Download
centrum kszta cenia praktycznego n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Centrum Kształcenia Praktycznego PowerPoint Presentation
Download Presentation
Centrum Kształcenia Praktycznego

Centrum Kształcenia Praktycznego

154 Views Download Presentation
Download Presentation

Centrum Kształcenia Praktycznego

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. w Kolbuszowej ul. J. Pawła II 8 Centrum Kształcenia Praktycznego

 2. C K P w Kolbuszowej Serdecznie witamy Państwa i zapraszamy do oglądnięcia krótkiej prezentacji z życia i działalności Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej.

 3. Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej Realizuje zajęcia praktyczne według uzgodnień zawartych z dyrektorami szkół : * Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni, * Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939r w Kolbuszowej.

 4. Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej • W bieżącym roku szkolnym planowane jest prowadzenia zajęć praktycznych dla uczniów :ZSA – E w Weryni w następujących zawodach :- monter - instalator urządzeń technicznych w budownictwie wiejskim.ZST – w Kolbuszowej w następujących zawodach : - technik mechanik, - technik technologii drewna, - mechanik monter maszyn i urządzeń, - stolarz, - posadzkarz.

 5. Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej w lipcu 2004 i 2005 roku, przeprowadziło część praktyczną zewnętrznego egzaminu zawodowego dla posadzkarzy. Podobnie jak w roku ubiegłym, kolejni uczniowie będą zdawać ten egzamin w naszej szkole. Jest to bardzo korzystne dla uczniów, ponieważ nie przeżywają dodatkowego napięcia nerwowego związanego z nieznaną im inną szkołą.

 6. Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej Uczniowie na własne życzenie mogą zdobyć Uprawnienia Europejskiego Spawacza w zakresach : - spawacz elektryczny – elektroda otulona - spawacz elektryczny – spawanie w osłonach gazów

 7. Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej • CKP zostało wyposażone w pracownię komputerową umożliwiającą uczniom korzystanie z Internetu, a także doskonalenie umiejętności korzystania z programów komputerowych tj.: - podstawy sterowania numerycznego obrabiarek ZERO – OSN - podstawy tworzenia rysunku technicznego Auto CAD • podstawy projektowania części maszyn i urządzeń CAD/CAM • EdgeCAM komputerowe wspomaganie procesów wytwarzania

 8. Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej Pracownia komputerowa

 9. Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej Pracownie praktycznej nauki zawodu w zawodzie posadzkarz zostały doposażone w sprzęt i narzędzia specjalistyczne umożliwiające kształcenie zawodowe. Zapraszamy uczniów klas trzecich gimnazjów wraz z Gronem Pedagogicznym do zwiedzenia pracowni podczas dni otwartych, jakie co roku są organizowane w naszej szkole.

 10. Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej • wykonuje dla odbiorców indywidualnych i osób prawnych w ramach zajęć praktycznych z młodzieżą następujące wyroby :

 11. repliki starych mebli kolbuszowskich Komoda Kolbuszowska Powstała w Centrum Kształcenia Praktycznego na przełomie 2002-2004 roku w Kolbuszowskiej pracowni Zbigniewa Borowskiego pod przewodnictwem prof. dr hab. Ireny Sawczyny Kierownika Katedry Konserwacji Drewna Zabytkowego w Warszawie. Komoda ta jest kopią komody kolbuszowskiej z II poł. XVIII wieku znajdującej się w zbiorach Muzeum Zamku w Łańcucie.

 12. meble biurowe Biurko – widok z przodu i z tyłu.

 13. meble biurowe Biurka narożne Biurko wąskie

 14. meble biurowe Regały

 15. galanteria drzewna Taborety schodkowe składane dwu i trzy stopniowe.

