slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
SÜNGER BOB İLE AGACAN BOBY'NİN PowerPoint Presentation
Download Presentation
SÜNGER BOB İLE AGACAN BOBY'NİN

Loading in 2 Seconds...

  share
play fullscreen
1 / 27
Download Presentation

SÜNGER BOB İLE AGACAN BOBY'NİN - PowerPoint PPT Presentation

xanthus-mason
200 Views
Download Presentation

SÜNGER BOB İLE AGACAN BOBY'NİN

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. SÜNGER BOB İLE AGACAN BOBY'NİN EKOSİSTEM MACERASI

 2. Merhaba sünger Bob. Bugün ne yapacağız? Merhaba Boby bugün çevremizde neler oluyor , onların farkına varacağız.

 3. Hey bu çok eğlenceli. Peki çevremizde neler var? Çevremizde bir sistem var Boby. Herşeyin dengeli olduğu bir sistem.

 4. Bu sistem vücut sistemi gibi birşey mi? Binevi öyle. Çünkü benim bahsettiğim sistem ekosistem. Ve bu sistemde dünya; nasıl vücudumuzda herşey karmaşık ama bir yandan da kolay ekosistem de okadar kolay ve o kadar karmaşık.

 5. Son cümle biraz arap saçı oldu ama neyse. Şöyle ki bir vücut da ekosisteme dahil.ama sırf vucut değil; canlı ve cansızlardan oluşurbir ekosistem.

 6. Mesela?!? Mesela; bir taşla bir ağaç. Bu arada konumuza girelim.

 7. Yine kaynatamadık! Ki ki ki. Lafın kısası ekosistem neymiş?

 8. Birşey anlamadım ki anlatayım Bob! Of of. Bir çevrede besin-beslenme ilişkisi içinde, birlikte yaşayan canlıların birbirleri ve çevreleri ile oluşturdukları bütüne ekosistem denir.

 9. Anladım! Sonunda. Ayrıca ekosistem ikiye ayrılır. Sence bunlar nelerdir?

 10. Bunu biliyorum. Canlı ve cansızlar. Ya da biyotikler ve abiyotikler. Doğru.çevrede gördüğün herşey sistemlidir .Sence havayı nasıl soluyoruz?

 11. Bunu da biliyorum. Klorofile sahip olan bir bitki güneş ışınlarını ve havadaki karbondioksiti alır topraktan da minerallerle suyu alır ortaya oksijen ve besin çıkar .ve tüketicilerde hem oksijeni hem de besini tüketir. Güzel bir noktaya bastın...

 12. Hi hi. Öyle yaptım di mi!?! Besinle oksijeni tüketirsek ne ortaya çıkar.

 13. Aaaa doğru. Canlı elemanlardan bahsedelim ilk önce. Canlılar kendi aralarında üçe ayrılır.

 14. Bunlar sakın; üretici tüketici ve ayrıştırıcılar olmasın. Tabi ki de onlar. Aslında hepsinin adına bakınca anlaşılıyor ne oldukları ama ben anlatayım.

 15. Önce üreticilerden başla. Tabi ki de onlardan başlayacağım.Üreticiler adlarından da belli olduğu gibi üretirler. Boby bi iki örnek verir misin?

 16. Tabi ki. Yeşil bitkiler, bazı bir hücreliler ve bazı bakteriler. Evet. Çoğu kişi sadece bitkilerin üretici olduğunu sanır. Gerçi her bitki de üretici değildir. Sadece klorofil bulunduranlar.

 17. Ben de öyle sanıyordum. Şimdi de tüketicilere bakalım.

 18. Tüketiciler de tüketir di mi Bob. Evet ama her bulduklarını homini gırtlak tüketmezler. Türleri var.

 19. Evet üç gruba ayrılıyorlar. Doğru. Otçullar etçiller hemciller. Aa çürükçülleri az kalsın unutuyorduk.

 20. Çok doğru. Nasıl unuturuz. Acaba çürükçüller olmasaydı diye düşünüyorum da bazen... Sorma. O zaman ne besinlerden mineral ihtiyacımızı karşılardık ne de fosfor. Hem de her yerde cesetler olurdu ve dünya ölülerden geçilmez bir alan olurdu.

 21. Iııııııııııyyyyy . İğrenç. O zaman dünyaya sığmazdık. Hem o zaman çok sağlıksız olurduk. Çünkü ayrıştırıcılar ölüleri toprakta ayrıştırım onları toprağa katıyorlar ve mineralleri bitkilere aktarıyorlar.biz de bitkileri tüketiyoruz. Binevi bir insan yemiş oluyoruz.

 22. Ne yani biz yam yam mıyız? Offfffff. Sen en iyisi son söylediğimi unut. Bu arada ayrıştırıcılardan yeterince bahsettik biraz da öbrlerinde bahsedelim.mesela otçullar ne işe yarar ne yer ne içer?

 23. Suyu ve üreticilein ürettiği oksijenle besini tüketir. Otçul olduğu için et yemez sadece ot ot ve ot. Mesela inekler. Bunları ba geçtikten sonra gelelim etçillere. Etçiller etle beslenirler. Su ve oksijen tüketirler.

 24. Tipik. Evet. Hemciller ise hem et hem de otla beslenirle. Diğer tüketiciler gibi su ve oksijen tüketirler.yani tüketici neymiş Bob?

 25. Besinleini kendilerine yapamadıkları için dışarıdan hazır olarak alan canlılara denir. Hazıra konma hesabı. Aynen öyle. Peki başka canlılar da var .

 26. Onlar da parazitler. Evet. Bir bölgede ürer ve populasyon olarak o bölgeden yararlanınrlar. O bölge de zarar görür. Ha bu arada o bölge de bir canlı yanlış anlaşılmasın.

 27. Eh bu kadar yetmez mi ben çok yoruldum. Bitti bitti. Burda ayrılalım sonra tekrar görüşüp başka şeylerde tartışalım. By .