Bir elma al r m s n z
Download
1 / 24

Bir Elma Al ? r m ? s ? n ? z? - PowerPoint PPT Presentation


 • 357 Views
 • Uploaded on

Bir Elma Al ı r m ı s ı n ı z?. TOPRAK. ‘İşte bak, Allah’ın rahmetinin eserlerine! Ölmüş toprağa nasıl hayat veriyor! İşte bunları yapan kim ise, ölüleri de O diriltecektir. O, her şeye hakkıyla kadirdir.’ RÛM – 50 . AĞAÇ.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Bir Elma Al ? r m ? s ? n ? z?' - analu


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Bir elma al r m s n z
Bir Elma Alır mısınız?


Toprak
TOPRAK

‘İşte bak, Allah’ın rahmetinin eserlerine! Ölmüş toprağa nasıl hayat veriyor! İşte bunları yapan kim ise, ölüleri de O diriltecektir. O, her şeye hakkıyla kadirdir.’RÛM – 50


Bir elma al r m s n z
AĞAÇ

Her bir nebat ve ağaç ve otların ipek gibi yumuşak kök ve damarları "Bismillâh" der, sert olan taş ve toprağı deler, geçer. "Allah nâmına, Rahmân nâmına" der; her şey ona musahhar olur.


A aci tefekk r
AĞACI TEFEKKÜR

Tefekkür, Hakka hızla ulaştıran ve Kainat kitabını Kur'anla birlikte okutan, Hakkalyakin derecesinde imana varmamızı sağlayarak; Rabbimizin esmasını, sıfatlarını ve tezahürlerini kendi üzerimizde ve kainatdaki işlerinde farkına vardıran, "bir saati bin yıl ibadetten hayırlı olan", en kestirme yoldur.


A aci tefekk r1
AĞACI TEFEKKÜR

Evet, havada dalların intişârı ve meyve vermesi gibi, o sert taş ve topraktaki köklerin kemâl-i sühûletle intişâr etmesi ve yer altında yemiş vermesi; hem şiddet-i hararete karşı aylarca nâzik, yeşil yaprakların yaş kalması, tabiiyyunun ağzına şiddetle tokat vuruyor.


A aci tefekk r2
AĞACI TEFEKKÜR

„ … Eğer bütün icadlar o kudrete verilmezse, o vakit o tek ağacın inşa ve idaresi, bütün ağaçlar, belki zeminin icadı ve idaresi kadar müşkül olacak…“


A aci tefekk r3
AĞACI TEFEKKÜR

Yüzyıllardır varlıklarını sürdüren çam ağaçlarının dünyada halen 690 nev'i mevcuttur Yaprak döken ağaçların ise 10.000 türü mevcuttur. 


Meyve
MEYVE

‘Asmalı - asmasız bağ ve bahçeleri, mahsûlleri, çeşit çeşit hurma ve ekinleri, birbirine şekil ve renk yönünden benzer, tat bakımından benzemez tarzda yaratıp yetiştiren hep O’dur. Her biri mahsul verince ürününden yiyin, devşirildiği gün hakkını (öşürünü) da verin, israf etmeyin, çünkü O müsrifleri sevmez.’ EN'ÂM - 141


Meyve1
MEYVE

 • Kur’an, sadece mideyi doldurmak için yemek yerine, yediklerimizin nasıl oluştuklarını düşünerek yememizi istiyor: “İnsan yediklerine bir baksın. Biz suyu bol bol indirdik. Toprağı yardıkça yardık. Ondan daneler, üzümler ve sebzeler, zeytinlikler ve hurmalıklar, bol ağaçlı bahçeler, çeşit çeşit meyveler ve otlar bitirdik; size ve hayvanlarınıza rızık olsun diye” (Abese Suresi, 24-32).


