slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
Beşparmak Dağlarındaki Efsane

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 7

Beşparmak Dağlarındaki Efsane - PowerPoint PPT Presentation


  • 200 Views
  • Uploaded on

Beşparmak Dağlarındaki Efsane. [email protected]

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Beşparmak Dağlarındaki Efsane' - anitra


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide3
BU TANK,TÜRKE HAS ATILGANLIK VE CÜRETKARLIĞIN ANITLAŞMIŞ BİR ÖRNEĞİ VE SİMGESİDİR. 2 AĞUSTOS 1974 GÜNÜ YAPILAN LAPTA MUHAREBELERİNDE DÜŞMANI,YAN VE GERİSİNDEN VURMAK İÇİN GÖREVLENDİRİLEN ÖZEL KUVVETE MENSUP BU TANK; SARP VE YALÇIN ARAZİYİ AŞARAK GÖREVİNİ YERİNE GETİRMİŞ FAKAT DÜŞMAN ATEŞİ İLE AĞIR HASARA UĞRAYARAK VE YANARAK BURADA KALMIŞTIR.

TANK KOMUTANI:TNK.ÜTĞM.MAHMUT ŞANLITÜRK

TANK MÜRETTEBATI:ONBAŞI GÜRLER ERDAĞ

ER ABDÜLKADİR KURT

ER RECEP DOĞANYİĞİT

slide4
Belki duymuşsunuzdur. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı zamanında bir Türk tankınınBeşparmak dağlarının zirvesine kadar tırmanıp orada kaldığından bahsedilir.Resminigörmeyenler hep onun bir savaş efsanesi olduğunu sanır.Ama bu gerçektir ve bir de hikayesi vardır.
slide5
Birliğin komutanı, tankın sürücüsü kahraman askere;- Evladım bu tankı buraya nasıl çıkardın? diye sorunca.Asker;- Komutanım, o anda gözlerimin önünde engelsiz dümdüz bir yol göründü. Rumlar kaçıyordu, ateş ede ede buraya öyle çıktım.Komutan mehmetçiğe emreder.- Tankı indir.
slide6
Er cevap verir.- O yolu görmeden nasıl indireyim komutanım.Tank hâlâ o dağın zirvesinde durmaktadır. Dünya durdukça da duracaktır. Bu bir destandır. Dilden dile, gönülden gönüle ulaştırılacak bir destandır. Selam olsun bu destanı yazanlara. Selam olsun bu destan yazılırken can verenlere.

Kaynak:Kuzey Kıbrıs Şükran Dergisi – EnformasyonDairesi.20 Temmuz 1974 Şafak Vakti Kıbrısta – MesutGünsey

slide7
Fotoğrafta görüldüğü gibi beşparmak dağları bir doğa harikası olup,dümdüz Kıbrıs (Meserya) ovasındaki sarp ve duvar gibi dik tek engeldir.Dağdan Girne sahili uçaktan görünüyormuş izlenimini verir.Tanrının yarattığı bu doğal engeller üzerine kurulu rum mevzileri ve beton koruganları ağır ateş altında 24 saatte ele geçmiştir.Batılı askeri uzmanlar mevcut mevzilerin mükemmel tahkimatı nedeniyle 6 aydan önce düşmeyeceği raporunu vermişlerdir.
ad