1 / 5

Math Division Problems and Examples for Practice

Practice solving division problems with these examples. Calculate divisions like 3501 ÷ 3, 862 ÷ 25, and more. Improve your math skills!

vivien
Download Presentation

Math Division Problems and Examples for Practice

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript


  1. Example Calculate each of the following: 3501  3 82  6 570  7 7505  5 678  9 1427  12 2678  21 389  23 617  27 The four rules of number Division

  2. Example Calculate the following 269  16 862  25

  3. Example 400 apples are packed into bags, each bag holding 12 apples. How many bags are required?

  4. Example If 6 cans of dog food cost 334 pence. What is the cost of one can?

  5. Example If 8 bottles of Coke cost £3.45, what is the cost of one bottle?

More Related