web bilgi giri i kullan m rehberi n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Web Bilgi Girişi Kullanım Rehberi PowerPoint Presentation
Download Presentation
Web Bilgi Girişi Kullanım Rehberi

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 29

Web Bilgi Girişi Kullanım Rehberi - PowerPoint PPT Presentation


  • 177 Views
  • Uploaded on

Web Bilgi Girişi Kullanım Rehberi. Öncelikle Selçuk Üniversitesi ana sayfasına girilip oradaki İnteraktif menüsünden Web Sayfa İşlemleri’nin alt menüsünden “Web Bilgi Girişi” seçilmelidir.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Web Bilgi Girişi Kullanım Rehberi' - connor-jefferson


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Öncelikle Selçuk Üniversitesi ana sayfasına girilip oradaki İnteraktif menüsünden Web Sayfa İşlemleri’nin alt menüsünden “Web Bilgi Girişi” seçilmelidir.

slide3
Açılan sayfada kendi birimimize uygun olan seçenek belirlenmelidir.Mesela bölüm bilgisi girilecekse Bölüm Girişi seçilmelidir.
slide4

Giriş yaptıktan sonra karşımıza gelen sayfada :1-Genel Bilgi2-İçerik3-Menü4-Duyuru5-Personel6-Akademik Kurul bilgilerinin girildiği menüler vardır.

slide5

Genel Bilgi Alanlarının Kullanımı

Hakkında alanına 4000 karakteri geçmeyecek şekilde akademik biriminizi anlatan metni giriniz.

Birim amiri, birim amir yardımcıları ve birim sekreterini karşısında yazan alanlara unvanları ile birlikte yazınız.Örneğin:

slide6

Vizyon ve misyon bilgilerini sırasıyla bu alanlara giriniz.

Biriminizin telefon, faks, e-mail ve birim adresini karşılarında bulunan alanlara eksiksiz olarak giriniz.

slide7

Biriminizi görsel olarak tanıtacak olan bir banner resmi belirleyiniz.Bu resmin düzgün bir şekilde web sayfanızda görünmesi için eni 965 ve boyu 250 olmalıdır. Sonra dosya seç butonuna tıklayınız ve banner resminizi seçtikten sonra aç seçeneğine tıklayınız.

Kaydet butonuna tıkladığınızda girdiğiniz genel bilgiler kaydedilecektir.

Kaydettikten sonra eğer “genel bilgi “ bölümünde düzeltmek istediğiniz bir bilgi olursa önce gereken bilgileri değiştirip sonra “düzenle” butonuna tıklayınız.

slide8

İçerik Kullanımı

Bu bölümde web sayfanızda yayınlamak istediğiniz bilgiler vs. ile ilgili sayfalar oluşturabilirsiniz.Oluşturacağınız sayfanın adını sayfa başlığı kısmına yazınız.

Sonra sayfanızın içeriğini bu editörde yazınız ve yeni sayfa oluştur butonuna tıklayarak oluşturduğunuz sayfayı kaydediniz.

slide9

Editörün Kullanımı

-Önceden var olan bir bilgi word belgesi vs. gibi bir yerde kayıtlıysa buradaki bilgileri editöre kopyalayabilirsiniz. Butonuna tıkladıktan sonra word belgenizdeki bilgileri açılan penceredeki alana yapıştırıp tamam butonunu tıklayınız.

slide10

-Hazırladığınız sayfa içerisinde başka bir sayfaya link vermek için önce link vermek istediğiniz kelime ya da cümleyi seçiniz.Sonra editör içindeki link ver butonuna tıklayınız.Url kısmına link adresini yazıp tamama tıklayınız.

slide13

Seçtiğiniz resmi ekledikten sonra resim listesine gelecektir.Buradan Eklediğiniz resme çift tıklayınız.

slide14

-Word ya da excel çalışma sayfalarında hazırladığınız gibi başvuru formları hazırlayabilir, yazınızın karakterini, boyutunu ve rengini değiştirebilirsiniz, tablolar ekleyebilirsiniz.

slide15

Editör’de dosya(pdf,Excel,Word) EklemeÖncelikle Editör kısmında ilgili link işaretlenir , link butonu tıklanır , dosya sunucuya gönderilir , Protokol seçiminde « diğer » seçeneği seçilir.

slide17

Menüler Ve Alt Menüler Oluşturma

Üst menü oluştururken öncelikle herhangi bir menüyü seçmeniz gerekiyor.Sonra üst menü oluştur butonuna tıklayınız.

slide18

Üst menü eklendikten sonra ilk başta menü başlık adıyla kaydedilecektir. Sonra menü başlık alanından istediğiniz menü adını verebilirsiniz. Eklenen bu menünün bir sayfa ya da adres olmasını istiyorsanız menü bağlantısı kısmından seçiminizi yapınız.Yaptığınız değişiklikler ya da eklemeler sonrasında kaydet butonuna basınız.

slide19

Menü bağlantısı olarak sayfa seçimini yaptıysanız sayfa kısmından içerik bölümünde oluşturduğunuz hangi sayfayı eklemek istiyorsanız seçim yapınız.