 16. zestawy turystyczne Krzesełka turystyczne

 17. meble kuchenne z płyty wiórowej Szafka pod płytę palnika Zestaw pod zlewozmywak kuchenny

 18. stoły i taborety kuchenne

 19. stoły i ławki parkowe

 20. ławki do poczekalni Wygląd długiej ławki

 21. metalowe przęsła ogrodzeniowe Widok metalowych przęseł ogrodzeniowych

 22. drewniane przęsła ogrodzeniowe Widok drewnianych przęseł ogrodzeniowych

 23. metalowe drzwigarażowe Różne rodzaje drzwi garażowych

 24. kraty zabezpieczające Kraty okienne

 25. metalowe poręcze i balustrady Widok wykonanych poręczy

 26. garaże metalowe na samochody osobowe Widok garażu tzw. blaszaka.

 27. pergole i altany o konstrukcji metalowej i drewnianej • Wykonujemy również inne wyroby z drewna i metalu wg indywidualnego zamówienia.

 28. szafy pancerne na broń myśliwską Wygląd szafy pancernej

 29. Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej Prowadzimy również działalność usługową w zakresie ostrzenia narzędzi tj.: - noży strugarskich - pił tarczowych - frezów - wierteł - noży tokarskich

 30. Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej Dysponując fachową kadrą pedagogiczną oraz wyposażonymi pracowniami oferuje kursy doskonalenia zawodowego z zakresu : - podstawowego kursu Europejskiego Spawacza : * spawania stali elektrodami otulonymi, * spawania stali niestopowych elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych.

 31. Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej Więcej informacji można uzyskać w sekretariacie CKP pod numerem tel.: tel. / fax. 017 2271956 lub przy osobistej wizycie w naszej placówce.

 32. Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej • Nasze centrum posiada różne działy tematyczne: • DZIAŁ - DRZEWNY • DZIAŁ - NARZĘDZIOWNIA • DZIAŁ - REMONTU MASZYN • DZIAŁ - SPAWALNIA • DZIAŁ - MECHANICZNEJ OBRÓBKI METALU • DZIAŁ - BIURO TECHNICZNE • DZIAŁ - KONTROLI JAKOŚCI • DZIAŁ – TECHNIKI KOMPUTEROWE

 33. DZIAŁ KONTROLI JAKOŚCI W dziale kontrolijakości, uczniowiepoznają rodzajenarzędzi pomiarowych, ich budowę oraz sposoby posługiwania się nimi.

 34. DZIAŁKONTROLI JAKOŚCI Uczą się wykonywania pomiarów samodzielnie na podstawie rysunków technicznych procesu technologicznego danego wyrobu.

 35. DZIAŁ KONTROLI JAKOŚCI Uczą się też kontrolować przez siebie wykonane wyroby.

 36. DZIAŁ DRZEWNY • OBRÓBKA RĘCZNA DREWNANa tej hali uczniowie wykonują obróbkę ręczną i mechaniczną drewna. Wykonują takie wyroby jak np.: taborety, stoły, meble składane - stoliki, drabinki. Wykonują także remonty sprzętu szkolnego – zniszczonych mebli, drzwi itp. Uczniowie posługują się narzędziami ręcznymi, elektronarzędziami oraz pracują na obrabiarkach. Na tej hali znajdują się maszyny takie jak: pilarka, wiertarka pozioma oraz małe maszyny stolarskie produkcji niemieckiej – frezarka dolnowrzecionowa, 2 strugarki wyrówniarko-grubościówki, pilarka formatowa oraz 2 małe odciągi trocin i pyłu

