b r tu la d nya ev m ze geld n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
BİR TUŞLA DÜNYA EVİMİZE GELDİ PowerPoint Presentation
Download Presentation
BİR TUŞLA DÜNYA EVİMİZE GELDİ

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 32

BİR TUŞLA DÜNYA EVİMİZE GELDİ - PowerPoint PPT Presentation


  • 558 Views
  • Uploaded on

BİR TUŞLA DÜNYA EVİMİZE GELDİ. KİTLE İLETİŞİM ARACI DENİLİNCE AKLIMIZA İLK GELEN NEDİR ?. -TELEVİZYON -TELEFON -RADYO -GAZETE -DERGİ -İNTERNET -TELGRAF -FAKS. Kitle iletişim araçlarının görevleri nelerdir ?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'BİR TUŞLA DÜNYA EVİMİZE GELDİ' - anika


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide3

-TELEVİZYON -TELEFON-RADYO-GAZETE-DERGİ-İNTERNET-TELGRAF-FAKS

kitle ileti im ara lar n n g revleri nelerdir
Kitle iletişim araçlarının görevleri nelerdir ?
  • Gazete radyo televizyon gibi kitle iletişim araçları insanların birbirleriyle daha kolay ve hızlı bir şekilde iletişim kurabilmelerini sağlar. Bu araçlar sayesinde gitmediğimiz yerleri görür,bilemediklerimizi öğreniriz.
kitle ileti im ara lar n n yararlar
Kitle iletişim araçlarının yararları ?
  • -İletişim daha hızlı sağlanır.-Bilgiye ulaşım daha kolay hale gelir.-İnsanların arasındaki mesafe kitle iletişim araçlarıyla daha da kısalır.
slide7

-İnsanlar görüşlerini daha kolay yayabilir.-iletişim kolaylaşır.-Ayrıca kitle iletişim araçları ekonominin gelişmesine de farklı yollardan katkı sağlar.

slide9

Bir önceki slaytta bazı resimler görmüştük .Şimdi de bu resimlerin hangi alanlarda kullanıldığını tartışalım.

slide10

Basın özgürlüğü ne demektir ? Kitle iletişim araçlarını kullanırken ki özgürlüğümüz nereye kadardır ? Bunlardan bahsedelim…

slide11

Kitle iletişim araçlarını kullanırken başkalarının özgürlük alanlarını sınırlarını taciz etmediğimiz sürece özgürüz.

slide12

Basın özgürlüğü ise insanların görüşlerini düşüncelerini gazete,dergi,radyo,televizyon,kitap vb. yoluyla diğer insanlara iletme serbestliğidir.Basın özgürlüğü okul dışında da eğitilmesine katkı sağladığından toplumsal açıdan büyük önem taşır.

slide13

Farklı düşüncelerin çeşitli yollarla insanlara ulaşmasını sağlamak demokrasinin de ön koşuludur.Bu nedenle basın özgürlüğünün olmadığı bir demokrasi de düşünülemez.

slide14

Herkes düşünce ve ifade özgürlüğü hakkına sahiptir;bu hak serbestçe düşünme,hangi yoldan ve nereden olursa olsun bilgi ve görüş alma,araştırma ve yayma özgürlüğünü içerir.

slide15

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre; Madde 28. Basın hürdür,sansür edilemez… Devlet ,basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır…

slide17

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda, kişilerin haberleşme özgürlüğünü güvence altına alan maddeler vardır .Bu maddelere göre herkes haberleşme hakkına sahiptir ve haberleşmenin gizliliği esastır.

atat rk n basin hakkindak d nces
ATATÜRK’ÜN BASIN HAKKINDAKİ DÜŞÜNCESİ…

Basının toplum yaşamında,siyasal yaşamda ve cumhuriyetin gelişme ve ilerlemesinde sahip olduğu yüksek görevleri almak isterim.Basının tam ve geniş özgürlüğü iyi kullanılmasının, ne derecede nazik bir vaziyette olduğunu söylemeye gerek görmem.

