Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Kural Bir: Sevdiğiniz şeyi yapın. PowerPoint Presentation
Download Presentation
Kural Bir: Sevdiğiniz şeyi yapın.

Kural Bir: Sevdiğiniz şeyi yapın.

160 Views Download Presentation
Download Presentation

Kural Bir: Sevdiğiniz şeyi yapın.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Bugün, dünyada, yenilik ile Apple’ın kurucularından Steve Jobs gibi yakından ilgili çok az insan vardır. Klasik bir Amerikan girişimcisidir—ebeveyninin evindeki kullanılmayan odasında şirketi için çalışmaya başlamıştır, ve günlük kullanım için ilk kişisel bilgisayarın öncülüğünü yapmıştır.

 2. New York Times’ın ünlü Köşe yazarı Thomas Friedman, köşesinde, Amerika’nın daha fazla işlere (İngilizce :jobs) Steve Jobs’a ihtiyacı olduğunu yazdı. ABD’nin ve diğer ülkelerin, küresel durgunluktan çıkmasına yardım etmek için, yenileşimin ve yaratıcılığın beslenmesi ve cesaretlendirilmesi gerektiğini kastediyordu. Herkes Steve Jobs hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyor, henüz, Steve Jobs ve onun başarısının temel kurallarını, çok az gazeteci anlamıştır. Şimdiye kadar böyledir.

 3. SteveJobs’unYenileşim Sırları (McGraw-Hill, Ekim, 2010), büyük buluşundaki başarısında önemli ölçüde etkisi olan 7 ilkeyi açıklıyor; bu kurallar mesleğinin tamamında SteveJobs’a rehberlik etti, daha önemlisi, bu prensipleri bugün şirketinizdeki, ürün veya hizmetleriniz için “Farklı bir şekilde düşünmek” amacıyla benimseyebilirsiniz.

 4. Steve Jobs’ın, size mesleğinizle, işinizle ve markanızla ilgili öğretecek bir şeyleri vardır. İletişim için ürün tasarımından, pazarlamaya kadar işin/ticaretin her yönü hakkında farklı bir şekilde düşünür . İşte Jobs’un büyük buluşundaki başarısı nı sağlayan 7 kural.

 5. Kural Bir: Sevdiğiniz şeyi yapın. Tutku her şeydir. Yenileşim—basit tanımla bu anlama gelir—yaşamlarımızı geliştiren şeyleri yapmanın yeni yolları—bir ürün, bir hizmet, bir yöntem veya bir meslek olan —bir şeyi daha iyi yapmayı gerçekten aklınıza takmazsanız gelişemez .

 6. “Kalbinizi ve sezginizi izlemek için cesaret sahibi olun. Onlar, sizin gerçekten ne olmak istediğinizi zaten bilir.

 7. Steve Jobs bütün meslek hayatı boyunca kalbini ve farklılıkları oluşturan olarak söylediği tutkularını izledi. Bir konu hakkında çok tutkulu değilseniz, toplumu ileriye taşıyan yeni, yaratıcı fikirleri ortaya atmak çok güçtür.

 8. 1972’de, SteveJobs, Portland’dakiReedCollege’den, bir yarıyıldan sonra ayrıldı,

 9. Kaligrafi gibi sevdiği dersleri izlemek için 18 ay kadar kaldı. Kaligrafinin, hayatında belirli bir uygulama alanı yoktu, fakat Mac’i yarattığı zaman kaligrafi Jobs’un gündemine gelecekti.

 10. Yaratıcılığı serbest bırakmak Macintosh, tipografi ve güzel yazı tiplerine sahip dünyanın ilk bilgisayarıydı. Eğer SteveJobs tutkusunun peşinden gitmeseydi, satır komutları girişleri yapıyor olacaktık.

 11. “Mezarda en zengin adam olmanın, benim için bir önemi yok. Gece uyumadan önce, harika bir şey yaptık demek. İşte benim için önemli olan budur.”

 12. “Tutku sizi aksiliklere karşı koruyamaz, fakat daima sonunda başarısız olmamayı garantileyecektir. ”– Bill Strickland

 13. “Başarısızlığı umursamam. Daima, okul çocuklarının başarısızlıklarının sayısı ile gösterilmeleri gerektiğini düşünmüşümdür.”– James Dyson

 14. Tutkunuzu nasıl bulabilirsiniz? Tutkular, sizi hiç terk etmeyen düşüncelerdir. Onlar umutlardır, rüyalardır ve düşüncelerinizi tüketen olasılıklardır. Şüpheci kimselere rağmen ve rüyalarını izleyecek cesarete sahip olmayanların olumsuz konuşmalarına rağmen bu tutkuların peşinden gidin.

 15. Kural İki: Evrene bir çentik atın Bu kural vizyonu anlatır. Yenileşim vakumda meydana gelmez. Nereye gittiğinizi, en büyük hedefinizin ne olduğunu bilmeniz gerekir, ve başkalarına, bir mesajı yaymaya çalışanlara ilham vermeniz gerekir.

