d r marzena samborska zesp szk w grucie n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
d r Marzena Samborska Zespół Szkół w Grucie PowerPoint Presentation
Download Presentation
d r Marzena Samborska Zespół Szkół w Grucie

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 17

d r Marzena Samborska Zespół Szkół w Grucie - PowerPoint PPT Presentation


  • 184 Views
  • Uploaded on

WPŁYW REALIZACJI PROJEKTU AKADEMIA MŁODYCH NOBLISTÓW NA ŚRODOWISKO LOKALNE, SZKOŁĘ, DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE NAUCZYCIELI ORAZ KOMPETENCJE UCZESTNIKÓW PROJEKTU. d r Marzena Samborska Zespół Szkół w Grucie.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'd r Marzena Samborska Zespół Szkół w Grucie' - charissa-pollard


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
d r marzena samborska zesp szk w grucie

WPŁYW REALIZACJI PROJEKTU AKADEMIA MŁODYCH NOBLISTÓW NA ŚRODOWISKO LOKALNE, SZKOŁĘ, DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE NAUCZYCIELI ORAZ KOMPETENCJE UCZESTNIKÓW PROJEKTU

dr Marzena Samborska

Zespół Szkół w Grucie

slide2

„Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek.”Albert Einstein

Taka była nauka, takie były działania

i przedsięwzięcia w ramach projektu AKADEMIA MŁODYCH NOBLISTÓW,

który nie uczył wiedzy encyklopedycznej,

ale umiejętności jej zastosowania w praktyce

poprzez nauczanie kompetencji kluczowych

i wykorzystanie w procesie edukacyjnym

odpowiednich metod pracy.

slide3

WPŁYW PROJEKTU NA ŚRODOWISKO LOKALNEDzięki udziałowi w projekcie AMN:- systematycznie budowaliśmy pozytywny wizerunek szkoły- promowaliśmy szkołę poprzez publikację informacji o działaniach projektowych na stronie internetowej szkoły - promowaliśmy szkołę poprzez publikację artykułów na temat przedsięwzięć projektowych w prasie lokalnej- pokazaliśmy innym, w jaki sposób dzięki unijnym funduszom można atrakcyjnie prowadzić zajęcia pozalekcyjne, brać udział w wielu różnorodnych i ciekawych działaniach projektowych;„Udział w projekcie Akademia Młodych Noblistów to zaangażowanie wielu osób: nauczycieli, uczniów, rodziców, organu prowadzącego , więc nie jest to temat tabu . Projekt ma wymiar ludzki, a udział w nim szkoły jest inspiracją dla innych do pozyskiwania dofinansowania z funduszy unijnych na różnego rodzaju działania o charakterze nie tylko lokalnym”. (Halina Kowalkowska, wójt Gminy Gruta)

slide4

WPŁYW NA SZKOŁĘSzkoła:- uatrakcyjniła swoją ofertę edukacyjną;- pozyskała pomoce i narzędzia dydaktyczne; - miała dostęp do materiałów służących do diagnozy psychologicznej w celu określenia predyspozycji uczniów i ich ścieżki kariery;- wspólne wyjazdy wpłynęły na integrację wszystkich klas, biorących udział w projekcie;- działania, takie jak warsztaty, dotyczące rozwoju osobistego oraz coroczna prezentacja projektów edukacyjnych były ciekawymi wydarzeniami w życiu szkoły;- zamierza wprowadzić niektóre działania projektowe w życie szkoły (zajęcia pozalekcyjne w formie pogotowia oraz z wykorzystaniem programów autorskich; coroczne indywidualne konsultacje dot. orientacji zawodowej; zapraszanie osób z pasją itp.)- podniosła się jakość pracy szkoły (w ramach ewaluacji zewnętrznej przeprowadzonej w kwietniu 2013 r. spełnianie wymagań MEN przez szkołę zostało określone na poziomie wysokim).

slide5

„Nauczyciel powinien brać pod uwagę wszelkie drogi, zmierzające do otwarcia umysłów i używać ich

odpowiednio do okoliczności.”

Jan Amos Komenskỳ

WPŁYW PROJEKTU NA DOŚWIADCZENIA ZAWODOWE NAUCZYCIELI- uatrakcyjnienie prowadzonych zajęć dzięki otrzymanym pomocom/narzędziom edukacyjnym oraz programom autorskim;- możliwość kontaktu on-line z ekspertami;- możliwość wymiany doświadczeń, przykładów dobrych praktyk na platformie edukacyjnej;- współpraca pomiędzy nauczycielami w szkole;-zaproszenie do udziału w olimpiadach, festynach, konferencjach;- integracja z uczniami, ich rodzicami.

slide6

WPŁYW PROJEKTU NA UCZNIÓW- zdobycie wiedzy z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczo-komunikacyjnych i języków obcych; - wzrost motywacji do nauki; lepsze wyniki w nauce;- nabycie umiejętności pracy zespołowej; - możliwość wymiany doświadczeń, opinii, poglądów na forum - umiejętność autoprezentacji; określania własnych mocnych i słabych stron;-wzrost kompetencji społecznych, zwiększających szanse uczniów na aktywne włączenie się w życie publiczne;- wzmocnienie postaw i wsparcie ich przyszłej drogi kariery (konsultacje pomogły uczniom w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej, uświadomiły ich mocne i słabe strony);- nabycie umiejętności praktycznego wykorzystania kompetencji kluczowych; analityczne myślenie, komunikowanie się oraz zarządzanie informacją z wykorzystaniem technologii ICT;- możliwość udziału w różnorodnych formach uczenia się.