Meyve2
MEYVE

 • Hayatı veren ve devam ettiren, Hayy ve Kayyum olan Allah’tır. Kur’an bu hakikati şöyle ifade eder: “(Allah) su sayesinde sizin için ekinler, zeytinler, hurmalar, üzümler ve diğer meyvelerin hepsinden bitirir. İşte bunlarda, düşünen bir toplum için büyük bir ibret vardır” (Nahl Suresi, 11)


Elma muc zes
ELMA MUCİZESİ

..Bunaldığında önce O'ndan istemek aklına gelsin, sevincini paylaşman gerektiğinde önce O'na koş..  sana çamurdan çıkarıp kabuğuyla paketleyerek sunduğu bir elmayı ısırırken, elindekinin O'nun hediyesi olduğunu farket..


Alma olma ulma ulmo
Alma- Olma- Ulma-Ulmo

 • Dünyada en çok türü olan ağaç elmadır.En çok yetiştirilen ve en çok yenen meyve de odur.Dünyada 5000 denfazla türü bulunmaktadır.

 • Yeryüzünde neredeyse her coğrafyada yetişmesi bir simgeye dönüştürmüş ve pek çok uygarlıkta elma ile ilgili atasözü ve masallara rastlanmaktadir.Amerikalıların „Meyvelerin Kralı“dedikleri meyvedir elma.


Elma s zc nerden geldi
Elma Sözcüğü NerdenGeldi?

Elma sözcüğü (Al) kökünden türemiştir. Orta Asya Türkçesi’nden hemen hemen tüm lehçe ve şivelere aynı kökten geçerek kullanılan ad Türkiye Türkçesi’nde, Alma -> Elma dönüşümüne uğramıştır.

Kelimenin kökeninde; “almak” fiilinin ve meyvenin rengini simgesel olarak ifade eden "al"(kırmızı) sıfatının olduğu bilinmektedir.


E lman n h ik yesi
Elmanın Hikâyesi

 • Bir küçük cansız çekirdekle başladı elmanın hikâyesi

 • Kaç milyon yıl önce, bilen yokDünyaya nasıl indiğini, yahut yerden ilk olarak nasıl fışkırdığını gören de yok, işiten de

 • Milyonlarca kez ağaç oldu, milyonlarca kez çekirdek

 • Bir o kadar da meyve, yaprak ve çiçek oldu bu küçücük cansız şey

 • Ne tükendi, ne eskidi, ne de tadından ve kokusundan birşey kaybetti

 • Öldü ve dirildi nesiller boyu Toprağa ölü girdi, onda hayat buldu


Elman n zellikleri
Elmanın Özellikleri

 • İçinde bulunan mineral tuzlar sayesinde idrar sökücü ve kanı temizleyici özelliği vardır. Ayrıca ürik asite ve romatizmalara karşı güçlendiricidir.

 • Vitaminler ve mineral tuzlar aynı zamanda enerji ve tazelik verir.

 • A vitamininin varlığı solunum yollarını,sinir sistemini, kan damarlarını ve cildi sağlıklı tutar.

 • Organik asitler sayesinde hem mideninçalışma düzeni hızlanır, hem de gastrite karşı mücadele verilir.

 • İçindeki kükürt ve tanin sayesinde dezenfektandır ve bakterilere karşı korur.

 • Sindirimi kolaylaştırdığı gibi kalbi de güçlendirir..


Elma y emek in 8 s ebep
Elma Yemek İçin 8 Sebep

 • Bal ekleyerek pişirildiğinde enerji verir.

 • Sabahları hiçbir şey yemeden evvel elma yendiğinde kanı temizler ve toksinleri atmayı sağlar.

 • Isırarak ve kabuğuyla yenirse dişleri temizler ve diş etlerini güçlendirir.

 • Uykudan önce yenirse rahatlatır ve kolay uyumayı sağlar.

 • Yeşil, hafif ekşi olanları mide bulantılarını önler.

 • Gastritten kaynaklanan yanmaları hafifletir.

 • Kabuğuyla pişirildiğinde bağırsakları çalıştırır ve yumuşatır.

 • Ortasına biraz marmelat ekleyip fırında pişirildiğinde, özellikle rejim yapanlarıntatlı yeme arzusunu giderir.