 16. “Vizyonumuz üzerinde kumar oynuyoruz ve bunu ‘ben de yaptım’ türden ürünler yapmaktan daha çok tercih ediyoruz.”

 17. Steve Jobs, bir markayı ileri taşımak için asla, vizyonun gücünün altında değer biçmedi. 1975’de Steve Wozniak , Steve Jobs’un “orta halli insanların elinin altında bir bilgisayar olması” vizyonundan çok etkilendi.

 18. 1979’de, Jobs , Kaliforniya, Palo Alto’daki Xerox araştırma tesisini gezdi. Orada, karmaşık satır komutları girişi yerine, renkli grafik ikonlar yardımıyla bilgisayar - kullanıcı etkileşimine izin veren yeni bir teknoloji gördü.

 19. “Grafik kullanıcı arayüzü” olarak isimlendirilmişti. O anda, Jobs bu teknolojinin, orta halli insanların ellerinde bir bilgisayar olması vizyonunu yerine getirmesine imkân vereceğini anladı. Jobs daha sonra dedi ki, Xerox, bilgisayar endüstrisine hakim olabilirdi, fakat böyle bir vizyon yerine değişik fotokopi makineleri üretimiyle kendini sınırladı. İki insan aynı şeyi görebilir, fakat onu fark etme onların farklı vizyonlarıyla ilgilidir.

 20. SteveJobs dünyayı değiştirecek bir vizyon ile yola çıktı. Ürününüz, markanız veya mesleğiniz için sizin vizyonunuz nedir?

 21. Tutku rokete yakıt sağlar, fakat vizyon rokete en büyük hedefini gösterir.

 22. Kural Üç: Beyninizi harekete geçirin Yaratıcılık, yenilikçi fikirleri takip eder. Jobs inanıyordu ki, tecrübelerin büyük bir kısmı, insani tecrübesi anlayışını genişletir. Daha büyük bir anlayış, başkalarının kaçırmış olduğu buluşlara yol açar.  Buluş yenileşimi, yaratıcılığı gerektirir ve yaratıcılık her zaman düşündüğünüz yoldan farklı bir şekilde düşünmenizi gerektirir..

 23. “Yaratıcılık , sadece nesneleri birbirine bağlamadır.”

 24. Fikir, tam olarak bir ağaçtan düşürülür. Steve Jobs Oregon’da bir elma bahçesinde bulunan, komün benzeri bir yeri ziyaretinden dönmüştü. Apple’ın kurucularından, Jobs’un arkadaşı, Steve Wozniak onu havaalanından aldı. Dönüş yolunda, Jobs tek cümleyle “Şirketimiz için bir isimle geldim—Apple(Elma)” dedi. Wozniak daha çok kulağa teknolojiyle ilgili gelen isimleri bulmaya çalışmalıyız dedi, fakat onların vizyonu bilgisayarları ulaşılabilir yapmaktı. Apple mükemmel bir şekilde uygundu.

 25. Dalai Lama Kaligrafi Four Seasons Mercedes-Benz India Apples Steve Jobs tam olarak yeni fikirler yarattı , çünkü bağlantısız ve yeni şeyleri keşfetmek için bir ömür verdi—değişik tecrübeleri arayıp bulma. Jobs bilgisayar mesleğinden olmayan insanları işe aldı, kolejde kaligrafi sanatı çalıştı, Hint tapınaklarında meditasyon yaptı ve Apple Mağazaları için müşteri hizmet modeli geliştireceği zaman, The Four Seasons oteller zincirini inceledi. İlham için kendi endüstrinin dışına bak.

 26. “Macintosh’u büyük yapan şey, onu geliştiren insanların, dünyadaki en iyi bilgisayar bilginleri haline gelen, müzisyenler, şairler, ressamlar, zoologlar ve tarihçiler olmasıydı.”

 27. Kural Dört: Hayalleri satın, ürünleri değil. Müşterileriniz, sizin ürününüz, şirketiniz veya markanıza ilgi göstermezler. Onlar kendileri, umutları, hayalleri, hırslarıyla ilgilenirler. Onların hayallerini gerçekleştirmelerine yardım edin ve onları kazanacaksınız. .

 28. “Dünyayı değiştirecek kadar çılgın insanlar, değişikliği gerçekleştirenlerdir.” —Apple Reklamı

 29. SteveJobs, fokus gruplarına güvenmez. Eğer güvenseydi insanlar iPod’ları, iTune’ları, iPhone, iPad veya AppleStore’ları asla beğenmeyebilirlerdi. Jobs, fokus gruplarına gereksinim duymadı, çünkü müşterilerini gerçekten, gerçekten iyi anladı. Evet, bazen onlar müşterilerini, müşterinin kendini tanıdığından daha iyi tanırlardı!