 37. DZIAŁ DRZEWNY Instruktaż klejenia elementów drewnianych

 38. DZIAŁ DRZEWNY Klejenie Malowanie

 39. DZIAŁ DRZEWNY • OBRÓBKA MECHANICZNA DREWNANa tej hali dokonuje się obróbki mechanicznej drewna litego i tworzyw drzewnych. Na obrabiarkach w tej hali można wykonać cięcie, struganie, frezowanie, szlifowanie i toczenie drewna. Na tej hali znajdują się takie maszyny jak: wiertarka pozioma, 2 frezarki dolnowrzecionowe, 2 strugarki wyrówniarki, 2 strugarki grubościowe, 1 szlifierka taśmowa, 2 pilarki uniwersalne, pilarka poprzeczna, pilarka wzdłużna, tokarka, szlifierka tarczowa oraz dwa duże odciągi trocin i pyłu. Ze względu na znaczny hałas uczniowie pracują w ochronnikach słuchu i muszą przestrzegać przepisów bhp podczas pracy na obrabiarkach.

 40. DZIAŁ DRZEWNY Szlifowanie

 41. DZIAŁ DRZEWNY Obróbka listew drewnianych

 42. DZIAŁ DRZEWNY Wykonywanie prac wykończeniowych

 43. DZIAŁ DRZEWNY • OBRÓBKA PŁYT WIÓROWYCHNa tej hali dokonuje się obróbki płyty wiórowej i montażu mebli. Uczniowie wykonują stoły, biurka, szafki, meble kuchenne i biurowe, regały itp. Na hali znajduje się pilarka formatowa z wózkiem do dzielenia płyt wraz z odciągiem wiórów, a także wiertarka pionowa. Płyty po pocięciu na odpowiednie formaty są oklejane na krawędziach, nawiercane i montowane w gotowe wyroby. Praca z płytą wiórową wymaga dużej ostrożności – łatwo ją uszkodzić i porysować – uczniowie muszą uważać przy układaniu i montażu elementów.

 44. DZIAŁ DRZEWNY • MEBLE KOLBUSZOWKIE I PRACOWNIA INTARSJIW tej małej sali pracują małe grupy zainteresowanych uczniów. Uczą się oni wykonywać meble wzorowane na starych wzorach tradycyjnych mebli kolbuszowskich XVIII i XIX w. Meble te pokrywane były intarsją, czyli oklejone w różne wzory (geometryczne, roślinne, herby) z kawałków okleiny z różnych gatunków drewna. Taki kolorowyo ciekawych kształtach mebel był bardzo drogi i znajdował się w każdym prawie dworku szlacheckim. Na tej sali nie ma maszyn, a uczniowie pracują za pomocą elektronarzędzi (szlifierki, frezarki) i narzędzi ręcznych takich jak piły, strugi, tarniki, pilniki, wiertarki, noże do cięcia okleiny naturalnej, ściski, szablony i wzorniki. Uczniowie realizują ćwiczenia i wykonują intarsje – sami wymyślają wzory. W sali wykonali replikę komody kolbuszowskiej (wystawa w Starostwie).

 45. DZIAŁ DRZEWNY Klejenie przygotowanych elementów drewnianych

 46. DZIAŁ DRZEWNY Intarsje

 47. DZIAŁ DRZEWNY Intarsje

 48. DZIAŁ NARZĘDZIOWNIA • Zajęcia w dziale narzędziowni odbywają się w formie pokazów i ćwiczeń. Głównym celem zajęć jest zapoznanie się uczniów z rodzajem występujących narzędzi, ich zużywania się oraz sposobami ich ostrzenia. • W skład całego działu wchodzą:- ostrzarnia narzędzi- wypożyczalnia narzędzi

 49. DZIAŁ NARZĘDZIOWNIA • Podczas prowadzenia zajęć w dziale narzędziowni dużo uwagi poświęca się zagadnieniom bezpieczeństwa przy pracy na różnego rodzaju szlifierkach podczas szlifowania ręcznego i mechanicznego. • Umiejętność bezpiecznej pracy na maszynach przydaje się w późniejszym całym życiu niezależnie od wykonywanej pracy zawodowej. • Na tym dziale wykonuje się również usługi związane z ostrzeniem narzędzi.

 50. DZIAŁ NARZĘDZIOWNIA Ostrzenie narzędzi