Eğer menü bağlantısından adres seçimini yaptıysanız adres bölümüne linki yazınız.

slide20

Alt menü oluştururken hangi üst menün altında oluşturmak istiyorsanız o üst menüyü seçiniz ve alt menü oluştur butonuna tıklayınız.

Sonra oluşturduğunuz alt menülere sayfa ya da link vermek istiyorsanız üst menüde yapılan işlemleri uygulayabilirsiniz.

slide21

Menülerin yerlerini değiştirmek istiyorsanız istediğiniz bir menüyü seçtikten sonra üste çıkar veya alta indir butonlarını kullanabilirsiniz. İstediğiniz herhangi bir menüyü silmek için silinecek menüyü seçtikten sonra sil butonuna tıklayınız.

slide22

Duyuru Bölümünün Kullanımı

Karşınıza gelen duyuru giriş ekranından birim sayfanızda ve üniversite ana sayfasında yayınlanacak olan duyuruları hazırlayabilirsiniz.Birim sayfanızda yayınlanacak olan duyurular kaydettikten sonra hemen sayfada gösterilirken üniversite ana sayfasında yayınlanacak olan duyurular rektörlük tarafından onaylandıktan sonra yayına geçecektir.

-Duyurunuza uygun olan başlığı duyuru başlığı kısmına yazınız.

-Duyuru seçtiğiniz başlama tarihinde yayınlanacak ve seçtiğiniz bitiş tarihinde de otomatik olarak yayından kalkacaktır.

-Duyuru türünü duyurunuzun içeriğine göre seçiniz.

slide23

-Duyurunuzu birim sayfanızda ya da üniversite ana sayfasında yayınlamak istiyorsanız yayınlanma konumundan seçiminizi yapınız. Her ikisinde de yayınlamak istiyorsanız duyurunuzu yayınlanma konumunu değiştirerek tekrar giriniz.Başka birimlerin sayfasında duyurunuzun yayınlanmasını istiyorsanız duyuruyu yayınlamak istediğiniz birimle görüşüp onların duyurunuzu yayına koymalarını talep ediniz.

Duyurunuzu başka bir sayfaya link olarak vermek istiyorsanız yönlenecek olan sayfanın adresini duyuru linki bölümüne yazınız.

slide24

Duyurunun yayınlanmasını talep eden sorumlu kişiyi özellikle üniversite ana sayfasında yayınlayacak olan duyurularda “duyurunun yayımlanmasını isteyen sorumlu kişi“ alanına yazınız.

Duyurunun yayınlanma gerekçesi kısmına özellikle üniversite ana sayfasında yayınlanacak olan duyurular için kısaca belirtiniz.İçeriğinde duyurunuzun kaçıncı sırada yayınlanmasını istediğiniz ve bunun nedenini yazınız.

slide25

-Duyurunuza uygun olan resmi duyuru resmi bölümünden ekleyiniz.Duyuru resminin eni 250 boyu 166 olmalıdır.

Duyurunuzun içeriğini duyuru editöründen hazırlayabilirsiniz.Duyuru editörün kullanımı içerik editörün kullanım şekliyle aynıdır.

slide26

Eklediğiniz duyuruları duyuru listesinden görebilir seçilen duyuruyu silebilir ya da düzenleyebilirsiniz. Üniversite ana sayfasında yayınlanacak olan duyurunuzun rektörlük tarafından onaylanıp onaylanmadığını buradan görebilirsiniz.

Yeni bir duyuru ekledikten sonra kaydet butonuyla kaydediniz.Düzenleme yaptığınız duyurudaki değişiklikleri kaydetmek için güncelle butonuna tıklayınız.Yeni duyuru eklemek için yeni kayıt butonuna tıklayınız.

slide27

Personel Bölümünün Kullanımı

Personel bilgilerini girerken öncelikle personellerin ait oldukları birimleri belirleyip giriş yapınız.Örneğin personel birim olarak “Öğrenci İşleri” ,”Santral“ vs birimler oluşturulmalıdır.

Oluşturduğunuz bu birimleri silebilir veya düzenleyebilirsiniz.

slide28

Daha sonra personel bilgi girişlerini yapınız.Önce personelin ait olduğu personel birimini seçiniz.Sırasıyla alanları doldurunuz.Telefon numarası alanına Konya’nın telefon kodu olan 0332 yazmanıza gerek yoktur.7 haneli olarak telefon numarasını giriniz ve 3 haneli iç hat kısmını yazınız.

Örneğin 2233333-124 gibi.

Tüm alanları eksiksiz olarak doldurduktan sonra yeni ekle butonuna tıklayınız.

Eğer bir personelde düzenleme yapmak istiyorsanız personel listesinden personeli seçip bilgileri güncelledikten sonra düzenle butonuna tıklayınız.

slide29

Akademik Kurul Bölümünün Kullanımı

Sadece akademik birim girişi yapanlar bu bölümü kullanabilir.

Öncelikle akademik kurulun adını oluşturunuz.Daha sonra akademik kurula ait olan üyelerin bilgi girişini yapınız.