hrozná nuda Monika, 33 let Lucie, 17let Lukáš, 28 let

 8. Poměrně nás překvapilo velké množství lidí, kteří někdy vodní elektrárnu navštívili. Dokonce i ti, jež od nich žijí daleko, se už do nějaké podívali.

 9. Setkali jsme s takovým množstvím odlišných názorů, až nás zarazilo, jak je takové téma rozporuplné.

 10. Neváhali jsme tedy a při nejbližší příležitosti jsme se vydali k jedné z největších vodních elektráren v ČR, k Orlíku.

 11. Po odpolední prohlídce komplexu jsme byli mile překvapeni. Bylo nám jasné, že kdybychom na ni byli dotázani, hodnotili bychom tuto zkušenost velmi kladně.

 12. Při příležitosti návštěvy jsme se položili pár otázek také jednomu ze zaměstnanců oné elektrárny.

 13. Jak jste se dostal k této práci na Orlíku? Moje maminka se vodníma elektrárnama zabývala a já to po ní asi zdědil. Každopádně mě to baví. Je pro vás tato práce náročná? Nejdřív jsem se tady docela trápil, není to tak jednoduchý, jak se zdá, ale teď už je to v pohodě. V Česku momentálně velká část firem propouští své zaměstnance. Nebojíte se toho? Heled'te, my tu máme lidí tak akorát a nemyslím si, že někdo přebývá.

 14. Do této doby jsme se zaobírali pouze názorem široké veřejnosti, která nebyla s tímto tématem plně seznámena, ale dále bychom rádi odprezentovali názor, jenž je podložen mnohaletou praxí. Zeptali jsme se totiž uznávaného hydrologa Ing. Martina Nerudy, Ph.D.

 15. Jak vidíte budoucnost energetiky? Myslíte si, že se ze všech alternativních zdrojů prosadí právě vodní elektrárny? To bych takto neřekl, alternativní zdroje budou určitě navyšovat svůj podíl na výrobě energie, ale potenciál hydroelektráren je omezený. Jsou vodní elektrárny opravdu tak ekologické, jak je široká veřejnost vnímá? Ekologické jsou, ale u každé vodní elektrárny musí být rybí přechod. Hydroelektrárny totiž tvoří určitou bariéru pro migraci ryb. Jaké jsou podle Vás největší výhody vodních elektráren? Největší výhodou hydroelektráren je samozřejmě fakt, že jsou obnovitelným zdrojem energie.

 16. Po zkušenostech s panem inženýrem Nerudou jsme si uvědomili, že zasvěcení člověka do problematiky vodních elektráren je spíše otázkou let, než-li dnů či týdnů.

 17. Závěrem bychom rádi poděkovali za záminku v podobě této soutěže, která nám umožnila získat mnoho poznatků o zajímavém tématu. Děkujeme

 18. Vodní elektrárny - jejich vliv na společnost Viktor Licek a Ondřej Wolf oba 15 let V4.A (kvarta A) Gymnázium Jateční 22, Ústí nad Labem, 400 01 Ústecký kraj Miroslava Rumánková - rumankova@gymjat.cz