slide20

Her türlü yasal kayıtlardan evvel bir kalem sahibinin bilime, gereksinime ve kendi siyasal görüşlerine olduğu kadar vatandaşların hukukuna ve memleketin her türlü özel görüşlerinin üstünde olan yüksek çıkarlarına da dikkat ve hürmet etmek manevi zorunluluğudur.

slide21

Cumhuriyet devrinin kendi zihin ve ahlakıyla donanmış basınını yine ancak Cumhuriyetin kendisi yetiştirir.

slide23

Atatürk ve kitle iletişim

Kurtuluş savaşı süreci Anadolu da ve yurt dışında yaşayan kişilere basın aracılığıyla bildirilmiştir.Mustafa Kemal Atatürk’ün Sivas’a gelmesinden sonra 14 eylül 1919 da çıkarılan irade-i milliye gazetesi,Sivas kongresi tutanaklarıyla Mustafa kemal Atatürk’ün görüşlerini yaymakta etkili olmuştur.

slide24

Türkiye Büyük Millet Meclisini toplamak üzere Atatürk’ün Ankara’ya gelişi üzerine 10 ocak 1920 günü adını bizzat Atatürk’ün koyduğu hakimiyet-i milliye gazetesi yayınlanmıştır.

slide26

Sosyal bilimcilerin yardımlarıyla cumhuriyet yönetimi halka tanıtılmaya çalışılmıştır.Anadolu’nun çeşitli yelerinde kurtuluş savaşlarında ki özverili mücadeleyi destekleyen gazetelerde yayımlanmıştır.

slide27

Kitle iletişim araçları ve basın hayatımızın her noktasında geçmişimizde şimdiki yaşantımızda ve geleceğimizde etkili olmuş ve olmaya da devam edecektir.

slide29

Bu yüzden kitle iletişim araçlarını her zaman amacına uygun bir şekilde ve kimsenin sınırlarını ihlal etmeden etkili bir şekilde kullanmalıyız.

neler rendik
Neler öğrendik ???

-Kitle iletişim araçları,-Kitle iletişim araçlarını yararları-Basında özgürlük -Atatürk’ün basın hakkındaki düşünceleri-Atatürk ve kitle iletişim

slide32

KAYNAKÇA

http://www.kirsehirmedya.com/2013/haberler/guncel/basin-bayrami-kutlama-mesajlari.haber http://www.ogrenmen.com/rehberlik/iletistiremediklerimizden-misiniz.html

http://kendikameram.blogcu.com/professional-kameralarla-cekim-yapmak-icin-ufak-ve-gerekli-bilgi/4885960

http://www.mudanyagazeteciler.org/?cat=11 http://www.turkmmo.com/felsefe-sosyoloji-psikoloji/2481886-kitle-iletisim-araclari.html

http://www.e-sorgu.org/kitle-iletisim-araclari-nelerdir-iletisim-araclarinin-egitime-katkilari.html

http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/52/07/739192/icerikler/degerler-egitimi-kitle-iletisim-araclari-ve-degerler_343507.html

http://www.haber34.com/anayasa-degisiklik-taslagi-20946#.UojlksR3bw8

http://www.bilgisayarogren.com/bilgisayar_saglik.htm

http://www.sesonline.net/php/genel_sayfa.php?KartNo=21163

http://www.artposter.com.tr/tr/urun_detay.asp?urun=950

http://haberilginc.blogcu.com/televizyon-izlemek-sigaradan-bile-tehlikeli/11303076

http://haberegitim.com/agustos-2011-ogretmen-atamasi-nasil-olacak.html

http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.nkfu.com%2Ftelgraf-nedir-telgrafin-icadi%2F&h=0&w=0&sz=1&tbnid=Jb-h-49cU85Z1M&tbnh=188&tbnw=268&zoom=1&docid=llLKOt8Rz-tNkM&ei=v-iIUojdHMzLswa47oCACw&ved=0CAEQsCU&biw=1366&bih=666