slide7

Projekt umożliwił uczniom wyzwalanie aktywności i rozwijanie umiejętności, kluczowych kompetencji poprzez udział w takich przedsięwzięciach, jak:- Spotkania z ludźmi z pasją - Zostań noblistą- Klucz do sukcesu- Letnie Laboratorium oraz Zimowe Laboratorium- bezpłatne wycieczki (2 w ciągu każdego roku szkolnego) - festyn naukowy - konkursy i olimpiady

slide11

„W czasie trzech lat AMN wiele się nauczyłem, szczególnie pracy w grupie, musieliśmy z innymi uczniami połączyć siły. Dzięki projektowi poznałem tajniki pieczenia ciasta Pavlova i ciasteczek (…) Pojechaliśmy na festyn naukowy, na którym była świetna atmosfera, niesamowici ludzie oraz mieliśmy także zaszczyt, by zobaczyć na żywo pana prezydenta Bronisława Komorowskiego. W czasie projektu były organizowane też wyjazdy na cykl „Ludzie z pasją” – moja szkoła miała spotkanie z tancerzem Asai Sambą, który był przemiły, pokazał mi, jak kochając coś można do tego dążyć i żyć za to, co się robi”. (Mateusz Faust)

„Integrowaliśmy się z uczniami innych szkół, co było bardzo ciekawym doświadczeniem. A dzięki pogotowiom miałam szansę zrozumieć trudniejsze zadania. Teraz, kiedy występuję przed innymi uczniami czuję mniej stresu” (Beata Bergius)

slide12

„Dzięki laboratoriom i pogotowiom poszerzyłam swoją wiedzę, co znacznie pomogło mi na egzaminie” (Marika Dryszczyk)

„Robienie projektów wraz z rówieśnikami nauczyło mnie pracy w grupie, lepszej komunikacji, odnajdywania się w nowym środowisku oraz podejmowania trafnych decyzji (…)

Nie zmieniłbym w projekcie niczego.

Wszystko było perfekcyjnie zaplanowane

i przemyślane.”

(Oskar Gawrział)

slide13

„Zajęcia w ramach AMN pomogły mi się zgrać z innymi uczniami i nauczyły mnie współpracy. Dzięki tym zajęciom zaczęłam lepiej przyswajać wiedzę. Łatwiej jest mi występować przed większą grupą ludzi oraz tworzyć projekty”. (Paulina Stępińska)„Lepiej opanowałem język angielski. (…) Nawiązałem nowe znajomości. Zwiedziłem interesujące miejsca” (Szymon Pyżewicz)

slide14

„W projekcie AMN nauczyłem się organizowania i układania sobie zajęć w czasie oraz zwracania większej uwagi na szczegóły; stawiania sobie trudnego do zdobycia celu i pokonywania wszystkich przeciwności losu w dążeniu do niego; wielu nowych, ciekawych i interesujących dziedzin wiedzy, które pomogły mi rozwijać swoje pasje; wielu interesujących zagadnień podczas pobytu na letnich laboratoriach w Turawie. (…) Projekt ten pogłębił moją wiedzę; sądzę, że ta wiedza wpłynie pozytywnie na moje wyniki egzaminu i przyda mi się w dorosłym życiu”. (Rafał Czarnecki)

„W projekcie nauczyłam się szybciej liczyć

dzięki rozwiązywanym zadaniom;

szybciej rozwiązywać różnego typu

zadania matematyczne;

lepiej nawiązywać znajomości; rozwiązywać problemy (…)”

(Natalia Czajka)

slide15

„Dzięki projektowi mam lepsze oceny z matematyki i fizyki. A pomogło mi w tym ciągłe rozwiązywanie zadań i quizów matematyczno - fizycznych. Podobały mi się wycieczki i spotkanie z ciekawym człowiekiem Asai Sambą. Strasznie spodobał mi się obóz, byli tam fajni opiekunowie oraz inni uczniowie z gimnazjum w Czersku” (Karolina Kołodziej)„Dzięki temu, że uczestniczyłam w grupie języka angielskiego, nauczyłam się więcej słówek i zwrotów w języku angielskim. Na zajęciach także poznałam zwyczaje krajów anglojęzycznych. Dzięki pogotowiom mogłam iść do nauczycieli, by wytłumaczyli mi to, czego nie rozumiem”. (Monika Woźniak)

„Projekt AMN można określić jako zorganizowany, ciekawy, wzbogacający w wiedzę, po prostu FAJNY”

(Natalia Chylińska)

slide16

PODZIĘKOWANIADziękuję całemu zespołowi Z Biura Projektu za pomysłowość, kreatywność w opracowaniu tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest/był projekt AKADEMIA MŁODYCH NOBLISTÓW, pozyskanie funduszy na jego realizację i za możliwość, iż tak ogromna liczba szkół, uczniów i nauczycieli mogła w nim wziąć udział.Dziękuję za owocną, sprawną, efektywną i bardzo miłą współpracę z koordynatorem regionalnym.Dziękuję za współpracę ze specjalistami ds. monitoringu, sprawozdawczości i ewaluacji.Udział w projekcie był dla nas wszystkich ciekawym i inspirującym doświadczeniem.