Her g n bir elma
Her Gün Bir Elma

 • Her gün bir elma yemek kalp krizi riskini yüzde 24 oranında düşürmektedir.Elma ayrıca yüksek tansiyon, adele ağrıları, böbrek taşlarına karşı birebir. İdrar yollarını açıyor, gastrit ve ülsere de iyi geliyor.

 • Günlük beyaz meyve ve sebze tüketiminde her 25 gramlık artış, kalb krizi riskini yaklaşık % 9 nispetinde azaltıyordu. Ortalama büyüklükteki bir elma yaklaşık 120 gramdır.

 • British Medical Journal adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına gore hergün başta elma olmak üzere taze meyve yeme alışkanlığı olanlarda inme (felç) riski böyle bir alışkanlığı bulunmayanlara oranla yüzde 32 az.


Mucizev b ir ecek e lma s irkesi
Mucizevî Bir İçecek: Elma Sirkesi

Sık sık üşütür müsünüz? Veya kendinizi yorgun ve bitkin hisseder misiniz? Elma sirkesi tedavisini denemeli..Peygamber Efendimiz (sas) birkaç hadîs-i şeriflerinde sirke hakkında (üzüm veya elma ayrımı yapmadan) oldukça iltifatkâr ifadelerde bulunarak, sirkeye dikkatleri çekmiş ve; "Sirke ne güzel katıktır. Allahım! Sirkeyi bereketlendir. Çünkü sirke benden önceki peygamberlerin katığı idi. İçinde sirke bulunan ev fakirleşmez." buyurmuşlardır.


Elma m elmas m
Elma mı, Elmasmı?

 • Hiçdüşündünüzmü, elmasgibipekazfaydasıbulunanbirşeyinfiyatıçokyüksekiken, suveyaekmekgibihayatınsürdürülmesiiçinzarurîolanbazışeylerinfiyatlarıçokdüşüktür. Acababununsebebinedir?

Elma daha mi azkiymetlielmastanmesela?


Alan turing in lgin yk s
Alan Turing’in İlginç Öyküsü ?

Günümüzde de Time dergisinin 1999’da „20.yüzyılın en önemli 100 insanı“listesine aldığı, her yıl adına (bilgisayarın Nobel’i sayılan) bir bilim ödülü verilen, bilgisayarın mucidi, yapay zekánın önemini ilk anlayan dáhî matematikçi Alan Turing’in ilginç öyküsünde son demlerinde yediği zehirli elmanın önemli yeri var...

Apple’ın  kurucularının şirketin logosu olarak ısırılmış bir elma seçmelerinin nedeni de bu tuhaf bilgisayar dehasına olan hayranlıkları!


Yasaklanan a a
Yasaklanan Ağaç

Hz. Adem babamız ve Hz. Havva anamızın cennete yerleştirildikleri daha sonra şeytanın cennete  girerek onların cennetten  cikarilmalarına vesile olduğu Kur’an-ı Ker'im ve sünnette açıkca ifade edilmektedir.

Yasaklanan ağaç konusunda farklı  görüşler  mevcuttur. Kur’an’dabelirtildiği  üzere Allah (cc)  Hz.Adem  ve  eşini  şeytanın cennetekoyduktan sonra “… Şu ağaca Yaklaşmayın!”[Bakara, 35]buyurmaktadır.

Ancak  o ağaç  hakkında en ufak bir  bilgi  zikredilmemiştir. Alimler bu  konuda  bir takım  verilere  dayanarak  ağacın cinsi  hakkında  kendi  yorumlarını  belirtmişlerdir.Kimi yorumlarda elma zikredilmektedir.


G kten e lma d t
Gökten Üç Elma Düştü

Masallarin sonunda “Gökten üç elma düştü”...diye bittigi gibi biz de bu tefekkür seyahatimizi onunla bitirelim.

Gökten üçelma düştü;biri tefekkür edenin digeri sükredenin,sonuncusu da bizi okuyanlarin zihin haritasina...

Rabbim muradi-rizasi neyse ona vasil etsin cümlemizi.


Bir elma al r m s n z1
Bir Elma Alır mısınız?