 30. 12 yıllık bir ayrılıktan sonra, Jobs 1997’de Apple’a döndüğü zaman, Apple belirsiz bir gelecekle karşı karşıyaydı. Jobs, o yıl, Boston-Macworld’daki sunumunu, Apple’ın yeniden dirileceğini gösteren nitelikte bir yorumla bitirdi: “Sanırım, Bir Apple bilgisayar almak için farklı bir şekilde düşünmek zorundasınız. İnsanlar çoğu zaman onların çılgın olduğunu düşünür, fakat bu çılgınlıkta biz dehayı görürüz.”

 31. Müşterilerinizi nasıl görürüsünüz? İçsel dehalarını salıvermelerine yardım edin ve siz kalplerini ve zihinlerini kazanacaksınız. Hiç kimse sizin şirketinize veya ürününüze önem vermez. Onlar kendilerini, hayallerini ve hedeflerini önemserler. Büyük amaçlarını başarmalarına yardım edin ve SteveJobs’un yöntemiyle, siz onları kazanacaksınız.

 32. Kural Beş: 1000 şeye hayır deyin

 33. “Yenileşim, yanlış bir yolda olmadığımızdan veya bir işi yapmak için aşırı çabaladığımızdan emin olmak için 1000 şeye hayır demekten kaynaklanır”

 34. Apple tasarım gurusu Jonathan Ive: “Çok sade bir çözüm geliştirmek için kesinlikle çok çabalıyoruz, çünkü fiziksel varlıklar olarak, bizler berraklığı iyi biliyoruz.” Müşterileriniz, sadeliği talep eder ve sadelik, kullanımda karışıklığa neden olabilecek şeyleri ortadan kaldırmanızı gerektirir.

 35. Steve Jobs ,klavyeyi ortadan kaldırarak , Akıllı telefonlar sınıfında karmaşıklığı azalttı.

 36. iPad , 2 yaşında çocuğun kullanabileceği kadar kolaydır.

 37. Apple Web sitesi, bir ürüne ağırlık verir.

 38. “Lüzumsuz şeylerin üzerinde durma ve iyi şeylere odaklan.” Steve Jobs’ advice to the new Nike CEO, Mark Parker.

 39. Çok gözde Flip video kameranın gerisindeki tasarımcılar, Apple ürünlerinden ilham aldılar. Onların hedefi —herhangi bir kişi, ürünü kutusundan çıkardıktan sonra 30 saniye içinde zevkle kullanabilmeli.

 40. Apple eski çalışanlarından ve Kiva Sysytems’in CEO’su Mick Mountz, kendisine “Steve ne yapacak?” diye sorulunca toptan satış yeri robotlarını tasarladığını söyledi.

 41. Apple ve Nobu göre, sadelik , karmaşıklığın giderilmesidir.

 42. Kural Altı: Delicesine harika deneyimler yaratın .

 43. “İnsanlar, artık, sadece bir kişisel bilgisayar almak istemiyor. Onlar, bilgisayarlarıyla ne yapabileceklerini bilmek istiyorlar, biz de insanlara tam olarak bunu gösteriyoruz.”

 44. Jobs, herhangi bir iş alanının, kendi müşterileriyle daha hassas ve daha derin bağlar oluşturması için benimseyebileceği ,sade yenilikler sunarak, müşteri hizmetlerinde Apple Store altın standardını yarattı. Örneğin, bir Apple Store’da hiç kasiyer yoktur. Uzmanlar, danışmanlar hatta dahiler bile vardır fakat kasiyer yoktur.

 45. Apple, For Seasons gibi müşteri tecrübesi ile bilinen bir firma araştırmasıyla, yenilikçi bir perakende satış deneyimi yarattı. Apple Store, kutu taşımak için değil fakat “zenginleştirilen yaşamlar” nedeniyle müşteri çekecekti. Ders— “ürün” taşıma. Onun yerine yaşamları zenginleştir ve satışlarının hızla yükselişini seyret.

 46. 1 4 3 2 5 Carmine’in, AppleStore’dan bir MacBookpro satın alma tecrübesi , özel bir buluşma ve bir markayla ömür boyu bağlılık kurma gibiydi.

 47. Şikago’daki Abt Electronics de, geleneksel normların dışında bir ilham araştırdı. Lobisi, Las Vegas’taki Bellagio otelin su fıskiyesi olan avlusuna benzer.

 48. Abt, LasVegas’takiMirage otelde resepsiyonun arkasında yer alan dev balık tankından ilham alarak bir akvaryum bile kurdurdu.

 49. “Eğer müşterilerinizi, çalışanlarınızı neyin mutlu edeceği üzerinde gerçekten düşünürseniz, bugünün dünyasında iş için iyi olarak sonuç verir ”– Tony Hsieh, Zappos CEO

 50. Kural Yedi: Mesaj iletmede ustalaşın.